آمار خودکشی در ایران، نصف متوسط جهانی است

به گزارش مجله سامی، حاجبی گفت: آمار خودکشی در کشور از متوسط جهانی کمتر است اما حتی یک مورد از این پدیده نیز قابل قبول نیست.

آمار خودکشی در ایران، نصف متوسط جهانی است

به گزارش احمد حاجبی، در مراسم افتتاحیه برنامه پایلوت طرح ملی پیشگیری از خودکشی در استان لرستان، بیان نمود: ارتقای کمی و کیفی خدمات ارائه شده در این برنامه یکی از مهم ترین مواردی است که بر آن تاکید داریم.

او ادامه داد: افزایش روایی داده های ثبت شده، کاهش انگ اجتماعی مرتبط با اطلاع رسانی، مدیریت انعکاس اخبار، کاهش دسترسی به روش های خودکشی و تقویت پژوهش های مرتبط با موضوع خودکشی، سایر موارد این استراتژی ها هستند.

حاجبی شرح داد: عملکرد دانشگاه علوم پزشکی لرستان در کاهش آمار خودکشی نسبت به گذشته قابل تقدیر است.

مدیرکل دفتر سلامت روانی گفت: خوشبختانه استان لرستان از استان های بحرانی در آمار اعلام شده فاصله گرفته است که نشان از انتخاب درست برای پایلوت شدن طرح ملی پیشگیری از خودکشی دارد.

او بیان نمود: با توجه به نقش مهم اخبار منتشر شده در مورد خودکشی بر تهییج موارد مشابه و عمومی، باید برنامه های توجیهی برای رسانه ها در مورد کیفیت انتشار اخبار تدوین و اجرا شود.

حاجبی با اشاره به این موضوع که حلقه آویز کردن، استفاده از حشره کش ها و سایر سموم رایج ترین روش های خودکشی در کشور هستند، شرح داد: نقش سایر دستگاه های اجرایی به ویژه جهادکشاورزی در کاهش آمار خودکشی بسیار حائز اهمیت است.

او گفت: متأسفانه گروه سنی 15 تا 24 سال بیش ترین آمار اقدام به خودکشی در جهان و کشور هستند.

حاجبی اضافه نمود: آموزش و پرورش و وزارت علوم، برای پیشگیری و مقابله با این پدیده باید وزارت بهداشت را همراهی کنند.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، آمار خودکشی در ایران را نصف متوسط جهانی گفت و گفت: هر چند آمار ما از متوسط جهانی کمتر است، اما حتی یک مورد از این پدیده نیز قابل قبول نبوده و باید برای جلوگیری از آن اقدام کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 655

به "آمار خودکشی در ایران، نصف متوسط جهانی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار خودکشی در ایران، نصف متوسط جهانی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید