مصرف مواد مخدر در پیشگیری از کرونا موثر است؟

به گزارش مجله سامی، رئیس گروه پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه از زمان شیوع کرونا در کشور سوالات مطرح شده با خط ملی اعتیاد متفاوت شده است، گفت: برای مثال سوالاتی در مورد تاثیر مصرف مواد مخدر یا الکل روی پیشگیری از کرونا پرسیده می گردد که براساس باور های نادرست یا اطلاعات ضد و نقیضی است که به گوش افراد رسیده است.

مصرف مواد مخدر در پیشگیری از کرونا موثر است؟

به گزارش ایسنا؛ ماریت قازاریان با بیان اینکه در چهارماهه نخست سال جاری حدود 150 هزار تماس پیروز با خط ملی اعتیاد برقرار شده است، گفت: این عدد نسبت به چهار ماه نخست سال 98 مقداری افزایش یافته است و عمدتا به ماه های فروردین و اردیبهشت مربوط می گردد چراکه برخلاف هرسال که در فروردین ماه تماس با خط ملی اعتیاد به دنبال تعطیلات کم می گردد، سال جاری به دلیل شیوع کرونا و نگرانی مضاعف تماس ها بیشتر شد.

وی با بیان اینکه زمان پاسخ دهی به تماس ها نیز در طول این ایام بیشتر شده است، اظهارکرد: چون افراد تماس گیرنده نگرانی بیشتری دارند و مشاور ها ضروری است زمان بیشتری را برای آرام کردن افراد تماس گیرنده اختصاص دهند.

رئیس گروه پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه به طور میانگین80 درصد از تماس گیرندگان با خط ملی اعتیاد را زنان تشکیل می دهند، اظهار کرد: این درحالیست که تعداد مصرف نمایندگان زن نسبت به مردان مصرف نماینده کمتر است، اما زنان تماس گیرنده معمولا برای افراد دیگر خانواده مانند همسر یا فرزندشان به دنبال اطلاعات هستند که از این نظر تعدادشان نسبت به مردان تماس گیرنده بیشتر است.

قازاریان در ادامه توضیح داد: یکی از نکات قابل توجه از بهمن به بعد با توجه به شیوع کرونا این است که مدل سوالات مطرح شده با خط ملی اعتیاد تفاوت نموده است. برای مثال سوالاتی در مورد تاثیر مصرف مواد مخدر یا الکل بر پیشگیری از کرونا پرسیده می گردد که براساس باور های نادرست یا اطلاعات ضد و نقیضی است که به گوش افراد رسیده است.

وی ادامه داد: افرادی که اعتیاد دارند ممکن است نکات بهداشتی را به خوبی رعایت ننمایند، به توصیه رسانه ها به اندازی کافی توجه نداشته باشند و تردد آنان به بیرون از منزل زیاد باشد. به همین دلیل بهداشت خانواده به خطر افتاده است و تنش هایی را به همراه دارد که از خط ملی اعتیاد این سوال مطرح می شد که چه طور باید معتادان را قانع کرد تا نکات بهداشتی را رعایت نمایند.

رئیس گروه پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در ادامه به سایر سوالات متداول مطرح شده از خط ملی اعتیاد پرداخت و گفت: مساله عمده دیگر که دغدغه بسیاری از تماس گیرندگان است این بود که در زمان اپیدمی کرونا پذیرش جدید در مراکز اقامتی محدود شد و منع پذیرش در مناطق قرمز برای کمپ ها و TC ها رخ داد که این موضوع تبدیل به دغدغه ای برای خانواده ها شد. به همین دلیل آن ها به وسیله خط ملی یاری خواسته و درخواست باز شدن مراکز را داشتند. همچنین سوال بعدی این بود که با توجه به تعطیلی مراکز چه طور می توانند به پزشک درمانگر دسترسی پیدا نمایند.

قازاریان اضافه نمود: خط ملی اعتیاد هم بر اساس بخشنامه ها این افراد را هدایت می نماید. بعد از بازگشایی با رعایت پروتکل ها و با ظرفیت محدود، همچنان در برخی از استان ها پذیرش جدید وجود ندارد. در استان های دیگر هم پذیرش محدود است که خط ملی بر اساس پروتکل ها افراد را هدایت می نماید.

وی با اشاره به اینکه در مدت اخیر نوع سوالات مطرح شده از این خط متفاوت شده است، شرح داد: اگرچه سوالات قبلی همچنان وجود دارد، اما شرایط نیز باعث تغییر بخشی از نگرانی خانواده ها شده است. برای مثال با توجه به اینکه فرزندان دیگر مدرسه نمی فرایند و فرد معتاد نیز ممکن است در منزل باشد، این موضوع نگرانی برای خانواده ها ایجاد نموده است. چون فرزندان در این شرایط دائما در معرض دیدن صحنه های نامناسب هستند که همکاران خط ملی اعتیاد تا جایی که مقدور باشد به خانواده ها هدایت ارائه می دهند.

قازاریان در پابان با اعلام اینکه خط ملی اعتیاد با شماره 09628 بدون کد هر روز (حتی روز های تعطیل) از 8 صبح تا 20 جوابگوی تماس هاست، در ارتباط با خدمات این خط نیز گفت: در حوزه پیشگیری و هدایت به آن دسته از افرادی که مبتلا به اعتیاد نیستند، اما نگرانی هایی در این باره دارند هدایت و خدمات ارائه می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1178

به "مصرف مواد مخدر در پیشگیری از کرونا موثر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف مواد مخدر در پیشگیری از کرونا موثر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید