کاهش چشمگیر محبوبیت دولت ائتلافی آلمان بعد از توافق بر سر بسته زیست محیطی

نتایج جدیدترین نظرسنجی نشان می دهد که نارضایتی شهروندان از بسته زیست محیطی مورد توافق در دولت ائتلافی آلمان سبب کاهش چشمگیر محبوبیت احزاب دولت ائتلافی بخصوص اتحادیه احزاب متحد مسیحی در بین شهروندان شده است.

کاهش چشمگیر محبوبیت دولت ائتلافی آلمان بعد از توافق بر سر بسته زیست محیطی

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ، نتایج جدیدترین نظرسنجی نشان می دهد که بعد از انعقاد بسته زیست محیطی در دولت ائتلافی آلمان که نقدها زیادی به آن وارد شده است، محبوبیت احزاب متحد مسیحی در بین شهروندان آلمانی کاهش چشمگیری داشته است.

این نظرسنجی که از طرف مؤسسه امنید و به سفارش نشریه بیلد آلمان اجرا شده است نشان می دهد که احزاب متحد مسیحی (دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی) در مقایسه با هفته گذشته 2درصد سقوط داشته و 27درصد آرای شهروندان را کسب نموده اند.

بر این اساس حزب سوسیال دموکرات 16درصد، حزب افراطی جایگزینی برای آلمان 15درصد و حزب سبز 21درصد و چپ ها و لیبرال دموکرات ها هم به ترتیب 8 و 7درصد آرای شهروندان در این انتخابات را کسب کردند.

حدود یک هفته پیش ائتلاف بزرگ در آلمان بر روی یک بسته زیست محیطی به منظور حفاظت از آب و هوا توافق کرد که این بسته با انتقادهای زیادی همراه بود و بسیاری از شهروندان آن را برای این منظور کافی نمی دانستند.

همچنین نتایج نظرسنجی اخیر زد دی اف آلمان نشان می دهد که حزب سبز آلمان برای اولین بار در تابستان سال جاری با اتحادیه احزاب متحد مسیحی از نظر میزان محبوبیت برابری نموده و هر دو 27درصد آرای شهروندان را به دست آورده اند.

نتایج این نظرسنجی همچنین نشان می دهد که حدود 53درصد شهروندان بسته آب و هوای دولت آلمان را که اخیراً تصویب شده است، برای حفاظت از محیط زیست کافی ندانستند. به خصوص هواداران حزب سبز و چپ آلمان و همچنین حزب سوسیال دموکرات از این بسته آب و هوا ناراضی بودند. همچنین 39درصد هواداران اتحادیه احزاب متحد مسیحی هم اعلام کردند که از بسته زیست محیطی تصویب شده توسط دولت آلمان نا راضی هستند.

دولت ائتلافی متشکل از اتحادیه احزاب متحد مسیحی و حزب سوسیال دموکرات در آلمان از همان شروع تشکیل، با چالش های فراوانی روبه رو بود و بعد از شکست مذاکرات ائتلاف موسوم به جامائیکا (حزب لیبرال دموکرات، اتحادیه احزاب متحد مسیحی و سبزها) و در نهایت پس از یک دوره طولانی مذاکرات مجدد برای تشکیل ائتلاف بزرگ روی کار آمد.

اما روند طولانی مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی جدید در آلمان از همان ابتدا تأثیر بدی روی محبوبیت این دولت بین شهروندان گذاشت و اتفاقات و چالش های بعدی هم به تشدید اوضاع دامن زد، به طوری که چهارمین دوره صدراعظمی مرکل به کام او تلخ شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: بروزرسانی: 15 مهر 1398 شناسه مطلب: 377

به "کاهش چشمگیر محبوبیت دولت ائتلافی آلمان بعد از توافق بر سر بسته زیست محیطی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش چشمگیر محبوبیت دولت ائتلافی آلمان بعد از توافق بر سر بسته زیست محیطی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید