تداوم اعتراضات خیابانی در چندین شهر عراق

به گزارش مجله سامی، پس از حدود سه ماه آرامش و یک روز بعد از فعالیت دولت جدید اعتراضات خیابانی طی دو شب گذشته در بغداد و چندین شهر عراق از سرگرفته شد.

تداوم اعتراضات خیابانی در چندین شهر عراق

به گزارش گروه بین الملل مجله سامی، پایگاه عراقی سومریه نیوز گزارش داد که دهها تن از معترضان عراقی امشب در مرکز کربلا تظاهرات کردند و خواهان اصلاحات و تعیین تاریخ دقیق برای برگزاری انتخابات زودهنگام شدند.

بر اساس این گزارش، در این تظاهرات که نیروهای ضد شورش نیز حضوری چشم گیر داشتند معترضان با سر دادن شعارهایی از دولت جدید خواستند تا عوامل قتل معترضان را مجازات و آنها را تحویل دستگاه قضایی دهند. آنها همچنین خواهان آغاز اصلاحات در کشور و تعیین تاریخی دقیق برای انتخابات زودهنگام در کشور شدند.

تظاهرات مشابهی هم در مرکز دیوانیه برگزار شد که معترضین خواهان تصویب قانون انتخابات و تعیین موعد انتخابات زودهنگام شدند. آنها همچنین خواهان برکناری استانداران فاسد و مجازات قتل معترضان شدند.

در دیوانیه تظاهرات از ماهیت مسالمت آمیز آن خارج شد و معترضان به مقر حزب الدعوه در این استان حمله کردند و آن را به آتش کشیدند.

در استان بابل عراق نیز این تظاهرات مقابل ساختمان محلی برگزار شد و طی آن معترضان خواهان برکناری استاندار و انتخاب شخص دیگر به جای او بدور از وابستگی به احزاب برای اداره این استان شدند.

معترضان تهدید کردند که به تظاهرات خود تا تحقق مطالباتشان ادامه می دهند.

در شهر بصره تظاهرات به خشونت انجامید و بر اساس گزارش رسانه های عراقی از جمله سومریه نیوز در جریان این تظاهرات و درگیری ها یک نفر کشته و چهار نفر دیگر زخمی شدند.

بر اساس این گزارش نیروهای امنیتی تدابیر شدیدی را در این شهر اتخاذ کردند.

سایت المعلمومه عراق نیز ازبرگزاری تظاهرات در شهر نجف اشرف خبر داد.

این سایت خبری شمار شرکت کنندگان در این تظاهرات راگسترده اظهار داشت که در آن معترضان از دولت جدید خواستند که قانون انتخابات را تصویب و تاریخ انتخابات زودهنگام را تعیین کند.

اعتراضات در میدان تحریر در بغداد پس از حدود سه ماه آرامش روز یکشنبه از سرگرفته شد.

معترضان عصر یکشنبه با به آتش کشیدن لاستیک و پرتاب مواد آتش زا و درگیری با ماموران امنیتی قصد عبور از موانع امنیتی پل جمهوری و ورود به منطقه الخضراء را داشتند که با سد نیروهای امنیتی روبرو شدند. خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داد که یازده تن از معترضان در این حادثه زخمی شدند.

گزارش شده صدها نفر در خیابان های اطراف میدان تحریر و پل جمهوری تجمع کردند.

اعتراض های خیابانی جدید در عراق از شب یکشنبه و تنها بعد از یک روز از فعالیت دولت جدید به نخست وزیری مصطفی الکاظمی در خیابان های کوت مرکز استان واسط در شرق عراق آغاز و همزمان در چند شهر مرکزی و جنوبی این کشور از سرگرفته شد.

این اعتراضات در پی فراخوان چند روز گذشته در شبکه اجتماعی برای از سرگیری دور تازه اعتراض ها آغاز شده است.

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر جدید عراق روز یکشنبه با صدور دستوری به نیروهای امنیتی از آنان خواست که در اعتراضات از توسل به سلاح و تیراندازی به سوی معترضان خودداری کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1017

به "تداوم اعتراضات خیابانی در چندین شهر عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم اعتراضات خیابانی در چندین شهر عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید