دادگاه پاریس درخواست شناسایی و اجرای حکم فلاتو علیه ایران را رد کرد

به گزارش مجله سامی، دادگاه تجدیدنظر پاریس درخواست شناسایی و اجرای حکم 250 میلیون دلاری خانواده فلاتو علیه دولت جمهوری اسلامی ایران را رد کرد.

دادگاه پاریس درخواست شناسایی و اجرای حکم فلاتو علیه ایران را رد کرد

با ما همراه باشید و با تور فرانسه ارزان از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، شعبه 5 دادگاه تجدید نظر پاریس با صدور رأی 26 اسفندماه 1399 (16 مارس 2021)، ضمن تاکید بر اصل مصونیت دولت های خارجی از صلاحیت مراجع قضایی ملی، رای دادگاه بدوی پاریس دائر بر شناسایی و قابلیت اجرای رای سال 1998 دادگاه فدرال ناحیه کلمبیا در ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران بنفع خانواده فلاتو و به خواسته مبلغ تقریبی 250 میلیون دلار را ابطال کرد.

رأی معروف فلاتو از جمله آرای اولیه مراجع قضایی ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران می باشد که بموجب استثنای مصوب سال 1996 بر قانون مصونیت دولتهای خارجی صادر شده است.

این استثنا بر قانون مصونیت دولت های بیگانه، دادگاه های ایالات متحده را مجاز می سازد تا به دعاوی اتباع این کشور علیه دولتهایی که توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده بعنوان دولت مسوول تروریسم معین شده اند، رسیدگی نمایند.

علی رغم این امر که اصل مصونیت قضایی دولتهای خارجی از اصول مسلم حقوق بین الملل عرفی و مورد قبول کلیه دولتهاست و رأی معروف دیوان بین المللی دادگستری در دعوی ایتالیا علیه آلمان در 3 فوریه 2012 نیز مهر تأیید مجدد بر این اصل زد، دولت آمریکا سالهاست رفتاری مغایر با این اصل در پیش گرفته ولی تا به امروز مراجع قضایی هیچ کشوری رای به شناسایی و اجرای آرای دادگاه های ایالات متحده در این زمینه صادر نکرده اند.

به گزارش ایرنا، تقاضای شناسایی رأی فلاتو قبل از این در سال های 2013 و 2015 توسط دادگاه تجدید نظر رم و دیوان عالی کشور ایتالیا مردود اعلام شد و هم اکنون دادگاه استیناف پاریس نیز با استناد به اصل مصونیت دولت، تقاضای ذینفعان رای فلاتو که متقاضی شناسایی و اجرای رای دادگاه کلمبیا در کشور فرانسه علیه جمهوری اسلامی ایران بودند را مردود اعلام نمود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 فروردین 1400 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1549

به "دادگاه پاریس درخواست شناسایی و اجرای حکم فلاتو علیه ایران را رد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دادگاه پاریس درخواست شناسایی و اجرای حکم فلاتو علیه ایران را رد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید