وقتی پهلوی، زیرآب نخست وزیر ایران را پیش آمریکایی ها می زند!

علی امینی با دخالت مستقیم آمریکا نخست وزیر ایران شد تا از رشد فزاینده کمونیسم در ایران جلوگیری کند. او با وعده مبارزه با فساد بر سر کار آمد، اما دولت او توفیقی در مبارزه با فساد نیافت تا در نهایت انقلاب اسلامی توانست نظام پادشاهی را سرنگون کند.

وقتی پهلوی، زیرآب نخست وزیر ایران را پیش آمریکایی ها می زند!

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، در 17 اردیبهشت 1340 علی امینی سفیر اسبق ایران در آمریکا با فشار کاخ سفید جایگزین جعفر شریف امامی شد و بعدها در سال 1978 آرمین مایر، سفیر وقت آمریکا فاش ساخت که شرط پرداخت وام 35 میلیون دلاری از سوی رییس جمهور کندی، در کوران بحران مالی به ایران، گماردن امینی در رأس دولت بوده است.

از این جهت امینی در مقام یک آلترناتیو برای ایجاد دگرگونی در سازمان های فساد محور حکومت پهلوی با یک رشته برنامه های ویژه کاری به صحنه سپهر سیاسی ایران درآمد. امینی در پی آن بود که 14 اصل باولینگ را که از سوی اعضای هیأت مشاوران رئیس جمهور کندی برای ایران وضع شد، اجرا کند تا کمونیزم در ایران رشد نکند.

تئوریسین های حزب دمکرات آمریکا، استبداد شاه و وجود نظام ارباب رعیتی را باعث گسترش روز افزون کمونیزم در ایران می دانستند. به همین دلیل شاه را وادار کردند اصلاحات اجباری علی امینی را بپذیرد. راهبرد محمدرضا پهلوی در برابر نخست وزیر دیکته شده توسط آمریکا، بحران سازی توسط عناصر برکنار شده بود تا با ایجاد تقابل داخلی دولت امینی را متزلزل کند.

علی امینی پس از نشستن بر مسند نخست وزیری، فرمان انحلال مجلسین را از شاه گرفت تا ضمن کوتاه ساختن دست شاه از مداخله در امور کلان سیاسی، طرح گسترده مبارزه با بانیان مفاسد و رشوه خواری را دنبال کند.

وزیر پیشین دادگستری کابینه، نورالدین الموتی به اتفاق احمد صدر حاج سیدجوادی دادستان تهران احکام توقیف رجال دارای سوء پیشینه را صادر کردند که متعاقباً رجالی همچون ابوالحسن ابتهاج رئیس سابق سازمان برنامه، فتح الله فرود شهردار اسبق تهران، احسان دولو صاحب امتیاز خاویار کشور و محسن فروغی مهندس مشاور کاخ سنا دستگیر شدند و از میان نظامیان و سپهبدان، علوی مقدم و کیا و سرلشکرها دفتری و ضرغام و سرتیپ نویسی به جرایمی نظیر اخاذی و اختلاس و حتی سپهبد آزموده (به جرم اهانت به دولت) به همراه 31 تن از امرا و 27 نفر از سرهنگ های ارتش بازداشت و محاکمه شدند.

اگر چه این برنامه آغاز خوبی داشت، اما در مقام عمل این طرح فقط شامل مهره های سوخته رژیم شد و بسیاری از رجال دارای فسادی مالی وابسته به دربار از جمله اعضای خاندان سلطنتی هرگز مورد پیگرد واقع نشدند. در نهایت با مانع تراشی های شاه تعقیب مفسدین به همین افراد محدود شده و پس از مدتی نمایشی و بی خاصیت بودن طرح مبارزه با فساد برای عموم آشکار شد.

جدا از این مقوله دکتر امینی کوشید تا با تلاش برای آزادی فعالیت احزاب سیاسی از جمله جبهه ملی، اصلاحات ارضی از طرح های تبلیغی دولت، قدرت محمدرضا را تعدیل کند که موقتا به حمایت بخشی از اعضای دموکرات دستگاه ریاست جمهوری آمریکا انجام شد. اما محمدرضا پهلوی نیز بیکار ننشست و با تقویت مخالفان و افزایش دادن تنش ها، دولت امینی را به انفعال دچار کرد. به نحوی که امینی با عدم همراهی اپوزیسیون و احزاب روبرو شد. در همین دوره محمدرضا پهلوی نیز سفری به آمریکا کرد و توانست نظر کندی را به اینکه خود شخصا مجری منویات دولت آمریکا باشد جلب کند. کندی از حمایت دکتر امینی دست کشید و انتها علی امینی به دلیل عدم پشتیبانی اپوزیسیون و کارشکنی های شاه، پس از یک سال در پی اختلاف با شاه بر سر تنظیم بودجه در سال 1341 استعفا داد.

منبع:فارس

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 بهمن 1398 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 721

به "وقتی پهلوی، زیرآب نخست وزیر ایران را پیش آمریکایی ها می زند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی پهلوی، زیرآب نخست وزیر ایران را پیش آمریکایی ها می زند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید