خبرنگاران اتمام سامانه آب و فاضلاب ماکو به 1300 میلیارد ریال اعتبار نیازمند است

به گزارش مجله سامی، ارومیه- خبرنگاران- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی گفت: برای اتمام پروژه تصفیه خانه و شبکه فاضلاب شهر ماکو به هزار و 300 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

خبرنگاران اتمام سامانه آب و فاضلاب ماکو به 1300 میلیارد ریال اعتبار نیازمند است

علیرضا رضوی روز سه شنبه در دیدار با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: بخش آب شرب شهر ماکو و شوط مجهز به تصفیه خانه آب شماره یک و 2 است که برای ارتقای ظرفیت تصفیه خانه شماره 2 نیاز به خط انتقالی است تا آب خام را از تصفیه خانه شماره یک به 2 برساند.

وی در ادامه با بیان اینکه اجرای خط دوم انتقال آب خام آبگیر به تصفیه خانه شماره 2 به 230 میلیارد ریال اعتبار نیاز است، افزود: با اجرای این پروژه به طول 8.5 کیلومتر، ظرفیت تصفیه آب آشامیدنی در این تصفیه خانه از 210 لیتر بر ثانیه به 420 لیتر برثانیه افزایش خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب افزود: احداث تصفیه خانه فاضلاب در ورودی کمربندی بازرگان در مجاورت روستای هندور به 360 میلیارد ریال اعتبار در سال جاری نیاز دارد، تا پساب جمع آوری شده از شبکه فاضلاب به تصفیه خانه انتقال یابد.

وی همچنین از پیشرفت فیزیکی 45 درصدی تصفیه خانه شهر ماکو خبر داد و افزود: برای تکمیل این پروژه به 380 میلیارد ریال و همچنین احداث ایستگاه پمپاژ به 6 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

رضوی با اشاره به این که در سال گذشته برای طرح تصفیه خانه ماکو 50 میلیارد ریال اعتبار دولتی مصوب شد که تخصیص آن صفر بود و محقق نشد گفت: با این اعتبارات تک رقمی این پروژه به اتمام نمی رسد و نیاز است اعتبار ویژه دولتی با همراهی و مشارکت دیگر نهادها تخصیص یابد.

وی افزود: در بخش روستایی نیز از محل صندوق توسعه روستایی، پروژه 22روستای شهرستان پلدشت در حال انجام است که 45 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی افزود: برای اجرای خط، ایستگاه پمپاژ این پروژه نیز 20 میلیارد ریال هزینه برآورد شده است که اگر تا آخر تیرماه وارد مدار بهره برداری شود، مشکل آب شرب این روستاها مرتفع خواهد شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو نیز در این دیدار ضمن تاکید بر تکمیل و بهره برداری هرچه سریعتر از تصفیه خانه فاضلاب ماکو که جزو نیازهای اساسی منطقه است، گفت: منطقه آزاد ماکو آماده است، در اتمام و بهره برداری این پروژه با شرکت آب و فاضلاب و شهرداری همکاری و مشارکت کند.

محمدرضا عبدالرحیمی افزود: حفاظت، حراست و صیانت از محیط زیست از تاثیرات راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب منطقه آزاد ماکو است لذا سازمان منطقه آزاد با حمایت از اجرای طرح های ارزشمند از جمله احداث تصفیه خانه فاضلاب در منطقه، حفاظت از محیط زیست و ارتقای بهداشت عمومی را در اولویت برنامه های خود قرار داده است.

وی با بیان اینکه سازمان منطقه آزاد با تمام محدودیت های ناشی از شرایط اقتصادی و رکود اقتصادی موثر بر واگذاری اراضی، 70 میلیارد ریال برای هزینه در برنامه های زیست محیطی پیش بینی کرده است، گفت: شرایط فاضلاب در شهرستان ماکو در شأن مردم این منطقه بوده و اجرای آن مشارکت دولت، جامعه محلی و سازمان منطقه آزاد ماکو را می طلبد.

وی با تاکید بر اختصاص بودجه ویژه برای اتمام پروژه تصفیه خانه و شبکه فاضلاب از سوی وزارت نیرو افزود: در کنار اقدامات گسترده عمرانی و زیربنایی که در منطقه در حال انجام است، ساماندهی و احداث سیستم تصفیه آب و فاضلاب شهرستان ماکو نیاز به توجه بیشتر دارد و یکی از مطالبات اصلی مردم منطقه است.

شهرستان ماکو با 97 هزار نفر جمعیت در شمال آذربایجان غربی واقع شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 23 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1083

به "خبرنگاران اتمام سامانه آب و فاضلاب ماکو به 1300 میلیارد ریال اعتبار نیازمند است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اتمام سامانه آب و فاضلاب ماکو به 1300 میلیارد ریال اعتبار نیازمند است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید