تغییر کاربری اراضی کشاورزی با عنوان توسعه گردشگری در کشور

به گزارش مجله سامی، علیرضا آزموده اردلان ظهر یکشنبه در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه لرستان با اشاره به اینکه قانون کاداستر اختلافات حقوقی و ملکی را کاهش می دهد گفت: اختلافات حقوقی و ملکی که بواسطه تعارض بین مالکان بوجود می آید ناشی از بی توجهی در مشخص دقیق مساحت ها است.

تغییر کاربری اراضی کشاورزی با عنوان توسعه گردشگری در کشور

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات مراحل دریافت ویزای تحصیلی کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های کانادا انتخاب و طی کنید.

وی بیان داشت: با اطلاعاتی که در سازمان کاداستر قرار داده می گردد مبنای اسناد بر پایه اطلاعات دقیق خواهد بود.

شرط رسیدن به توسعه پایدار داشتن اطلاعات درست از ظرفیت هاست

رئیس سازمان نقشه برداری ایران با بیان اینکه توسعه زمانی پایدار خواهد بود که امکانات و ظرفیت های منطقه دیده گردد مطرح کرد: لازم است اطلاعات درستی از ظرفیت ها و منابع هر منطقه در دسترس باشد تا بتوان به توسعه پایدار دست یافت.

آزموده اردلان با اشاره به اینکه دادن موقعیت به داده ما را به سمت اطلاعات مکانی می رساند گفت: یکی از اطلاعات لازم برای توسعه هر منطقه اطلاعات داده مکانی است که به یاری آن می توان تحلیل های مکان محور را انجام داد.

وی شناخت کاربری های کشاورزی در نقاط مختلف را لازمه رشد منابع کشاورزی آن منطقه دانست و گفت: لازم است احتیاج دستگاه ها به نقشه ها و تصاویر ماهواره ای تجمیع گردد.

وجود اطلاعات سیستم جی آی اس برای هر استان لازم است

رئیس سازمان نقشه برداری ایران اطلاعات موجود در سیستم جی آی اس را بسیار ذی قیمت برای هر استانی دانست و افزود: لازم است در هر دستگاه فهرستی از موضوعاتی که تحت عنوان داده مکانی نگهداری شده تهیه گردد و بین قسمت های مختلف هر دستگاه ارتباط و لینک تبادل داده ایجاد گردد.

آزموده اردلان سازمان نقشه برداری را بازوی فنی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور دانست و گفت: این سازمان باید نقشه پایه هر استان را تهیه نموده و هر دستگاه اجرایی به فراخور حال خود برای تهیه این نقشه ها اقدام کند.

وی با تاکید بر اینکه اطلاعات داده های مکانی باید از دقت مختصاتی لازم برخوردار باشند افزود: در کل کشور شرایط ایستگاه های شبکه ترازیابی در قالب درجه یک، دو و سه معین شده که در لرستان فاصله زیادی برای ایجاد نقاط ارتفاعی بیشتر وجود دارد.

کمبود ایستگاه های دائمی جی آی اس در لرستان

رئیس سازمان نقشه برداری ایران به ایجاد شبکه ثقلی در کشور اشاره نمود و گفت: با ایجاد این شبکه شتاب ثقل مطلق اندازه گیری می گردد که اندازه گیری شتاب ثقل مطلق کاری سخت و طاقت فرسا است.

آزموده اردلان با اشاره به اینکه نقاطی دارای مختصات سه بعدی توسط سازمان نقشه برداری ایجاد شده است افزود: این نقاط مختصاتی می توانند برای دریافت مختصات در اختیار شرکت های مشاوره نقشه برداری قرار گیرند.

وی به ایجاد ایستگاه های دائمی در کشور اشاره نمود و بیان داشت: سازمان نقشه برداری کشور پوسته زمین و تغییرات آن را بطور مداوم تحت پایش و رصد قرار می دهد که به وسیله پخش این نقاط در کل کشور می توان خطرات و اثرات شرایط جوی را رفع کرد و کشور را از نظر ریسک زلزله پهنه بندی کرد.

رئیس سازمان نقشه برداری کشور با بیان اینکه در استان لرستان تنها یک ایستگاه دائمی برای مطالعه تنش وجود دارد که این ایستگاه کافی نبوده ادامه داد: برای اینکه احتیاج کشور به تصاویر هوایی را رفع کنیم تعدادی هواپیمای دورنیر 228 (مقیاس بزرگ) و هواپیماهای فالکن 20 (مقیاس کوچک) در اختیار داریم.

با تهیه نقشه محدوده شهرها جلوی ساخت و سازهای غیرمجاز گرفته می گردد

آزموده اردلان یادآور شد: سازمان نقشه برداری با شورای عالی معماری و شهرسازی کشور تفاهم نامه ای منعقد نموده که به موجب آن نقشه محدوده شهرها با مقیاس بزرگ تهیه شده و با این کار از ساخت و سازهای غیرقانونی جلوگیری خواهد شد.

وی گفت: در حال حاضر تغییر کاربری ها در سطح کشور با عنوان هایی همچون توسعه گردشگری صورت می گیرد که این موضوع با توسعه مالی کشور سازگار نیست و معضلات خاص خود را دارد.

رئیس سازمان نقشه برداری کشور یادآور شد: برای دریافت نقشه ها وجود ارتباط مخابراتی امری لازم است زیرا این ارتباط امکان مبادله اطلاعات مکانی بین دستگاه های مختلف را به وجود می آورد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 755

به "تغییر کاربری اراضی کشاورزی با عنوان توسعه گردشگری در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر کاربری اراضی کشاورزی با عنوان توسعه گردشگری در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید