راهنمای تحصیل در قبرس؛ هر آنچه باید بدانید

به گزارش مجله سامی، قبرس به دلیل شرایط مساعد و مطلوب اجتماعی، محیط آرام و هزینه های زندگی مناسب گزینه مناسبی برای ادامه تحصیل دانشجویان در خارج از کشور محسوب می شود.

راهنمای تحصیل در قبرس؛ هر آنچه باید بدانید

کشور قبرس با نام رسمی جمهوری قبرس، کشوری میان دو قاره اروپا و آسیا است و از آن جایی که امکانات تحصیلی مناسبی را برای دانشجویان فراهم می کند، در رده مقصدهای موردعلاقه دانشجویان ایرانی برای تحصیل در خارج محسوب می شود. این کشور در ردیف سه کشور برتر اروپایی قرار گرفته است که بخش عمده ای از تولید ناخالص داخلی را به تحصیلات و آموزش اختصاص می دهند.

سالانه بیش از 10 هزار دانشجو از سراسر دنیا به این کشور وارد می شوند و در برترین دانشگاه های قبرس آغاز به تحصیل می کنند. بیشتر رشته ها و واحدهای درسی در دانشگاه های قبرس به زبان انگلیسی تدریس می شود و این خود دلیلی عالی و مجذوب کننده برای جلب توجه دانشجویان علاقه مند به تحصیل در خارج است. اگر شما نیز علاقه مند به اخذ پذیرش از دانشگاه های قبرس هستید، در ادامه همراه خبرنگاران باشید.

شرایط تحصیل در قبرستوضیحات
زبان تحصیل
 • قبرس شمالی: انگلیسی
 • قبرس جنوبی: انگلیسی و یونانی
مدت زمان تحصیل
 • کارشناسی: سه تا چهار سال
 • کارشناسی ارشد: دو سال
 • دکتری: چهار تا پنج سال
هزینه تحصیل
 • دوره کارشناسی: 3000 تا 12000 دلار
 • دوره کارشناسی ارشد: 3000 تا 12000 دلار
 • دوره دکتری: برای هر درس 1300 دلار
کار دانشجویی
 • مدت زمان کار دانشجویی در مقطع کارشناسی: 10 ساعت در هفته
 • مدت زمان کار دانشجویی در مقطع کارشناسی ارشد: 20 ساعت در هفته

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

 • نظام آموزشی قبرس
 • ارزشیابی مدرک تحصیلی
 • زبان تدریس در مراکز آموزشی قبرس
 • هزینه تحصیل و زندگی در قبرس
 • بورسیه دانشگاه های قبرس
 • برترین دانشگاه های قبرس
 • محدودیت سنی تحصیل در دانشگاه های قبرس
 • بیمه درمانی دانشجو در قبرس
 • تعطیلات دانشگاه های قبرس
 • ویزای تحصیلی و کار دانشجویی در قبرس

چگونگی نظام آموزشی و مدت هر مقطع تحصیلی

تحصیلات پیش دانشگاهی

تحصیل دوره ابتدایی در کشور قبرس از 6 سالگی آغاز شده و تحصیلات به دو مرحله 6 ساله ابتدایی و دبیرستان تقسیم می شود. در بخش ترک نشین قبرس که قسمت کوچکتر این جزیره را تشکیل می دهد، گاه دوره تحصیل پیش از دانشگاه 11 سال طول می کشد.

تحصیلات دانشگاهی

برای ورود به دانشگاه دولتی، امتحان ورودی اختصاصی را دانشگاه ها برگزار می کنند. دانشگاه ها و کالج های خصوصی شرایط آسان تری برای پذیرش دانشجو دارند.تحصیل در دانشگاه ها و کالج های این کشور بر مبنای نظام واحدی است و در دوره Master وPh.D. به همراه واحدهای تحصیلی، باید سرانجام نامه پژوهشی نیز ارائه شود. وزارت تحصیلات عالیه قبرس از طریق شورای SEKAP (تاییدیه) و سازمان KYSATS کنترل علمی مراکز علمی را انجام می دهد و تاییدیه صادر می کند.

بخش یونانی نشین قبرس تنها یک دانشگاه و چند کالج بزرگ و چندین کالج کوچک دارد. بخش ترک نشین قبرس از لحاظ سطح زندگی پایین تر است، اما با کمک های دولت ترکیه دانشگاه های خوبی تاسیس کرده است. دراین بخش، دانشگاه ها از YÖK (وزارت آموزش عالی ترکیه) تاییدیه دریافت می کنند. زبان تحصیل در دانشگاه های این کشور (یونانی نشین و ترک نشین) انگلیسی است و تنها استثنا دانشگاه قبرس است که زبان رسمی آن یونانی است.

دوره های تحصیلی

مدرک تحصیلی (Certificate) بیانگر تحصیل در دانشگاه بعد از اتمام دوره دبیرستان است که هدف از آن ارائه آموزش های لازم به افراد برای حضور در جامعه و انجام کار است.

 • Diploma شامل 2 سال تحصیل بعداز اتمام دوره دبیرستان است .
 • Higher Diploma شامل 3 سال تحصیل بعد از اتمام دوره دبیرستان است .
 • Bachelor شامل 4 سال تحصیل بعد از اتمام دوره دبیرستان است.
 • Master شامل 2 سال تحصیل بعد از دوره Bachelor است.
 • Ph.D شامل 3 تا 4 سال تحصیل بعد از اتمام دوره Master است.

ارزشیابی مدرک تحصیلی

نحوه ارزشیابی مدارک تحصیلی قبرس شمالی با تاریخ آغاز به تحصیل بعد از 2012/01/01 به شکل زیر است؛

1. مدارک Bachelor (لیسانس) صادره از دانشگاه های معرفی شده، با حداقل 4 سال تحصیل حضوری و تمام وقت به شرط دارا بودن دیپلم 12 ساله دبیرستان یا پیش دانشگاهی با معدل کتبی حداقل 14 در رشته مرتبط با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی، در صورت تشخیص کمیسیون پس از بررسی علمی که شامل آزمون کتبی است، کارشناسی ارزشیابی می شوند.

2. مدارک Master صادره از دانشگاه های معرفی شده ، با حداقل دو سال تحصیل حضوری و تمام وقت، به شرط دارا بودن مدرک کارشناسی معتبر با معدل حداقل 15 و مرتبط بودن رشته تحصیلی مقاطع دیپلم ، کارشناسی و کارشناسی ارشد، در صورت تشخیص کمیسیون پس از بررسی علمی که شامل آزمون کتبی است، کارشناسی ارشد ارزشیابی می شوند.

3. مدارک .Ph.D صادره از دانشگاه های معرفی شده ، مشروط به انتشار حداقل یک مقاله کامل در نشریات معتبر علمی-پژوهشی، که دارای نمایه (Index) بین المللی باشد، قابل بررسی و ارزشیابی است. ضمناًً رساله دکتری باید از طریق شخص متقاضی (نه از طریق مترجم) نگاشته و ارائه شده باشد.

مقاله باید دارای شرایط ذیل باشد:

 • در زمان تشکیل پفراینده ارزشیابی به چاپ رسیده باشد. (مقالات ارائه شده در کنفرانس ها ـ هرچند که نمایه بین المللی داشته باشندـ احصاء نمی شود.)
 • دانش آموخته مؤلف اصلی آن باشد.
 • موضوع آن هم راستا با رساله دکتری باشد.
 • مقاله از طریق حداقل دو عضو هیئت علمی متخصص در رشته مربوط بررسی و تالیف آن ها از طریق متقاضی احراز خواهد شد.

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی

دانشگاه های معتبر قبرس در قبرس شمالی قرار دارند. قبرس جنوبی یک دانشگاه معتبر گروه یک به نام دانشگاه قبرس دارد. تحصیل در کلیه دانشگاه های قبرس شمالی به زبان انگلیسی است. تحصیل در کالج های قبرس جنوبی نیز به زبان یونانی و انگلیسی است.

چنانچه دانشجویان دوره کارشناسی مدرک TOEFL با نمره 60 تا 78 و ACADEMIC IELTS با نمره 6 به دانشگاه ارائه کند، نیازی به گذراندن دوره زبان ندارد. در غیر اینصورت دانشجو پس از ثبت نام در دانشگاه در آزمون تعیین سطح زبان شرکت خواهد کرد. حسب نتیجه این آزمون ممکن است دانشجو ناگزیر باشد که یک ترم یا دو ترم تحصیلی، قبل از آغاز درس در دانشکده، مدرسه زبان دانشگاه را بگذارند.

دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری چنانچه TOEFL با نمره 46 تا 59 یا ACADEMIC IELTS با نمره 5/6 به دانشگاه ارائه دهند، نیازی به گذراندن دوره زبان ندارند در غیر اینصورت باید در آزمون تعیین سطح زبان شرکت کنند و حسب نمره آزمون مذکور، حداقل یک واحد و حداکثر چهار واحد زبان و هم زمان با واحدهای درسی در دانشگاه بگذرانند.

میانگین هزینه تحصیل و زندگی در قبرس

در EMU شهریه رشته های مهندسی سالانه حدود 8000 دلار و سایر رشته ها حدود 6700 دلار است. با توجه به معدل دبیرستان، 25 تا 50 درصد کل شهریه دوره تحصیل به عنوان بورسیه (تخفیف) به دانشجویان تعلق می گیرد. کل شهریه دوره های کارشناسی ارشد حدود 9000 دلار و کل شهریه دوره های دکتری نیز حدود 1200 دلار است؛ دانشجویان دوره دکتری چنانچه بنا به تشخیص استاد راهنمای خود توانائی های لازم را داشته باشند، می توانند کمک استاد (ASSISTANT) شوند.

در این صورت دانشجو ماهیانه مبلغی به عنوان حقوق با توجه به ساعات کار در ماه دریافت می کند و از پرداخت تمام یا قسمتی از شهریه معاف خواهد بود. در قبرس دانشگاه رایگان وجود ندارد.

هزینه زندگی در کشور قبرس نسبت به سایر کشورها در اروپا بسیار پایین تر است و افراد در این کشور نسبت به اندازه هزینه از سطح رفاه بالایی برخوردار هستند. به طور کلی می توان گفت هزینه های زندگی در این کشور که شامل هزینه رفت و آمد و خوارک و پوشاک است حدودا بین 350 تا 650 یورو در ماه است. همچنین هزینه اجاره یک آپارتمان در شهرها و منطقه ها مختلف متفاوت بوده و بین 300 تا 700 یورو در ماه متغیر است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه های قبرس

بورسیه (کمک هزینه تحصیلی) یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در فرایند تحصیلی دانشجویان بین المللی است و دانشجویان قبرس نیز از این قاعده مستثنی نیستند؛ به این ترتیب که دانشجویانی که در مقطع لیسانس یا فوق لیسانس در قبرس پیروز به اخذ پذیرش می شوند، می توانند ابتدای هر ترم درخواست بورس تحصیلی در قبرس کنند. در هر ترم تحصیلی دو متقاضی از کشورهای مختلف می توانند از بورس تحصیلی در قبرس به طور 100% و سایر دانشجویان از 50% بورس تحصیلی در قبرس بهره مند شوند.

البته اگر شخص متقاضی بورس تحصیلی در قبرس که از 50% تخفیف شهریه بهره مند شده، پیروز به اخذ نمره 8 شود، می تواند علاوه بر تخفیف قبلی از 50 % تخفیف بیشتر نیز برخوردار شده و در کل هزینه ای برای تحصیل پرداخت نکند.

برترین دانشگاه های قبرس

دانشگاهرتبه در قبرسرتبه دنیای
University of Cyprus1 694
Cyprus University of Technology21608
University of Nicosia31783
European University Cyprus42564
Open University of Cyprus53050
Frederick University63207
Cyprus Institute of Neurology & Genetics Cyprus School of Molecular Medicine74357
Cyprus Institute85497
Neapolis University of Pafos97081
Intercollege108438

محدودیت سنی برای تحصیل

برای پذیرش در دوره کارشناسی حداکثر سن 30 سال است. ولی برای کارشناسی ارشد و دکتری محدودیت سنی وجود ندارد.

تعطیلات سرانجام سال تحصیلی

تعطیلات تابستان از اواخر خرداد ماه تا ابتدای مهر ماه است.

آیا در تعطیلات آخر سال تحصیلی، دانشگاه محل اقامت در اختیار دانشجو قرار می دهد؟ چنانچه دانشجو مایل باشد می تواند تعطیلات تابستان را نیز با پرداخت مختصر هزینه در خوابگاه اقامت داشته باشد.

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در قبرس

دانشجویان در طول مدت تحصیل تحت پوشش بیمه هستند. هزینه بیمه درمانی در شهریه سالانه پیش بینی شده و دانشجویان هیچ گونه وجه اضافی بابت خدمات بیمه درمانی پرداخت نمی کنند.

ویزای تحصیلی و کار دانشجویی در قبرس

دانشجو برای مسافرت به قبرس نیاز به اخذ ویزا ندارد؛ به این ترتیب که دانشجو باید از طریق کشور ترکیه وارد قبرس شمالی شده و در فرودگاه قبرس شمالی با نشان دادن پرینت برگه پذیرش ، ماموران مهاجرت برای وی ویزای توریستی یک تا سه ماهه صادر می کنند. پس از طی مراحل ثبت نام و دریافت گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه (در همان روز ثبت نام صادر می شود) و همچنین، با در دست داشتن نامه اسکان (قرارداد مسکن یا خوابگاه) ، برای انجام آزمایش های پزشکی به بیمارستان دولتی فاماگوستا مراجعه می کند. حدود یک هفته بعد از انجام آزمایش، دانشجو با در دست داشتن جواب آزمایش به اداره مهاجرت مراجعه کرده و برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام می کند.

درآغاز آغاز هر ترم، ماموران اداره مهاجرت به دانشگاه مراجعه می کنند و دانشجو می تواند برای اخذ اقامت از طریق دفتر ثبت نام دانشگاه اقدام کند. نکته مهم این است که ویزای قبرس شمالی نیاز به گواهی تمکن مالی ندارد.

اخذویزا برای والدین دانشجو: اولیا دانشجویان می توانند هر زمان که مایل باشند برای ملاقات دانشجو به قبرس مسافرت کنند. کشور قبرس شمالی نیاز به ویزا ندارد. مهم ویزا هنگام ورود والدین به قبرس شمالی در پاسپورت زده می شود، اما قبرس جنوبی نیاز به ویزا دارد که قبل از مسافرت باید از ایران برای اخذ ویزای قبرس جنوبی اقدام شود.

شرایط کار کردن دانشجو در طی تعطیلات دانشگاه: دانشجویان با کسب مجوز، می توانند 20 ساعت در هفته کار کنند.

عزیمت دانشجوی متاهل به همراه همسرش: دانشجوی متاهل می تواند با همسر خود به قبرس عزیمت کند. در طول مدت تحصیل دانشجو، همسر وی نیز با برگه تایید پلیس اجازه اقامت در قبرس را خواهد داشت.

آیا ویزای دانشجویی قبرس برای چند بار ورود و خروج است؟ به دلیل اخذ اقامت دانشجویی یک ساله برای دانشجویان محدودیت خاصی برای ورود و خروج و تعداد دفعات آن وجود ندارد.

منبع: کجارو / iraniancyp.ir / پیمنت 24 / malekpour.ir / cyprusfreestudy.com / ویزا موندیال / forsatadvisory.com
انتشار: 3 فروردین 1401 بروزرسانی: 3 فروردین 1401 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 2033

به "راهنمای تحصیل در قبرس؛ هر آنچه باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای تحصیل در قبرس؛ هر آنچه باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید