آنجه در مجمع دوومیدانی گذشت، مهندسی انتخابات و اعتراض به سازمان بازرسی؟

به گزارش مجله سامی، مجمع انتخاباتی فدراسیون دوومیدانی با حواشی مختلفی همراه بود و شائبه مهندسی انتخابات بار دیگر از سوی افراد مختلف مطرح شد.

آنجه در مجمع دوومیدانی گذشت، مهندسی انتخابات و اعتراض به سازمان بازرسی؟

به گزارش مجله سامی، مجمع انتخاباتی فدراسیون دوومیدانی 19 اسفند در آموزشگاه ملی المپیک برگزار و در انتها افشین داوری با 20 رای از مجموع 28 رای به عنوان رئیس این فدراسیون انتخاب شد. در این مجمع مجید کیهانی، رئیس سابق دوومیدنی هم هشت رای کسب کرد.

نکته قابل توجه عدم حضور 14 رئیس هیات استانی در مجمع بود. آنها پیش از برگزاری مجمع اعلام نموده بودند که به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور حاضر نیستند به تهران سفر نمایند. همین موضوع باعث شد تا در روز انتخابت حواشی مختلفی از جمله شائبه مهندسی انتخابات پررنگ گردد.

مجید کیهانی یکی از کاندیداهای اصلی این انتخابات پس از درگیری لفظی با علی نژhد، معاون قهرمانی وزارت ورزش از مجمع خارج و مدعی شد که نماینده چهار استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، بوشهر و خراسان جنوبی بدون امضا و معرفی هیات های استان خود در مجمع حاضر شدند و رای رئیس هیات سیستان هم به وسیله فکس ارسال شده در حالی که رستم زهی(رئیس هیات سیستان و بلوچستان) رای نداده و اداره کل استان این کار را انجام داده است.

روسای هیات ها: ما نماینده نفرستادیم، پای اداره کل ورزش استان در میان است

علیرضا چاجی، نماینده خراسان جنوبی در خصوص مجمع دوومیدانی به مجله سامی گفت: شب قبل از انتخابات به دبیرم تاکید کردم که نباید در مجمع شرکت کنی چون من خودم باید صحبت های تمام نمایندگان را بشونم و بر اساس آن رای بدهم اما او بدون هماهنگی من و با سربرگ های هیات به تهران رفت. از آنجایی که نامه امضا نداشت، همان نامه را به مدیر کل استان ارسال کردند و آنها به منزل من آوردند تا امضا کنم که اینکار را انجام ندادم. آن آقا قسم می خورد که رای نداده اما حتی اگر رای هم نداده باشد چون باعث شده تا مجمع به حد نصاب برسد یعنی هیات را دور زده است. مدیر کل نمی تواند بدون موافقت رئیس هیات کسی را بفرستد.

محمدحسین صادقیان پور(رئیس هیات آذربایجان شرقی) و حسین فهیمی(رئیس هیات دوومیدانی آذربایجان غربی) هم در گفت وگو با مجله سامی اعلام کردند که هیچ نماینده ای از طرف آنها به مجمع معرفی نشده و اداره کل استان نماینده فرستاده است. صادقیان پور و چاجی از تنظیم نامه اعتراضی به سازمان بازرسی خبر دادند.

دبیر فدراسیون: امضای روسای هیات ها پای معرفی نامه است

پژمان معتمدی، دبیر فدراسیون در گفت وگو با مجله سامی با بیان اینکه وزارت ورزش بی جهت برای خود حرف و حدیث درست نمی کند، افزود: برای رسیدن مجمع به حدنصاب که 28 نفر بود، یک نفر کم داشتیم که آقای علی نژاد با رئیس هیات سیستان وبلوچستان صحبت کرد تا رای خود را به وسیله فکس ارسال کند چون سیستان و بلوچستان، گیلان، قم و مرکزی استان های پرخطر ما بودند و برای برطرف مشکل تردد آنها پیشنهاد شده بود که رای خود را فکس نمایند. آقای علی نژاد خطاب به آقای کیهانی گفت که رای هیات سیستان به نفع شماست.

او در واکنش به صحبت های کیهانی در خصوص حضور نماینده چهار استان آذربایجان شرقی و غربی، بوشهر و خراسان جنوبی بدون اطلاع رئیس هیات و با هماهنگی مدیران کل ورزش استانی، گفت: رای هیات سیستان را خودم خواندم و روی سربرگ هیات نوشته شده بود و مهر امضا داشت. علاوه بر این اداره کل نمی تواند به جای رئیس هیات فردی را منصوب کند. برگه هیات های اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان غربی و شرقی را که نماینده فرستاده بودند را دیدم که با مهر و امضای رئیس هیات بود. از نظر من تخلفی اتفاقی نیفتاده است چون برگزار نماینده مجمع وزارت ورزش است و از آنجایی که قانون گذار است برای خود چنین چالشی را ایجاد نمی کند.

معتمدی در خصوص اعتراض کیهانی در مجمع انتخاباتی و ترک مجمع گفت: برای مدیری که سال ها کار نموده است قشنگ نبود که بخواهد جلسه را به سمتی ببرد که نظم دچار اخلال گردد. آقای کیهانی می توانست مدیریت کند و به صورت مکتوب اعتراض خود را اعلام کند اما شرایطی پیش آمد که مجبور شد از جلسه بیرون برود.

تغییر نماینده داوران در روز مجمع!

موضوع دیگری که به حواشی مجمع انتخاباتی دوومیدانی دامن زد، تغییر ناگهانی نماینده داوران بود. پیش از این اعلام شده بود که وزارت ورزش و جوانان شهرام شهبازی را به عنوان نماینده داوران قبول نموده است اما در روز انتخابات به علت غیبت این داور، از فیروزی درخواست شده که به عنوان نماینده داوران حاضر گردد.

معتمدی در این مورد گفت: آقای شهبازی زنگ زد و گفت که در خلخال قرنطینه شده است به همین دلیل از نفرات بعدی که به وزارت معرفی نموده بودیم، استفاده کردیم؛ به آقای شادمهر زنگ زدیم اما نتوانست به مجمع بیاید و در نهایت آقای فیروزی خود را به انتخابات رساند.

او در پاسخ به این سوال که وقتی که کسی شرکت نمی کند یعنی غایب است و چه دلیلی دارد فرد دیگری جایگزین گردد؟ بیان نمود: شرایط کشور بحرانی است، اگر در حالت عادی بود و آقای شهبازی شرکت نمی کرد، او را غایب فرض می کردیم اما وقتی او را قرنطینه نموده اند مجبور شدیم که از ظرفیت های دیگر استفاده کنیم. ما اسامی آقای شهبازی، شادمهر و فیروزی را به عنوان نماینده داوران به وزارت ورزش دادیم که آقای شهبازی انتخاب شد اما به دلیل مسئله ای که برای حضورش در مجمع پیش آمد از نفرات بعدی دعوت کردیم که منعی هم ندارد.

چرا مجمع به زمان دیگری موکول نشد؟

در شرایطی که تعداد زیادی از روسای هیات های استانی با ارسال نامه به فدراسیون دوومیدانی و حتی وزارت ورزش خواهان تعویق انتخابات شدند اما این اتفاق نیفتاد. شیوع کرونا و حضور نداشتن اعضا هم نتوانست جلوی تصمیم وزارت ورزش را بگیرد.

معتمدی در خصوص دلیل برگزاری مجمع گفت: با توجه به شیوع کرونا حدود 14 استان قبل از مجمع با فدراسیون مکاتبه کردند و خواهان تعویق انتخابات شدند اما بحث انتخابات قبل از کرونا جدی شده بود. از طرفی وزارت بهداشت هم اعلام نموده که تا اواخر اردیبهشت درگیر این ویروس هستیم و به تعویق انداختن انتخابات چیزی را حل نمی کرد. از آنجای که در سال منتهی به المپیک هستیم برگزاری انتخابات دو ماه قبل از المپیک توجیه چندانی نداشت و عملکرد رئیس فدراسیون در صورتی پس از المپیک می توانست ارزیابی گردد که زمان مناسب برای اجرای برنامه داشته باشد.

او در ادامه افزود: مجمع 44 رای دارد که 31 رای آن مختص روسای هیات های استانی و 13 رای دیگر هم جمع آرا نماینده وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک، ورزش کارگری، داوران، مربیان و ورزشکاران است. البته دو استان البرز و کرمان در قالب سرپرست اداره می شوند و نمی توانستند حضور داشته باشند. علاوه بر این خیلی از استان ها برای رفت و آمد مشکل داشتند و حتی بعضی بعد از برگشت از تهران قرنطینه می شدند، بنابراین با توجه به اساسنامه که امکان برگزاری مجمع با دو سوم آرا را قانونی دانسته، انتخابات را برگزار کردیم.

معتمدی بیان نمود: 27 نفر در مجمع حضور داشتند که یا خود رئیس هیات شرکت نموده بود یا نماینده ای با معرفی نامه مکتوب و امضای رئیس هیات حضور داشت. اگر مصداقی بگویم رئیس هیات اصفهان نیامد اما با سربرگ و مهر و امضای هیات دبیرش را معرفی نموده بود، در خصوص خراسان رضوی هم این رخ داد و همه به صورت مکتوب قبل از مجمع به ما اعلام کردند. در قواینن هم آمده که اعضا هیات رئیسه با تایید رئیس هیات می توانند به عنوان نماینده تام الاختیار او در مجمع حضور داشته باشند.

به گزارش مجله سامی، در دوره سرپرستی ایرج عرب، دوومیدانی مسابقات و اردوهای خود را برگزار کرد، برنامه ورزشکاران المپیکی و کسانی که شانس المپیکی شدن دارند آنالیز و تصمیمات لازم اتخاذ شد. در نتیجه با تعویق انتخابات تا زمان مناسب احتمالا مشکل خاصی برای فدراسیون به وجود نمی آمد و برنامه ها در حال انجام بود. قطعا اگر مجمع در زمان مناسب تری برگزار می شد، حواشی پیش آمده کمتر و عدالت انتخابات بیشتر رعایت می شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 865

به "آنجه در مجمع دوومیدانی گذشت، مهندسی انتخابات و اعتراض به سازمان بازرسی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنجه در مجمع دوومیدانی گذشت، مهندسی انتخابات و اعتراض به سازمان بازرسی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید