این 46 شهر هنوز در شرایط قرمز کرونایی هستند

به گزارش مجله سامی، خبرنگاران : کرونا در بسیاری از استان ها نزولی شده، اما هنوز در بعضی استان ها میزان بستری و فوت بالاتر از متوسط کشوری است. در عین حال به گفته وزارت بهداشتی ها چهار استان خراسان شمالی، آذربایجان شرقی، هرمزگان و تهران نیازمند مراقبت بیشتر بوده و همچنان باید پروتکل های بهداشتی را جدی گرفت...

این 46 شهر هنوز در شرایط قرمز کرونایی هستند

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، به گفته وزارت بهداشتی ها در حال حاضر به پیک یا قله بیماری کرونا در موج چهارم رسیده ایم و در حال عبور از این پیک هستیم. البته گفته می گردد از آنجایی که اوج بیماری در پیک چهارم بسیار بلند بود؛ گرچه اکنون فرایند نزولی بوده و میزان ورودی به بیمارستان ها کاهش یافته، اما هنوز میزان بیماران بستری بیمارستان ها زیاد است.

46 شهر در شرایط قرمز کرونایی

طبق آخرین نقشه رنگ بندی کشور نیز در حال حاضر 46 شهر قرمز، 263 شهر نارنجی و 139 شهر زرد هستند. در عین حال بنابر اعلام وزارت بهداشت فرایند بیماری در 26 استان کاملا نزولی شده و در پنج استان گرچه نزدیک به قله بیماری هستیم، اما هنوز فرایند نزولی سرعت نگرفته است. از طرفی هم گفته می گردد که بعضی از استان ها مانند خراسان شمالی، آذربایجان شرقی، هرمزگان و تهران نیازمند مراقبت بیشتر هستند.

در عین حال بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تا کنون یک میلیون و 286 هزار و 4 نفر دُز اول واکسن کرونا و 262 هزار و 611 نفر نیز دُز دوم را تزریق نموده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به یک میلیون و 548 هزار و 615 دُز رسید و واکسیناسیون علیه کرونا در فاز دوم همچنان ادامه دارد. با این حال لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی همچنان موضوعی حیاتی است که کارشناسان حوز سلامت بر آن تاکید دارند.

در نمودار زیر، نمودار بنفش مجموع تعداد بستری های محتمل/قطعی کرونا به صورت هفتگی را نشان می دهد. در عین حال در نمودار پایین سرعت افزایش (میله قرمز) یا کاهش (میله آبی) بستری هر هفته نسبت به هفته قبل معین شده است. زمانی که فرایند افزایشی باشد سمت راست ترین میله قرمز است. وقتی به قله برسیم ارتفاع میله سمت راست به صفر می رسد. وقتی از قله عبور کنیم میله ها آبی می شوند.

باید توجه کرد که در حال حاضر فرایند بستری در اغلب استان ها نزولی است. با این حال به خاطر ورود سویه های جدید ویروس از جمله هندی و آفریقای جنوبی، باید به شدت پروتکل های بهداشتی را رعایت کرد.

باید توجه کرد که تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده در کشور از 10 تا 16 اردیبهشت ماه 1400، بالغ بر 114824 مورد بوده است. همچنین تعداد موارد بستری جدید طی این مدت 19187 نفر بوده و تعداد موارد فوت جدید هم 2557 نفر بوده است.

بر این اساس در هفته اخیر شاهد کاهش 16.5 درصدی موارد مثبت بستری، کاهش حدود 14 درصدی تعداد افراد فوت شده و کاهش حدود 26 درصدی موارد سرپایی مثبت شناسایی شده نسبت به هفته ماقبل بوده ایم.

شرایط کرونا در 14 استان کشور

تهران

در استان تهران نیز تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده در هفته اخیر 10990 مورد بوده است و در عین حال تعداد موارد بستری 4037 و تعداد موارد فوتی ها 400 نفر بوده است. بر این اساس در تهران نیز در هفته اخیر، شاهد کاهش 2.2 درصدی موارد مثبت بستری، کاهش 11 درصدی تعداد افراد فوت شده و کاهش حدود 20.5 درصدی موارد سرپایی مثبت شناسایی شده بوده ایم.

در عین حال در هفته اخیر فرایند بستری و موارد فوت در استان تهران ناگهان تغییر جهت داده و کاهشی شده است. البته بروز موارد بستری هنوز از متوسط کشوری بالاتر است و میزان مرگ و میر از متوسط کشور کمتر است.

ایلام

در استان ایلام کاهش فرایند بستری و موارد فوت مشاهده شده، اما در این هفته میزان بروز موارد بستری نسبت به متوسط کشوری بیشتر و البته میزان مرگ و میر از متوسط کشوری کمتر شده است.

همدان

در همدان نیز در هفته اخیر کاهش موارد بستری و فوت مشاهده شده، اما هنوز بروز موارد بستری و مرگ و میر از متوسط کشور بیشتر است.

خراسان شمالی

در خراسان شمالی در هفته اخیر فرایند بستری افزایش و فوت کاهش یافته است، اما میزان بروز و مرگ و میر استان از متوسط کشوری بیشتر است.

لرستان

در استان لرستان موارد بستری کاهش و موارد فوت در این هفته افزایش یافته است. بروز موارد بستری و مرگ و میر استان هر دو از متوسط کشوری بیشتر است.

مرکزی

فرایند بستری در این استان در هفته اخیر کاهش، اما موارد فوت افزایش یافته است. بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر استان از متوسط کشوری همچنان بالاتر است.

خوزستان

مواد بستری استان خوزستان در هفته اخیر خوشبختانه مجددا کاهش یافته و فرایند فوت نیز کاهش یافته است، اما همچنان بروز موارد بستری و مرگ و میر استان از متوسط کشور بالاتر است.

البرز

در استان البرز در هفته اخیر فرایند بستری و فوت کاهش یافته است، اما بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشوری بیشتر است.

قم

در هفته اخیر فرایند بستری در قم ثابت مانده و در موارد فوت کاهش مشاهده می گردد، اما بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر استان از متوسط کشوری بیشتر است.

کرمانشاه

در هفته اخیر در کرمانشاه موارد بستری کاهش و فوت افزایش یافته است. البته بروز موارد بستری از حد متوسط کشوری کمتر است و مورتالیتی استان نیز کمتر از کشور است.

آذربایجان غربی

در استان آذربایجان غربی در هفته اخیر موارد بستری کاهش و فوت افزایش یافته است. بروز موارد بستری به متوسط کشور نزدیک شده، اما مورتالیتی از متوسط کشور اندکی بیشتر شده است.

آذربایجان شرقی

در استان آذربایجان شرقی در هفته اخیر فرایند بستری افزایش و فوت کاهش یافته است، بروز موارد بستری در این هفته از متوسط کشور کمتر، اما میزان مرگ و میر از متوسط کشوری بیشتر است.

هرمزگان

در استان هرمزگان، موارد بستری و فوت استان ناگهان فرایند نزولی یافته است. در عین حال بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشوری کمتر است.

سیستان و بلوچستان

در استان سیستان و بلوچستان، در هفته اخیر فرایند بستری ناگهان کاهش یافته و میزان فوت ثابت مانده است، البته بروز موارد بستری و مورتالیتی استان همچنان از متوسط کشوری پایین تر است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 11 تیر 1400 بروزرسانی: 11 تیر 1400 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1714

به "این 46 شهر هنوز در شرایط قرمز کرونایی هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این 46 شهر هنوز در شرایط قرمز کرونایی هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید