دما و رطوبت زمان شیوع موج کرونا را معین می نماید

به گزارش مجله سامی، به گزارش خبرنگاران به نقل از دیلی میل، طبق تحقیقی جدید دمای هوا و رطوبت نقشی کلیدی در زمان و مکان وقوع موج دوم همه گیری کووید 19 دارد.

دما و رطوبت زمان شیوع موج کرونا را معین می نماید

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گفته محققان مدل های پیش بینی فعلی فقط دو عامل نرخ انتقال و بهبود را در نظر می گیرند. اما پژوهشگران قبرسی اطلاعات مربوط به رطوبت و دمای هوا را برای افزایش دقت پیش بینی نیز در نظر گرفتند.

نتایج پژوهش نشان داد به دلیل ارتباط مستقیم با پدیده آب و هوای فصلی وقوع دو همه گیری در سال اجتناب ناپذیر است. طالب دبوک و دیمیتریس دریکاکیس از دانشگاه نیکوزیا یک مدل رایانشی ابداع نموده اند که تغییرات آب و هوایی و رفتار ویروس را شناسایی می نماید.

این تغییرات شاخص AIR(نرخ عفونت هوابرد) نامیده می گردد روی غلظت ذرات ویروس کرونا در شرایط مختلف تمرکز می نماید.

شاخص مذکور در کنار اطلاعات ویروس کرونا تابستان 2020 در شهرهای پاریس، نیویورک و ریودوژانیرو به کار گرفته شد و توانست موج دوم کووید 19 را در آنها پیش بینی کند.

دریکاکیس در این باره می گوید: ما پیشنهاد می کنیم مدل های اپیدمیولوژی در کنار تأثیرات آب و هوایی (به وسیله شاخص AIR) در نظر گرفته شوند.

به گفته او اختلالات غیردارویی مانند پوشیدن ماسک و فاصله گذاری اجتماعی کارآمد هستند اما برای از بین بردن پاتوژن کافی نیستند.

دبوک نیز در این باره می گوید: هنگام شیوع پاندمی و در زمانی که واکسنی وجود ندارد، برنامه ریزی های دولتی باید با توجه به تأثیرات آب و هوایی بلندمدتر باشد و از سوی دیگر دستورالعمل ایمنی و بهداشت عمومی باید مطابق با آن باشد.

تحقیق مذکور در نشریه Physics of Fluids منتشر شده و نشان می دهد موج دوم شیوع ویروس کرونا با توجه به موقعیت مکانی هر منطقه در شمال یا جنوب خط استوا، متفاوت خواهد بود. دلیل این امر نیز زمانبندی فصل ها در نیم کره شمالی و جنوبی است. جالب آنکه اطلاعات پاریس و ریودوژانیرو بسیار متفاوت بود.

به گفته محققان مدل های پیش بینی آنها نشان می دهد همزمان با افزایش دما و کاهش رطوبت، میزان بیماری نیز کاهش می یابد.

تحقیقات پیشین همین گروه نشان داده بود در باد معتدل با سرعت 2 مایل بر ساعت، بزاق دهان می تواند در 5 ثانیه 18 فوت حرکت کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1504

به "دما و رطوبت زمان شیوع موج کرونا را معین می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دما و رطوبت زمان شیوع موج کرونا را معین می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید