وزیر دفاع ترکیه: منتظر عذرخواهی فرانسه هستیم

به گزارش مجله سامی، وزیر دفاع ترکیه تاکید نمود که آنکارا منتظرعذرخواهی فرانسه است.

وزیر دفاع ترکیه: منتظر عذرخواهی فرانسه هستیم

با ما همراه باشید و با تور ارزان فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

به نقل از آناتولی، خلوصی آکار٬ وزیر دفاع ترکیه پس از ملاقات با جوزپ بورل٬ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به اینکه آنکارا منتظر عذرخواهی فرانسه است٬ گفت: اتخاذ رویکرد بی طرف و بدون پیش داوریِ اتحادیه اروپا نسبت به ترکیه٬ نتایج بزرگی برای منافع هر دو طرف در پی خواهد داشت.

اشاره وزیر دفاع ترکیه به برخورد اخیر نیروی دریایی ترکیه و فرانسه، دو عضو ناتو، در آبهای مدیترانه بود که باعث رد و بدل شدن اعتراضات میان دو کشور شد و هر یک دیگری را مسئول این برخورد اعلام کردند.

آکار با اشاره به اینکه در ملاقات با بورل درخصوص فعالیت های وزارت دفاع و عملیات های ترکیه با او گفتگو نموده است٬ اضافه کرد: در چارچوب این اطلاعات، ما در خصوص مسائل دوجانبه و منطقه ای به ویژه لیبی و سوریه گفتگو کردیم. همکاری مؤثر بین اتحادیه اروپا و ترکیه برای منطقه بسیار حائز اهمیت است. ما می خواهیم در چارچوب صلح، دوستی و احترام به ارزشهای مشترک خود، همکاری و گفتگو خود را با اتحادیه اروپا بویژه در دفاع و امنیت توسعه دهیم. می خواهیم بر این موضوع مطلع باشند که اتخاذ رویکرد بی طرف و بدون پیش داوریِ اتحادیه اروپا نسبت به ترکیه٬ نتایج بزرگی برای منافع هر دو طرف در پی خواهد داشت.

آکار با بیان اینکه روابط میان ناتو و اتحادیه اروپا می تواند براساس چهارچوب مصالحه بیش از این نیز توسعه یابد٬ گفت: ما نیز هر چه از دستمان بربیاید برای تقویت این روابط انجام می دهیم. در خصوص ادعای فرانسه نیز اطلاعات لازم را در اختیار آقای بورل قرار دادیم. و یک بار دیگر غیرواقعی بودن ادعاهای فرانسه را فاش کردیم. در واقع اینها همان اطلاعاتی بود که ما قبل از آن به مقامات نظامی و غیرنظامی ناتو ارسال نموده بودیم. این اطلاعات البته به دست دوستان فرانسوی نیز خواهد رسید و می خواهیم بدانند که منتظر عذرخواهی فرانسه هستیم.

جوزف بورل نیز با تاکید بر لزوم افزایش ملاقاتها میان ترکیه و اتحادیه اروپا گفت: برای جلوگیری از سوء تفاهم باید با افزایش ملاقاتهای دوجانبه درخصوص موضوعات گوناگون گفتگو کرد. سوء تفاهم های وجود دارد و تنها راه چاره آن دیالوگ است.

وی درخصوص ادعای فرانسه مبنی بر توقف کشتی این کشور در مدیترانه شرقی توسط ترکیه٬ گفت: مساله ای میان اعضای ناتو به وجود آمده که توسط سازمان در حال آنالیز است. جناب آکار اطلاعات مفصلی در این باره در اختیار ما گذاشت. این اطلاعات همچنین با ناتو نیز به اشتراک گذاشته شده است.

بورل همچنین بر لزوم در پیش دریافت راه چاره سیاسی در سوریه و بازگشت پناهجویان به کشورشان تاکید نمود.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1125

به "وزیر دفاع ترکیه: منتظر عذرخواهی فرانسه هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر دفاع ترکیه: منتظر عذرخواهی فرانسه هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید