سخت ترین سال پیش روی ورزش است، روی المپیک متمرکز هستیم نه تغییرات

به گزارش مجله سامی، به گزارش خبرنگاران، سید رضا صالحی امیری در اولین گفتگوی رسانه ای خود در سال جدید مروری کوتاه داشت بر شرایط ورزش کشور در سال 99 و دستاوردهایی که به واسطه پیگیری فعالیت و برنامه های کمیته ملی المپیک برای این عرصه به دست آمد.

سخت ترین سال پیش روی ورزش است، روی المپیک متمرکز هستیم نه تغییرات

وی با اشاره به دغدغه هایی که ورزش ایران را طی سال گذشته درگیر خود کرد بر این موضوع تاکید داشت که سال جدید به واسطه برگزاری رویدادهای آسیایی و جهانی متوالی سخت ترین سال ممکن برای ورزش ایران است که عبور بدون مشکل از همه آنها نیازمند مدیریت ویژه خواهد بود.

رئیس کمیته ملی المپیک همچنین در خصوص تغییرات پیش روی مدیریت ورزش در سطح کلان گفت که جابه جایی های مدیریتی نباید منجر به تغییر سیاست ها گردد.

عبور از سال 99 با همه سختی ها و فشارها

سید رضا صالحی امیری تبادل نظر با خبرنگاران را با تبریک نوروز 1400 و سال نو به ملت ایران، جامعه عظیم ورزش و مدافعان سلامت شروع کرد و گفت: سال 99 را با تمام سختی ها، رنج ها و فشارهایی که داشت پشت سر گذاشتیم و مقابل ویروس مهاجم مقاومت کردیم. اگرچه انسان های مظلوم و بی گناهی را در این راه از دست دادیم که امیدوارم با شهدا محشور باشند. همچنین از جمع مدافعان سلامت هم شهدایی داشتیم، یاد این عزیزان را هم گرامی می داریم.

آنچه کار فدراسیون ها را سخت کرد

وی بر سختی کار جامعه ورزش در سال گذشته تاکید نمود و ادامه داد: اینکه با وجود کرونا و اعمال پروتکل های بهداشتی که در بسیاری موارد با محدودیت های شدید همراه بود، باید آمادگی ورزشکاران و تیم ها حفظ می شد، بخشی از سختی کار فدراسیون ها به حساب می آمد.

سه دغدغه کلی ورزش در سالی که گذشت

رئیس کمیته ملی المپیک با بیان اینکه در مجموع سال 99 با سه دغدغه کلی برای ورزش ایران همراه بود، توضیح داد: المپیک و تعویق آن یکی از دغدغه های اصلی بود به خصوص که در بعضی مواقع هم صحبت از لغو کلی این بازی ها مطرح می شد. دغدغه دوم نتیجه شرایط کرونایی بود و اینکه باید در عین مقاومت برابر این ویروس، آمادگی ورزشکاران و تیم ها حفظ می شد. دغدغه سوم هم به واسطه نگرانی ها برای خروج از فضای التهاب آور موجود ایجاد شده بود.

همه ظرفیت ها به کار گرفته شدند

صالحی امیری در همین رابطه با یادآوری اینکه در این شرایط ورزش کشور عظیمانی همچون مرحوم مهرداد میناوند و مرحوم علی انصاریان را از دست داد، ادامه داد: نکته مهم این بود که در کنار همه این دغدغه ها باید روحیه مقاومت و انگیزه لازم برای پیشبرد اهداف و حفظ و ارتقای آمادگی را هم ایجاد می کردیم. این موضوع نیازمند به کارگیری همه ظرفیت ها بود. نتیجه هم این شد که در نیمه نخست سال آمادگی ورزشکاران به وسیله تمرینات اختصاصی حفظ شد و در نیمه دوم سال هم برگزاری اردوها و مسابقات را در برنامه قرار دادیم.

شروع اعزام ها در هفته های پایانی سال

وی اظهار داشت: ماه ها و هفته های منتهی به سال هم با اعزام برون مرزی تیم ها و ورزشکاران همراه شد. کشتی، کاراته، شمشیربازی، تیراندازی و … رشته هایی بودند که نمایندگان شان پیروز به حضور در میادین مختلف شدند.

امسال سال سرنوشت است

رئیس کمیته ملی المپیک در بخش دیگری از این تبادل نظر سال جدید را به واسطه برگزاری 7 رویداد بین المللی سال سرنوشت ورزش ایران خواند و گفت: المپیک مهمترین رویدادی است که ورزش ایران در امسال پیش رو خواهد داشت. بازی های کشورهای اسلامی، بازی های جوانان آسیا، بازی های ساحلی آسیا، بازی های هنرهای رزمی و داخل سالن آسیا هم دیگر رویدادهایی هستند که اعزام کاروان به آنها مصوب شده است. همه این رویدادها امسال برگزار می شوند.

سخت ترین سال برای ورزش ایران است

صالحی امیری توضیح داد: با این اوصاف امسال سخت ترین سال برای ورزش ایران است. باید بعد از اتمام کار در هر رویداد بلافاصله آماده اعزام کاروان به یک رویداد دیگر شویم. همین مسئله و حضور متوالی در اردو و مسابقه ممکن است باعث خستگی گردد. بنابراین کنار آمدن با شرایط خاص و فشرده امسال نیازمند مدیریت ویژه است تا اینگونه مانع از آسیب روانی و حتی جسمانی ورزشکاران شویم. این موضوع مهمی است که در سطح کلان ورزش و در ستاد عالی به آن توجه داریم.

زیرساخت ها را توسعه دادیم

وی همچنین به فعالیت های جانبی که طی سال گذشته و همزمان با رسیدگی به شرایط ورزشکاران مورد توجه ویژه کمیته ملی المپیک قرار داشت، اشاره نمود و گفت: کرونا باعث کاهش کلی برنامه های ورزشی شد اما مجموعه کوشش ما طی سال 99 کمتر از گذشته نبود به خصوص با اقداماتی که برای توسعه زیر ساخت ها داشتیم.

حمایت اقتصادی تمام قد از فدراسیون ها با وجود لغو اعزام ها

رئیس کمیته ملی المپیک در همین زمینه به بودجه تخصیصی این کمیته به فدراسیون ها طی سال گذشته هم اشاره نمود و اضافه کرد: 30 میلیارد تومان بودجه مصوب کمیته برای پرداخت به فدراسیون های مختلف بود. علاوه بر این بودجه که تخصیص آن را تا آذرماه صد در صد کردیم، یاری های اقتصادی دیگری هم به فدراسیون ها داشتیم طوری که مجموعه پرداختی ما به آنها طی سال گذشته بیش از 50 میلیارد تومان شد. این در حالی بود که خیلی از اعزام ها منتفی شده بود اما این حمایت ها انجام شد تا فدراسیون ها با دغدغه کمتر پیگیر فعالیت های شان باشند.

فدراسیون ها به فکر جذب منابع اقتصادی باشند

صالحی امیری یادآور شد: خوب می دانیم که فدراسیون ها به واسطه افزایش قیمت ها و هزینه ها شرایط سختی پیش رو دارند. حداکثر کوشش ما برای کاهش فشار اقتصادی فدراسیون هاست اما آنها الزاماً نباید به منابع اقتصادی دریافتی از کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش اکتفا نمایند. فدراسیون ها باید به فکر جذب منابع جدید به وسیله اسپانسرها باشند که خوشبختانه در این زمینه فعالیت هایی دارند.

پیگیر دیپلماسی ورزشی بودیم

وی اشاره ای هم به دیپلماسی ورزشی و فعالیت های اجرا شده در این زمینه طی سال گذشته داشت و تاکید نمود: تنها طی سفر به مسقط و حضور در اجلاس شورای المپیک آسیا با 12 مقام ارشد ورزشی از جمله رئیس OCA ملاقات داشتیم. قطر، عمان، امارات و … هم کشورهایی بودند که نشست هایی با مسئولان ورزش آنها برگزار کردیم. در همین رابطه با مقامات جهانی رشته های مختلف هم ملاقات هایی داشتیم که یکی از آنها ملاقات با رئیس فدراسیون جهانی کاراته بود. در این نشست موضوع حفظ رشته کاراته برای المپیک 2024 را به طور جدی مورد بحث قرار دادیم.

فعالیت های آموزشی و تکمیل موزه ملی ورزش

رئیس کمیته ملی المپیک با تاکید بر فعالیت های آموزشی مستمر در سطوح مختلف که در آموزشگاه ملی المپیک دنبال شد، اشاره ای هم به اقدامات اجرا شده در رابطه با تکمیل موزه ملی ورزش، المپیک و پارالمپیک داشت و اینکه این موزه هم طراز با ارزش های جمهوری اسلامی آماده بازدید عموم است.

به زودی از اولین محصولات تاریخ شفاهی رونمایی می گردد

این مدیر ورزش از تاریخ شفاهی هم به عنوان یکی از دستاوردهای کمیته ملی المپیک در سال گذشته یاد کرد و یادآور شد: در این زمینه 20 پروژه به تصویب رسیده که 15 پروژه فعال شده است. بهار هم از اولین محصولات تاریخ شفاهی رونمایی خواهد شد.

امسال هم وفاق و همدلی را دنبال می کنیم

صالحی امیری در بخش دیگری از تبادل نظر با خبرنگاران با بیان اینکه بالاتر از همه فعالیت ها کوششی بود که برای ایجاد و ادامه وفاق و همدلی میان ارکان ورزش انجام شد، گفت: این کوشش را در سال چهارم هم دنبال خواهیم کرد. ورزش ایران از حواشی آسیب دیده است. وفاق و همدلی لازمه توسعه ورزش قهرمانی و همگانی است و خوشبختانه این عناصر لازم برای پیروزیت امروز میان وزارت ورزش و کمیته های ملی المپیک و پارالمپیک وجود دارد و باید حفظ گردد.

در کمیته ملی المپیک هیچ مسئله پنهانی وجود ندارد

وی از همگرایی و همدلی با اصحاب رسانه هم به عنوان یکی از فاکتورهای مورد توجه یاد کرد و ادامه داد: یکی از استراتژی های مورد تاکید کمیته ملی المپیک که فدراسیون ها را هم به پیروی از آن ملزم می داند، شفاف سازی است. هیچ موضوع مبهم و غیر شفافی میان ما و مخاطبان مان و رسانه ها وجود ندارد. در کمیته هیچ مسئله پنهانی وجود ندارد.

تمرکزمان روی المپیک است نه جابه جایی ها

1400 سالی است که طی آن و به فاصله چند ماه مدیریت وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک به واسطه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات کمیته احتمالاً تغییر خواهد نمود. این مسئله بخشی از دغدغه جامعه ورزش طی امسال خواهد بود، سید رضا صالحی امیری در واکنش به این موضوع مطرح توسط خبرنگاران گفت: اول اینکه تمام انرژی و تمرکز ما معطوف به المپیک و پنج رویداد دیگر است نه تغییرات و جابه جایی ها؛ تغییرات و جابه جایی مدیران هم امری بدیهی و طبیعی است.

تغییر مدیریت نباید منجر به تغییر سیاست ها گردد

رئیس کمیته ملی المپیک در بخش پایانی این تبادل نظر با تاکید بر اینکه مهم این است که تغییر مدیریت نباید به تغییر سیاست منجر گردد، گفت: این اطمینان را دارم که برنامه هایی که انجام و اجرای آنها در وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و کمیته ملی پارالمپیک شروع شده در دوره جدید مدیریتی هم دنبال خواهد شد. برنامه های مصوبی برای دوره چهار ساله داشتم که بعضی به نتیجه رسیدند و بعضی هم در نیمه راه هستند. این اطمینان را دارم که سیستم فعالیت دارد نه شخص؛ من و فعالیت هایم در کمیته ملی المپیک کمترین نقش را دارم. نقش پررنگ و اصلی با دیگر مدیران و مربیان است. مدیریت 53 فدراسیون و 14 هزار هیات فعال در پیشبرد اهداف و برنامه ها نقش اصلی را دارند. مدیران ارشد ورزش نقش راهبردی ایفا می نمایند. به همین دلیل دغدغه ای بابت تغییر مدیریت ندارم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1565

به "سخت ترین سال پیش روی ورزش است، روی المپیک متمرکز هستیم نه تغییرات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخت ترین سال پیش روی ورزش است، روی المپیک متمرکز هستیم نه تغییرات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید