چرا نفت در بورس مشتری ندارد؟

به گزارش مجله سامی، نماینده شرکت ملی نفت در بورس گفت: انتظار می رود در هفته های آینده حجم معاملات فروش نفت و میعانات گازی در بورس انرژی افزایش یابد که برای این مساله نیز سازوکارهای لازم را در نظر گرفته ایم، اما این که این اتفاق چه زمانی محقق می شود بستگی به مشتریان این بازار دارد.

چرا نفت در بورس مشتری ندارد؟

امیرحسین تبیانیان در گفت وگو با مجله سامی، با اشاره به فروش نرفتن نفت خام سنگین در سومین عرضه در سال جاری و تأثیر تغییر و تحولات صورت گرفته در این فرآیند اظهار کرد: تغییر و تحولاتی که در بورس انرژی صورت گرفته، در واقع برای این بود تا شرایطی را که در قراردادهای جاری داریم در بورس انرژی نیز اعمال کنیم. شرایط، چارچوب و قواعدی که برای قراردادهای فروش نفت در نظر گرفته می شود برای بورس انرژی نیز به وجود آمد.

چرا نفت در بورس به فروش نمی رسد؟

وی با تاکید بر اینکه علت فروش نرفتن نفت در بورس انرژی ایجاد تغییر و تحولات در شیوه نامه جدید نیست، شرح داد: با توجه به این که این تغییر و تحولات شرایط بهتری را برای عرضه به وجود آورد و در شرایط واقعی را برای نفت و میعانات گازی در بورس اعمال کردیم، نمی توان نتیجه گرفت که این مساله موجب فروش نرفتن نفت در بورس است و این موضوع که هنوز نفت در بورس معامله نشده موضوعی قابل بحث است.

نماینده شرکت ملی نفت در بورس با اشاره به آینده بورس انرژی ابراز کرد: در سال 1398 بر اساس تکلیف قانونی که وجود دارد، عرضه صورت خواهد گرفت و اگر اصلاحاتی نیز نیاز باشد با همکاری سازمان بورس اعمال خواهیم کرد؛ به همین دلیل نیز در عرضه اخیر برای مشتریان حقیقی امکان خرید فراهم شد.

تبیانیان ادامه داد: بر اساس تقاضایی که از سمت مشتریان وجود داشت و در واقع خواسته وزارت نفت نبود، سازمان بورس شرایطی را فراهم کرد که افراد حقیقی نیز که نتوانستند از طریق شرکتشان وارد بورس شوند، بتواند در این فرآیند شرکت کند.

وی شرح داد: آمادگی انجام تغییر و تحولات را در بورس انرژی به شرط آنکه به لحاظ قانونی برای وزارت نفت و سازمان بورس مسئله ای را به همراه نداشته باشد، داریم چراکه به دنبال توسعه همکاری ها در این حوزه هستیم. برای سال 1398 نیز تکلیف قانونی را اجرا می کنیم و برای سال های آینده نیز بر اساس حجم معاملات و شرایطی که مورد نیاز است از سوی وزارت نفت تصمیم گیری صورت خواهد گرفت.

بر اساس این گزارش از سال گذشته تاکنون، 11 بار نفت خام سبک سه مرتباً نفت خام سنگین و شش مرتبه میعانات گازی پارس جنوبی در بورس انرژی عرضه شد اما در معدود دفعات، مقداری از آن به فروش رفته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 مرداد 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 223

به "چرا نفت در بورس مشتری ندارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا نفت در بورس مشتری ندارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید