مذاکرات معاونان سیاسی ایران و گروه 1

به گزارش مجله سامی، خبرنگاران: در حالیکه حدس های رسانه ای گوناگون درباره جنبه های مختلف مذاکرات هسته ای ایران ادامه دارد، معاون وزیر امور خارجه کشورمان، بیان کرد معاونان سیاسی ایران و گروه 1+5 روز سه شنبه 11 نوامبر (20 آبان) در عمان با یکدیگر دیدار می نمایند.

مذاکرات معاونان سیاسی ایران و گروه 1

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش حوزه سیاست خارجی مجله سامی، 22 روز دیگر تا انتها ضرب الاجل 3 آذر، یعنی زمانی که ایران و شش قدرت جهانی باید مذاکرات خود را به نتیجه ای برسانند، باقی است. با نزدیک شدن به موعد شروع دور جدیدی از گفتگوهای هسته ای (27 آبان) برآورد ها درباره سناریوهای احتمالی پیش روی دیپلمات هایی که از اکنون در حال تدارک مقدمات مذاکرات جامع هستند، مطرح می شود. روز گذشته دیوید ایگناتایوس، از روزنامه واشنگتن پست، یادداشتی درباره یکی از مقامات کشورمان منتشر کرد که با واکنش وزارت امور خارجه روبرو شد.

آمریکا تا 4 هزار سانتریفیوژ را برای یک دوره سه تا پنج ساله می پذیرد

ایگناتیوس در بخش انتهای یادداشتی که به آنالیز نقش علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، اختصاص داشت، درباره مذاکرات کنونی که بین ایران و شش قدرت جهانی نوشت: با اوج گیری مذاکرات ایران و شش قدرت جهانی، مقامات ایران و آمریکا گفتگوهای پشت پرده را ادامه می دهند تا فرمول های احتمالی برای دستیابی به یک توافق را آنالیز نمایند.

وی در ادامه می نویسد: این یک فرایند چانه زنی کلاسیک، بالاخص در مووع حیاتی تعداد سانتریفیوژها و نیز اندازه ذخایر اروانیوم است. بنا بر گزارش ها ایران در شروع خواهان 22 هزار سانتریفیوژ بوده و آمریکا نیز بر 2 هزار سانتریفیوژ اصرار داشت. گفته می شود که این فاصله به میزان زیادی کاهش یافته است، ایران پیشنهاد داده که 9400 سانتریفیوژ فعال کنونی را نگه دارد و آمریکا نیز اشاره داشته که احتمالا سقف 4 هزار سانتریفیوژ را برای سه تا پنج سال بپذیرد.

نویسنده واشنگتن پست در ادامه می گوید: در صورتی که ایرانی ها بپذیرند ذخایر اورانیوم غنی شده را به میزان زیادی کاهش دهند، و آن را از 10 هزار کیلوگرم به چند صد کیلوگرم کاهش دهد، آمریکا شاید در تعداد سانتریفیوژها مصالحه کند. یکی از الزامات مورد درخواست آمریکا برای هر نوع توافقی نظارت دقیق بر فعالیت های ایرانیان است.

البته ایگناتیوس سخنی درباره پذیرش این طرح از جانب ایران نگفته بود اما بیان همین مطالب نیز کافی بود تا وزارت امور خارجه کشورمان با رد این اخبار به آنها واکنش دهد.

(بیشتر بخوانید)

وزارت امور خارجه ادعاهای واشنگتن پست را تکذیب می نماید

پس از انعکاس یادداشت ایگناتیوس در رسانه های ایران، یک مقام وزارت امور خارجه اعلام نمود: مطالب منتشره درخصوص تـوافق در زمینه تعداد سانتریفیوژهـا مورد تأئید نبوده و تکذیب می شود.

وی افـزود: جمهوری اسلامی ایران همیشه بـر حقوق کامل هسته ای خود در بهره گیری از فن آوری صلح آمیز هسته ای و همزمان هرگونه اقدام در زمینه شفاف سازی تأکید نموده است.

ظریف: عدم پایبندی آمریکا به تعهداتش مانع توافق هسته ای است

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، در مصاحبه با شبکه سی سی تی وی چین درباره موانع پیش روی دستیابی به توافق از جمله اعتماد دو جانبه گفت: مردم ایران به آمریکا اعتمادی ندارند زیرا آمریکا سابقه خوبی در پایبندی به تعهداتش ندارد. این یکی از موانع است. امکانات و روش های متنوعی وجود دارند تا اطمینان حاصل شود که برنامه هسته ای ایران صلح آمیز باقی خواهد ماند، و از طرف دیگر تمام محدودیت هایی که به نظر ما به صورت غیرقابل توجیهی تجارت ایران با سایر کشورها را محدود نموده اند، برداشته شوند، معتقدم دستیابی به این امر بسیار سخت نیست.

(بیشتر بخوانید)

عراقچی: نشست ایران و گروه 1+5 در 20 آبان در عمان برگزار می شود

سید عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان، اعلام نمود معاونان سیاسی ایران و گروه 1+5 روز سه شنبه 11 نوامبر (20 آبان) در عمان با یکدیگر دیدار می نمایند.

آدینه گذشته (9 آبان) اتحادیه اروپا در حساب کاربری خود در شبکه توئیتر اعلام نمود گروه 1+5 و ایران مذاکرات هسته ای را از 18 نوامبر (27 آبان ماه) شروع خواهند کرد.

اتحادیه اروپا همچنین کاترین اشتون، مسئول هماهنگی گروه 1+5 در این مذاکرات با جان کری، وزیر خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز 9 و 10 نوامبر (18 و 19 آبان) در عمان دیدار خواهند کرد.

اشتون با مدیران سیاسی گروه 1+5 در روز 7 نوامبر، 16 آبان دیدار خواهند کرد.

تحقیق آمریکا از یک بانک انگلیسی به دلیل نقض احتمالی تحریم های ایران

روز گذشته رویترز در گزارشی بخ نقل از منابع مطلع اعلام نمود که مقام های آمریکایی در حال تحقیق از بانک استاندارد چارترد به خاطر نقض احتمالی تحریم های آمریکا مرتبط با فعالیت های بانکی برای اشخاص ایرانی در دوبی هستند.

تحقیقات تازه مقام های آمریکایی از بانک استاندارد چارترد که شعبه اصلی آن در لندن مستقر است بر اساس شواهدی است که بازرسان فدرال و دولتی آمریکا پیش از این در جریان تحقیقات اجرا شده از بانک فرانسوی بی ان پی پاریباس به دست آورده اند. این بانک فرانسوی نیز تابستان سال جاری به جرم نقض تحریم های آمریکا علیه ایران به پرداخت 8.9 میلیارد دلار جریمه محکوم شده است.

(بیشتر بخوانید)

مدیر انجمن کنترل تسلیحات آمریکا: مذاکرات هسته ای تمدید نمی شود

اما در حالی که برآورد ها درباره نتایج احتمالی مذاکرات آینده ادامه دارد، داریل کیمبال، مدیر انجمن کنترل تسلیحات آمریکا گفت فکر نمی نماید مهلت معین شده 24 نوامبر (سوم آذزماه) برای مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه 1+5 تمدید شود.

خبرگزاری فرانسه ضمن اعلام این خبر اضافه نمود که وی علی رغم این پیش بینی نموده که مذاکره نمایندگان هسته ای ممکن است با اعلام دست یابی به پیشرفت های محسوس اظهار نمایند که خواهان زمان بیشتر برای حل و فصل جزئیات فنی مربوطه هستند.

(بیشتر بخوانید)

تأکید کاخ سفید بر حل مسائل آژانس در نظارت بر برنامه هسته ای ایران

سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا با مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته ای ایران گفت وگو و تأکید کرد کاخ سفید مسائل این نهاد سازمان ملل را برای نظارت بر برنامه هسته ای ایران حل خواهد نمود.

رایس با تأکید بر فعالیت های ستودنی آژانس بین المللی انرژی اتمی برای اجرای پادمان های مرتبط با برنامه هسته ای ایران حمایت دولت آمریکا از این نهاد نظارتی سازمان ملل برای حل و فصل تمامی آنچه شبهات مربوط به این برنامه خوانده شده را به آقای آمانو اعلام نموده است.

(بیشتر بخوانید)

منبع: تسنیم
انتشار: 16 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 287

به "مذاکرات معاونان سیاسی ایران و گروه 1" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکرات معاونان سیاسی ایران و گروه 1"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید