آیا دختران می توانند بدون احتیاج به اذن پدر ازدواج نمایند؟

به گزارش مجله سامی، یکی از شرایط ازدواج دختران دوشیزه، داشتن اذن پدر یا جد پدری آن ها است اما در مواردی دختران می توانند بدون احتیاج به اذن پدر ازدواج نمایند.

آیا دختران می توانند بدون احتیاج به اذن پدر ازدواج نمایند؟

به گزارش خبرنگار حوزه حقوقی و قضائی گروه اجتماعی خبرگزاری مجله سامی، از شرایط اساسی ازدواج کردن دختران دوشیزه یا به اصطلاح باکره در ایران اذن پدر یا اذن جد پدری آن ها است اما قانون گذار شرایطی را هم فراهم نموده که اگر دختر احتیاج به شوهر کردن داشته باشد لازم نیست از آن ها اجازه گرفته گردد.

امیرحسین صفدری، پژوهشگر و محقق علم حقوق، در تبادل نظر با خبرنگار حوزه حقوقی و قضائی گروه اجتماعی خبرگزاری مجله سامی، در مورد لزوم اخذ اذن از پدر و جد پدری گفت: دریافت اجازه برای ازدواج از پدر یا جد پدری آن چنان که برای دختران لازم است، برای پسران الزامی نیست و پس ازاینکه پسران به سن قانونی یعنی 18 سال تمام برسند می توانند ازدواج نمایند و یا مستقل از پدر و مادر خود زندگی مشترکی را آغاز نمایند.

وی تأکید کرد: البته باید گفت که عرف جامعه ما این چنین آزادی را برای دختران و پسران در سنین پایین مناسب نمی دانند که این مسئله بیشتر ریشه در مسائل فرهنگی و مذهبی ما دارد.

دختر باکره در چه شرایطی می تواند بدون اذن پدر ازدواج کند؟

این محقق علم حقوق گفت: بر طبق نظر اسلام و مذهب تشیع دخترى که به حد بلوغ رسیده و رشیده است، یعنى به زبان ساده این که مصلحت خود را تشخیص میدهد درصورتی که بخواهد شوهر کند، چنانچه باکره باشد باید از پدر یا جد پدرى خود اجازه بگیرد و اگر پدر و جد پدرى غایب باشند یا فوت نموده باشند، به طوری که نگردد از مجله سامین اذن گرفت و دختر هم احتیاج به شوهر کردن داشته باشد لازم نیست از پدر و جد پدرى اجازه بگیرد.

وی شرح داد: همچنین اگر دختر باکره نباشد درصورتی که بکارتش از طریق شوهر کردن از بین رفته باشد، اجازه پدر و جد لازم نیست ولى اگر به واسطه زنا از بین رفته باشد، احتیاط مستحب آن است که از پدر خود یا جد پدری اجازه بگیرد.

صفدری ادامه داد: این نکته مهم را هم باید گفت که در مورد اذن پدر برای ازدواج دختر باکره ای که هنوز ازدواج ننموده است اختلاف نظرات زیادی بین حقوقدان ها و فقها وجود دارد و با این تفاسیر قانون گذار ما در ماده 1041 قانون مدنی می گوید که عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن 13 سال تمام شمسی و پسر قبل از رسیدن به سن 15 سال تمام شمسی منوط است به اذن ولی به شرط رعایت مصلحت با تشخیص دادگاه صالح است.

پدر یا جد پدری حق ندارد بدون دلیل مانع ازدواج دختر شوند

این حقوقدان در پاسخ به این پرسش که آیا دختر می تواند بدون اذن پدر ازدواج کند یا خیر، اضافه کرد: بله، دختر می تواند بدون اذن پدر ازدواج کند اما شرایطی دارد که این شرایط در ماده 1043 قانون مدنی ما بیان شده است که قانون گذار عنوان می نماید نکاح دختر باکره اگرچه به سن بلوغ رسیده باشد موقوف به اجازه پدر یا جد پدری او است و هرگاه پدر یا جد پدری بدون علت موجه از دادن اجازه مضایقه کند اجازه او ساقط و در این صورت دختر می تواند با معرفی کامل مردی که می خواهد با او ازدواج نماید و شرایط نکاح و مهری که بین آن ها قرار داده شده پس از اخذ اجازه از دادگاه مدنی خاص به دفتر ازدواج مراجعه و نسبت به ثبت ازدواج اقدام نماید.

دختر فقط باید از پدر یا جد پدری اذن ازدواج بگیرد

وی توضیح داد: در خاتمه هم باید گفت دختری که به حد بلوغ و رشد رسیده است و بکارتش را در اثر نزدیکی با شوهرش از دست داده است و طلاق گرفته برای ازدواج بعدی خود احتیاج به اذن پدر یا جد پدری ندارد و نکته ای که باید به آن اشاره نمود این است که دختر فقط باید از پدر یا جد پدری اجازه بگیرد و درصورتی که پدر یا جد پدری نباشند یا فوت نموده باشند این ولایت و اجازه به برادر یا عمو و... داده نمی گردد.

گفته می گردد فلسفه این محدودیت ها به دلیل این است که دختران نسبت به پسران احساسی تر هستند و شاید درگیر احساس و عاطفه بشوند و بهتر است در امر ازدواج با نظر خانواده پیش بروند تا در آینده به مشکل برنخورند و همچنین به لحاظ شکل جامعه از حمایت بیشتری هم برخوردار باشند اما قانون گذار شرایطی را پیش بینی نموده تا این موضوع مورد سوءاستفاده نیز قرار نگیرد.

4145

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 9 آبان 1399 بروزرسانی: 9 آبان 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1246

به "آیا دختران می توانند بدون احتیاج به اذن پدر ازدواج نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا دختران می توانند بدون احتیاج به اذن پدر ازدواج نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید