آشنایی با هزینه های سفر به تفلیس

به گزارش مجله سامی، هزینه سفر به تفلیس گرجستان

هزینه سفر به تفلیس : تفلیس (به گرجی: თბილისი، تْبیلیسی) پایتخت و بزرگترین شهر گرجستان و شرق اروپا می باشد. این شهر در دو طرف رود متکواری قرار داشته و جمعیتی حدود 2.5 میلیون در آن زندگی می نمایند.

آشنایی با هزینه های سفر به تفلیس

با ما سفر کنید و با تور ارزان گرجستان از زیباترین کشور اروپا دیدن کنید و شهر زیبای تفلیس را ببینید.

بلیط هواپیما در طاهاگشت

قبل از آغاز مقاله هزینه سفر به تفلیس بهتر است کمی درباره تفلیس بدانید :

تفلیس در قرن پنجم میلادی و توسط واختانگ یکم پادشاه گرجستان باستان یا همان ایبریا بنیان گذاری شده و به سبب آچشمه های آب گرم آن، تْبیلیسی (مشتق از واژهٔ تْبیلی به معنای گرم؛ منسوب به چشمه های آب گرم تفلیس) نام گرفته است.

تفلیس در جنوب شرق اروپا قرار گرفته است، موقعیت مکانی تفلیس یعنی قرار گیری در جهت شرق و غرب، این شهر را نقطهٔ اتصال امپراتوری های رقیب گوناگون قرار می داده است و امروزه موقعیت آن را به عنوان یک جهت مهم برای انرژی جهان و پروژه های بازرگانی و جهت اتصال دو قاره اروپا با آسیا را تضمین می نماید.

تفلیس این کلانشهر عظیم عظیمترین شهر قفقاز و دقیقاً در مرکز قفقاز است. تفلیس سالانه میزبان همایش ها و نشست های متعددی است که این شهر در شرق اروپا را مطرح و اسم آن را زبانزد در جهان نموده است.

تاریخ پرفراز و نشیب تفلیس را می توان از معماری آن درک کرد که ترکیبی از معماری قرون وسطی، معماری نئوکلاسیک و معماری استالینیست است.

تفلیس در طول تاریخ سکونتگاه مردم مختلفی با نژاد، فرهنگ و مذاهب مختلف بوده است ولی امروزه از نظر مذهبی در شمار شهرهای مسیحی ارتدکس شرقی به حساب می آید.

تفلیس پایتخت و عظیمترین شهر گرجستان است و جدیدا از وقتی ترکیه ناامن شده است گردشگران به کشور گرجستان سفر می نمایند تفلیس یکی از شهرهای قاره اروپا است که در طول سال همایش های زیادی در این شهر برگزار می گردد

و همچنین این شهر یک جهت مهم برای انرژی جهان است.این شهر در طول تاریخ مردمان مختلفی با نژاد و مذهب های مختلفی به خود دیده است.این شهر دارای معماری های مختلف معماری قرون وسطی، معماری نئوکلاسیک و معماری استالینیست است. ما به شما توصیه میکنم حتما به این شهر دیدنی و زیبا سفر کنید اما اگر نگران هزینه های سفر به این شهر دیدنی هستین کافی است تا با ما همراه شوید تا با هزینه های سفر به این شهر شگفت انگیز آشنا شوید.

تا به حال شده برای سفر به تفلیس برنامه ریزی نموده باشید و یا دوست داشته باشید چند روزی را میهمان پایتخت گرجستان باشید؟ فکر می کنید برای سفر به تفلیس چه میزان بودجه باید در اختیارتان باشد؟ یا شاید هم سفر به کشور گرجستان تجربه نموده اید و دلتان می خواهد این بار هم به تفلیس بروید اما تا جایی که ممکن است در هزینه ها صرفه جویی کنید.

همراه ما باشید تا با یکدیگر اغلب راه های احتمالی سفر به تفلیس و هزینه های مختلف آن را آنالیز کنیم. بدین ترتیب، هزینه سفری لوکس و راحت را در کنار هزینه سفری ارزان و البته پر هیجان در کنار هم مقایسه نموده و خودمان، راه مورد علاقه سفر به تفلیس را بر می گزنیم. بنابراین تمام هزینه های طول سفر مانند راه های رسیدن به تفلیس، هزینه های اقامت، حمل و نقل درون شهر، خورد و خوراک و تفریح را حساب و کتاب می کنیم و حتی هزینه ای مانند نرخ تماس تفلنی را از قلم نمی اندازیم. در سرانجام اطلاعات عمومی و کاربردی از تفلیس را نیز در اختیار خواهید داشت.

آخرین بروز رسانی هزینه ها و اطلاعات در سرانجام تیر 1396 اجرا شده است.

همراه ما قلم و کاغذ بردارید و راه و روش سفر خود به تفلیس و هزینه های آن را محاسبه کنید.

مقالات بیشتر درباره تفلیس بخوانید :

  • جاهای دیدنی تفلیس

مدارک و هزینه های قبل از سفر

پیش از آغاز سفر باید برای دریافت پاسپورت و یا ویزا اقدام کنید. البته بعضی از کشورها مانند ارمنستان و ترکیه نیازی به ویزا و یا ویزا ندارند و ویزا بعضی از کشورها را نیز می توان در فرودگاه گرفت که به نام ویزا فرودگاهی معروف هستند.

در حال حاضر برای سفر به گرجستان نیازی به دریافت ویزا و ویزا ندارید و بابت آن نباید هیچ هزینه ای بپردازید. تنها در هنگام عبور از مرز یا فرودگاه، مهر ورود برای شما زده خواهد شد.

++ هزینه های گذرنامه عبارت اند از:

1- هزینه 1000 تومان بابت شناسه

2- هزینه 3,750 تومان به حساب شهرداری بابت عوارض شهرداری

3- هزینه 75,000 تومان برای خزانه داری استان بابت تعرفه صدور گذرنامه

4- هزینه 29,300 تومان بابت خدمات دفاتر پلیس +10 و هزینه پست

روش های سفر به تفلیس

برای سفر به تفلیس پایتخت کشور گرجستان، روش ها و راه های مختلفی وجود دارد که انتخاب هر یک هزینه های مختلفی را برای شما در پی دارد.

انتخاب هر یک از مواردی که در ادامه می گوییم به مسائلی چون روحیه، بودجه سفر، شرایط جسمانی، دُز هیجان مورد نظر و البته میزان مسئولیت پذیری شما بستگی دارد. به طور مثال می توانید تورهای هوایی را انتخاب کنید، راحتی و سرعت و سفری لوکس را هم زمان برای خود رقم بزنید و یا به سراغ آن طرف این طیف وسیعِ حق انتخاب بروید و سفرهای زمینی و کوله گردی را برگزینید؛ سفری سرشار از مسئولیت، برنامه ریزی و صد البته هیجان و خاطراتی تکرار نشدنی!

حتی اگر روش سفر همیشگی شما به یک شکل بوده، خواندن باقی روش ها را از دست ندهید. چرا که شاید این بار هوس سفری متفاوت را کردید. همراه ما باشید تا هزینه و نحوه سفر تک تک روش ها را به شما شرح دهیم.

راه های مختلف سفر به تفلیس عبارت اند از:

1- تورهای تفلیس : 1) هوایی

2) زمینی

2- شخصی : 1) هواپیما

2) اتوبوس

3) را های ترکیبی

4) ماشین شخصی

1- تورهای تفلیس

برای سفر به تفلیس تورهای مختلف با تعداد روزهای متفاوتی از 3 شب تا 7 شب وجود دارد. در حال حاضر اغلب تورهای تفلیس را به صورت 4 شب و 5 روز خواهید دید. ما در اینجا متوسط قیمت برای معمول ترین تورها را گفته ایم:

جهت هوایی: بسته به آژانس هواپیمایی، کلاس هتل، اتاق مورد نظر و البته زمان سفر قیمت های متفاوتی انتظار شما را می کشند.

+ طیف هزینه تورهای 4 شب و 5 روز در سایر اوقات: 800 هزار تومان تا 5.5 میلیون تومان

جهت زمینی: بسته به آژانس مسافرتی، هتل و اتاق مورد نظر و زمان سفر قیمت های متفاوتی پیش روی شما قرار دارند.

+ طیف هزینه های 4 شب و 5 روز: 900 هزار تومان تا 2 میلیون تومان

تورهای ترکیبی:

از آن جا که ایران با گرجستان مرز مشترک ندارد، اگر بخواهید زمینی به این شهر سفر کنید، خواه ناخواه از کشورهای دیگر نیز عبور می کنید. بنابراین تورهای دیگری به صورت ترکیبی وجود دارد که از آن جمله می توان به تورهای تفلیس-ایروان اشاره نمود.

همچنین تورهای ترکیبی تفلیس باتومی در تابستان رایج هستند که به دو صورت هوایی و زمینی انجام می شوند. در زیر طیف هزینه این تورها را گفته شده اند:

هزینه تور تفلیس + باتومی (هوایی) : بین 1.5 میلیون تا 7.5 میلیون تومان

هزینه تور تفلیس + باتومی (زمینی) : بین 1.3 میلیون تا 2.4 میلیون تومان

هزینه تورهای گرجستان + ایروان (ارمنستان) + تفلیس: بین 1.5 میلیون تا 6 میلیون تومان

2- شخصی

اگر تصمیم دارید خود برای سفرتان برنامه ریزی کنید، برای رفتن به تفلیس به صورت شخصی راه های بیش تری پیش روی شما واقع شده است.

1) هواپیما

در اینجا طیف هزینه بلیت های تهران تفلیس به صورت رفت و برگشت و با توجه به ایرلاین های ایرانی و خارجی گفته شده اند:

پروازهای دو طرفه تهران-تفلیس: بین 550 هزار تومان تا 3 میلیون تومان

+ باید بدانید که در ایران، تنها از تهران پرواز مستقیم به تفلیس وجود دارد و بنابراین ابتدا باید خود را به تهران برسانید.

+ عوارض خروج از کشور برای سفر هوایی 75 هزار تومان است که همراه با هزینه بلیت پرداخت می گردد.

2) اتوبوس

برای سفر اتوبوسی و مستقیم به تفلیس، تنها اتوبوس های تهران-تفلیس موجود هستند. البته اگر ساکن تبریز باشید، شما هم می توانید از این اتوبوس ها بهره ببرید اما تفاوتی در هزینه پرداختی وجود نخواهد داشت. یعنی شما هم همان هزینه اتوبوس های تهران تفلیس را می پردازید اما در تبریز سوار اتوبوس می شوید.

بلیت اتوبوس رفت و برگشت تهران-تفلیس: 300 تا 600 هزار تومان (از سرانجامه غرب، آزادی)

اگر دلتان می خواهد در طی این جهت طولانی، در باقی شهرها هم گردش کنید، راه های دیگری نیز پیش روی شما واقع شده است. می توانید ابتدا خود را به ایروان یا باکو برسانید و سپس به تفلیس بروید. در زیر طیف بلیت های یک طرفه گفته شده است.

1- جهت تهران - ایروان - تفلیس

بلیت اتوبوس تهران-ایروان (بسته به یکسره یا جدا جدا بودن): حدود 100 هزار تا 200 هزار تومان

برای اطلاعات بیش تر از ریز هزینه های جهت اتوبوسی تهران-ایروان بخوانید: هزینه های سفر به ارمنستان

بلیت اتوبوس ایروان-تفلیس: حدود 20 تا 30 دلار (حدود 70 هزار تا 110 هزار تومان)

2- جهت تهران - باکو - تفلیس

بلیت اتوبوس تهران-باکو (بسته به یکسره یا جدا جدا بودن): حدود 80 هزار تا 150 هزار تومان

برای اطلاعات بیش تر از ریز هزینه های جهت اتوبوسی تهران-باکو بخوانید: هزینه های سفر به باکو آذربایجان

بلیت اتوبوس باکو-تفلیس: حدود 12 منات آذربایجان (حدود 26500 هزار تومان)

+ بدانید: می توانید بلیت های باکو-تفلیس را از اینجا و به صورت آنلاین از وبسایت سرانجامه اتوبوس های بین المللی باکو و از 10 روز قبل تهیه کنید. اگر نتوانستید بلیت ها را به صورت آنلاین و یا حضوری تهیه کنید، به سراغ راننده های اتوبوس بروید و با چانه زنی بلیت بخرید. در جهت باکو-تفلیس هر روز دو اتوبوس و شب هنگام حرکت خواهند داشت.

++ برای آن که به وسیله آذربایجان به کشور گرجستان بروید، باید ویزای ترانزیت آذربایجان را داشته باشید. برای اطلاع از این ویزا و راه های دریافت آن، این مقاله را بخوانید: سفارت آذربایجان و مراحل اخذ ویزای این کشور

3- جهت تهران - ترابزون - باتومی - تفلیس

بلیت اتوبوس تهران-ماکو: 50 تا 60 هزار تومان

جهت بازرگان تا ترابزون

+ اتوبوس مستقیمی از بازرگان به سمت ترابزون وجود ندارد. می توانید ابتدا خود را به شهر دوگوبایزید برسانید، از این شهر به مقصد آگری سوار اتوبوس شده و سپس از آگری به ترابزون بروید. متأسفانه هزینه اتوبوسی این جهت در دست نیست. شاد می شویم دوستانی که تجربه رفت و آمد در این جهت را داشتند، اطلاعات خود را با ما به اشتراک بگذارند.

هزینه ماشین کرایه ای و تاکسی از لب مرز بازرگان تا ترابزون: 70 تا 80 لیر ترکی (حدود 70 تا 80 هزار تومان)

بلیت اتوبوس ترابزون-باتومی: حدود 25 تا 35 لاری (حدود 40 هزار تا 56 هزار تومان)

بلیت اتوبوس باتومی-تفلیس: 25-30 لاری گرجستان (حدود 47-57 هزار تومان)

+ بلیت اتوبوس باتومی تفلیس را هم در ایران و هم در گرجستان می توانید تهیه کنید. البته در ایران هزینه بیش تری یعنی در حدود دو برابر باید بپردازید.

3) راه های ترکیبی

از جمله راه های ترکیبی رسیدن به تفلیس می تواند استفاده از اتوبوس + قطار و یا ماشین کرایه ای + قطار باشد. در این جا ما نمونه های ترکیبی با قطار را برای شما می گوییم. چرا که از ایران هیچ قطار مستقیمی به گرجستان و یا کشورهای همسایه ارمنستان و آذربایجان وجود ندارد. بنابراین برای بخش اول، یعنی رسیدن به باکو یا ایروان می توانید از راه های هواپیما، اتوبوس و یا ماشین بهره ببرید. در زیر هزینه بلیت های یک طرفه گفته شده اند.

1- جهت تهران - ایروان - تفلیس

طیف بلیت هواپیما تهران-ایروان: 370 هزار تا 725 هزار تومان

طیف بلیت اتوبوس تهران-ایروان (بسته به یکسره یا جدا جدا بودن): حدود 100 هزار تا 200 هزار تومان

طیف بلیت قطار ایروان-تفلیس: در قیمت های 22، 31 و 50 لاری (حدود 28 هزار، 39 هزار و 63 هزار تومان)

2- جهت تهران - باکو - تفلیس

طیف بلیت هواپیما تهران-باکو: حدود 400 هزار تا 1,100,000 تومان متفاوت است.

طیف بلیت اتوبوس تهران-باکو (بسته به یکسره یا جدا جدا بودن): حدود 50 هزار تا 150 هزار تومان

بلیت های قطار باکو-تفلیس: 24.54، 35.32 و 58.43 منات (بسته به امکانات به ترتیب: حدود 54 هزار، 78 هزار و 129 هزار تومان)

3- جهت تهران - باتومی - تفلیس

برای سفر به باتومی پرواز مستقیمی وجود دارد و اگر بخواهید ابتدا باتومی را ببینید، تنها راه پیش روی شما سفر زمینی با ماشین شخصی و یا ماشین های کرایه ای است.

هزینه ماشین و تاکسی بازرگان-ترابزون: 70 تا 80 لیر ترکی (حدود 70 تا 80 هزار تومان)

هزینه اتوبوس ترابزون-باتومی: حدود 25 تا 35 لاری (حدود 40 هزار تا 56 هزار تومان)

طیف بلیت های قطار باتومی-تفلیس: حدود بین 25 تا 100 لاری (40 هزار تا 160 هزار تومان)

4) سفر با ماشین شخصی

برای آن که بخواهید با ماشین شخصی خود به تفلیس سفر کنید، پیش از خروج از کشور باید برای چندین مورد هزینه کنید:

1- هزینه گواهینامه بین المللی یک ساله: 95 هزار تومان

2- هزینه پلاک بین المللی: 288 هزار تومان

3- دفترچه مالکیت یا کارت مالکیت خودرو: 86 هزار تومان

4- برچسب CD و IR: چهار هزار تومان (4000)

5- هزینه عوارض خروج از کشور به صورت زمینی: 25 هزار تومان

6- هزینه کاپوتاژ یا مجوز خروج از کشور: 18 هزار تومان

7- بیمه 10 روزه ماشین: 75 تا 100 هزار تومان

+ می توانید عوارض خروج از کشور را در شعب بانک ملی سراسر کشور بپردازید تا قبل از خروج از کشور و لب مرز معطل نشوید.

+ برای کاپوتاژ ماشین باید به گمرک شهر خود یا مرکز استان مراجعه کنید.

+ کاپوتاژ ماشین اعتباری یک ساله دارد و اگر قبلا کاپوتاژ داشته اید و می خواهید برای تمدیدش اقدام کنید نیازی به دریافت برچسب IR و پلاک ندارید.

+ اگر قبلا هم به ترکیه سفر نموده اید و برای سفر به تفلیس نیز می خواهید از مرز بازرگان یا رازی وارد ترکیه شوید و از سفر پیشین شما با ماشین، هنوز سه ماه نگذشته؛ عبور از مرز با باک پر به معنای قاچاق سوخت برداشت می گردد و در این زمان شما باید پول بنزین موجود در باک تان را با نرخ ترکیه بپردازید.

مرزها و جهتهای سفر به گرجستان و تفلیس

اگر بخواهید به صورت زمینی به گرجستان بروید، پیش از همه باید بدانید که ایران با گرجستان مرز مشترک ندارد و میان کشور ما و این کشور، دو کشور ارمنستان و آذربایجان قرار گرفته اند. بنابراین برای رسیدن به تفلیس ابتدا باید از یکی از این دو کشور عبور کنید و سپس وارد گرجستان شوید.

با استفاده از کشور ترکیه هم می توانید وارد گرجستان شوید که البته دسترسی شما را قدری به تفلیس دورتر می نماید.

در اینجا مرزهایی را که می توانید با استفاده از آن ها خود را به گرجستان برسانید معرفی شده است:

1- مرز نوردوز، مرز مشترک ایران و ارمنستان

ایستگاه مرز نوردوز در نزدیکی شهر جلفا و در استان آذبایجان شرقی قرار گرفته است. تنها نقطه مرزی موجود برای ورود به ارمنستان این مرز می باشد و با تهران فاصله ای 760 کیلومتری دارد. می توانید پس از ورود به ارمنستان سری به ایروان بزنید و بعد هم به سراغ یکی از نقاط مرزی مشترک ارمنستان و گرجستان، یعنی مرز ساداخلو بروید. باید بدانید که جهت پیش روی شما کوهستانی است و استفاده از آن اصلا در زمستان ها توصیه نمی گردد.

از دیگر نقاط مرزی مشترک ارمنستان و گرجستان می توان به باورا (Bavra) یا نینوتسمیندا (Ninotsminda)، گوگووان (Gogovan) یا گوگوتی (Guguti) و پیروویلون (Privolnoe) یا آخکرپی (Akhkerpi) اشاره نمود.

ساعت کاری مرز نوردوز: 24 ساعته

ساعت کاری مرز ساداخلو، باورا و گوگووان: 24 ساعته

ساعت کاری مرز پیروویلون: ساعات اداری

برای اطلاع دقیق تر از راه ها و هزینه های سفر به ارمنستان بخوانید: هزینه های سفر به ارمنستان

2- مرز آستارا، مرز مشترک ایران و آذربایجان

مهم ترین و پر رفت و آمد ترین مرز برای ورود به کشور آذربایجان، مرز آستاراست که در نزدیکی شهر آستارا واقع شده است. پس از ورود به آذربایجان، راه خود را به سوی مرز اصلی پل قرمز کج کنید و به سوی تفلیس حرکت کنید. خوب است بدانید که آذربایجان علاوه بر پل قرمز، دو مرز مشترک دیگر با گرجستان دارد. از دیگر مرزهای مشترک آذربایجان و گرجستان می توان به تسودنا و واختانسیگی اشاره نمود.

ساعت کاری مرز آستارا: 12 ساعته، 8 صبح تا 20

ساعت کاری مرز پل قرمز و تسودنا: 24 ساعته

ساعت کاری واختانسیگی : ساعات اداری

برای اطلاع دقیق تر از راه ها و هزینه های سفر به باکو بخوانید: هزینه های سفر به باکو آذربایجان

++ خوب است بدانید برای آن که به وسیله آذربایجان به کشور گرجستان بروید، باید ویزای ترانزیت آذربایجان را داشته باشید. برای اطلاع از این ویزا و راه های دریافت آن، این مقاله را بخوانید: سفارت آذربایجان و مراحل اخذ ویزای این کشور

3- مرز بیله سوار، مرز مشترک ایران و آذربایجان

مرز بیله سوار، مرز دیگری است که با استفاده از آن می توانید وارد خاک آذربایجان شوید. این مرز در استان اردبیل و شهرستان مرزی بیله سوار واقع شده است.

ساعت کاری مرز بیله سوار: 9 تا 17

ساعت کاری مرز پل قرمز و تسودنا: 24 ساعته

ساعت کاری واختانسیگی : ساعات اداری

4- مرزهای بازرگان و رازی، مرز مشترک ایران و ترکیه

آخرین جهت پیشنهادی استفاده از مرزهای مشترک ایران و ترکیه است. این جهت در صورتی می تواند مورد توجه شما باشد که دلتان بخواهد قدری در ترکیه گردش کنید و به بازدید شهرهای ساحلی ترابزون و ریزه بروید و یا در شهر وان بگردید. برای رفتن به سمت شهرهای ترابزون و ریزه باید از مرز بازرگان خارج شوید و برای رفتن به سوی وان، مرز رازی پیش روی شماست.

برای خروج از کشور ترکیه و ورود به گرجستان نیز سه مرز پیش روی شما واقع شده است. مرز سارپی مرز اصلی این دو کشور بوده و در نزدیکی شهر مرزی سارپی و البته شهرهای ترابزون و ریزه واقع شده است. از مرز سارپی تا باتومی 20 کیلومتر فاصله می باشد. مرز دیگر واله است که در نزدیکی دو شهر واله در گرجستان و پوسوف در ترکیه واقع شده است. از این مرز تا شهر تفلیس نیز 200 کیلومتر راه است. آخرین مرز، مرز کارتساخی می باشد که استفاده از آن خیلی توصیه نمی گردد.

ساعت کاری مرز بازرگان: 24 ساعته

ساعت کاری مرز رازی: 9 تا 17 (به وقت ایران) در نیمه اول

9:30 تا 16:30 در نیمه دوم سال

ساعت کاری مرز سارپی و واله: 24 ساعته

واحد پول گرجستان

واحد پول کشور گرجستان، لاری می باشد که با نمادهای (GEL)، (₾) و (ლ) نشان داده می شوند.

هر لاری گرجستان برابر 1231 تومان است که شما در حال حاضر آن را با حدود 1600 تومان خریداری می کنید.

از جمله اسکانس های رایج گرجستان می توان به اسکناس های 1 لاری (با زمینه آبی)، 2 لاری (نارنجی)، 5 لاری (قهوه ای)، 10 لاری (سورمه ای)، 20 لاری (قرمز و کهربایی)، 50 لاری (سبز)، 100 لاری (یشمی، قرمز، نارنجی)، 200 لاری (نارنجی) و سکه هایی چون 1، 2، 5، 10، 20 و 50 تتری و سکه های 1 و 2 لاری اشاره نمود.

خوب است بدانید که هر 1 لاری برابر با 100 تتری می باشد.

هزینه ها در شهر تفلیس در برهی موارد کم تر از تهران و در بعضی از موارد بیش تر می باشد. به طور مثال هزینه رستوران ها حدود 5 تا 10 درصد بیش تر و هزینه پوشاک حدود 20 تا 40 درصد و هزینه اجاره اقامتگاه ها نیز حدود 55% درصد کم تر از تهران هستند. البته هزینه های دیگری مانند تعرفه تاکسی ها، بنزین و تعرفه تماس با موبایل در گرجستان، بیش تر از تهران می باشند.

برای تهیه لاری گرجستان می توانید به صرافی های خیابان فردوسی مراجعه کنید. اما توصیه می گردد در ایران دلار تهیه کنید و در شهر تفلیس دلار را تبدیل نموده و لاری دریافت کنید.

هزینه ها در طول سفر به تفلیس

در طول سفر به تفلیس هزینه های متفاوتی پیش روی شماست که افزایش و کاهش آن کاملا به نحوه برنامه ریزی شما بستگی دارد. دانستن متوسط قیمت این موارد یاری عظیمی در طی سفر شما خواهد بود. خبرنگاران برای هدایت بهتر شما در هنگام سفر به باتومی، به صورت جزئی درباره هزینه های زیر به شما اطلاعات می دهد.

+ خوب است بدانید تمامی این هزینه ها به صورت جداگانه و تک تک آنالیز شده و به روز هستند و در آینده و در فواصلی تعیین نسبت به بروز رسانی شان اقدام خواهد شد.

1- هزینه های حمل و نقل در تفلیس

2- هزینه های اقامت در تفلیس

3- هزینه های خورد و خوراک در تفلیس

4- هزینه های تفریح در تفلیس

5- هزینه های سوغاتی و پوشاک در تفلیس

6- هزینه سرویس موبایل در تفلیس

1- هزینه های حمل و نقل درون شهری در تفلیس

برای گردش در فواصل شهری تفلیس می توانید از گزینه هایی چون مترو، تاکسی، اتوبوس و مینی بوس بهره ببرید.

بلیت الکترونیک رایج در شهر تفلیس Metromoney cards نام دارد که آن را می توانید از ایستگاه های فروش بلیت در مترو با هزینه 2 لاری گرجستان (حدود 3 هزار تومان) تهیه کنید. برای سوار شدن به مترو ضروری است این کارت را بخرید که البته به هنگام سواری اتوبوس و مینی بوس های زرد رنگ نیز کاربرد دارد. این کارت ها را می توانید در ایستگاه های بلیت مترو و یا دستگاه های نارنجی، به مقدار دلخواه شارژ کنید.

مترو: مترو شهر تفلیس دو خط و 21 ایستگاه مختلف دارد که نقاط مهم شهر را به یک دیگر متصل می نماید. ساعت کاری مترو از 6 صبح تا نیمه شب است و نام ایستگاه ها علاوه بر زبان گرجی به انگلیسی نیز اعلام می گردد. همان طور که گفته شد برای مترو سواری نیاز به کارت دارید. باید به هنگام ورود به مترو کارت زده که هزینه 0.5 لاری (حدود 800 تومان) از کارت شما کم می گردد.

تاکسی: تاکسی های شهر تفلیس اغلب اوقات تاکسی متر ندارند، بنابراین پیش از سوار شدن در خصوص نرخ و هزینه با هم کنار بیایید. نرخ معمول برای یک جهت کوتاه (تا 3 کیلومتر) برابر با 4 تا 5 لاری (حدود 7500 تا 8000 تومان) بوده و طولانی ترین جهتها نیز حداکثر تا 10 لاری (حدود 16 هزار تومان) هزینه بر می دارد.

در هر حال اگر سوار ماشینی شدید که تاکسی متر داشت، لیست هزینه ها به این ترتیب است:

ورودی تاکسی: 4 تا 5 لاری (حدود 7500 تا 8000 تومان)

هزینه هر 1 کیلومتر: 0.5 لاری یا 50 تتری (حدود 800 تومان)

هزینه هر 1 ساعت انتظار: 8 لاری (حدود 13 هزار تومان)

اتوبوس و مینی بوس: اتوبوس های زرد رنگ شهر و مینی بوس هایی به نام (Marshrutka) از دیگر وسایل حمل و نقل عمومی و در دسترس اند. در بیش تر ایستگاه های اتوبوس، لیست ایستگاه ها و مقاصد در تابلو دیجیتال به دو زبان انگلیسی و گرجی به نمایش در می آید. البته شماره و جهت ها بر روی تابلو اتوبوس ها نیز وجود دارد که توجه داشته باشید که اتوبوس ها تنها در ایستگاه ها توقف دارند، در حالی که مینی بوس هر جا که شما بخواهید، نگه می دارد. برای آن که راننده مینی بوس توقف کند، می توانید بلند بگویید: Gaacheret ! یعنی بایست.

برای پرداخت هزینه اتوبوس و مینی بوس نیز می توانید از بلیت الکترونیک تفلیس بهره ببرید که هزینه سواری اتوبوس ها 0.50 لاری و هزینه مینی بوس ها بین 40 تا 80 تتری می باشد. البته می توانید برای پرداخت هزینه از پول نقد هم بهره ببرید. (درست همین مقدار را بپردازید)

تاکسی ارزان: یک راه دیگر استفاده از تاکسی های ارزان و ماشین های شخصی است که با استفاده از یک پلتفروم مخصوص می توانید جهتها را با هزینه ای کم تر طی کنید.

در کل می توان تمام هزینه های حمل و نقل در تفلیس را به صورت خلاصه در زیر نشان داد:

هزینه بلیت الکترونیک یا مترو مانی کارت: 2 لاری یا 3 هزار تومان

هزینه بلیت یک سفره مترو: 50 تتری یا حدود 800 تومان

هزینه بلیت یک سفره اتوبوس: 50 تتری یا حدود 800 تومان

هزینه مینی بوس: 40 تا 80 تتری یا 650 تا 1300 تومان

هزینه تاکسی: از 3 لاری به بالا یا بالای 4 هزار تومان

هزینه بنزین: لیتری 1.5 تا 2 لاری، حدود 2 هزار تا 3000 تومان

2- هزینه های اقامت در تفلیس

در شهر تفلیس و پایتخت گرجستان، انواع مختلفی از اقامتگاه ها با هزینه های متفاوت وجود دارد.

هتل ها: در تفلیس حدود 322 هتل با درجه بندی های متنوع به چشم می خورد که می توان طیف هزینه های زیر را برای یک شب دید:

هتل های 2 ستاره: بین 50-140 لاری ؛ حدود 80 هزار تا 220 هزار تومان

هتل های 3 ستاره: بین 50-450 لاری ؛ حدود 80 هزار تا 720 هزار تومان

هتل های 4 ستاره: بین 70-600 لاری ؛ حدود 110 هزار تا 960 هزار تومان

هتل های 5 ستاره: بین 280 تا 1300 لاری ؛ حدود 450 هزار تا 2 میلیون تومان

آپارتمان: هزینه سوئیت ها بسته به محل آپارتمان، تعداد اتاق ها، فاصله تا مرکز شهر و امکانات آن متفاوت است. حدود 1400 آپارتمان در شهر باتومی وجود دارد که از اقامتگاهی لوکس تا محلی مناسب متفاوت اند.

هزینه آپارتمان های تفلیس از شبی 30 تا 400 لاری متفاوت است. (حدود 48 هزار تا 640 هزار تومان)

هاستل ها: هاستل ها در واقع نوعی خوابگاه هستند که می توانید در آن جا تخت رزرو کنید و از امکانات ساختمان هم استفاده نمایید. نزدیک 200 هاستل مختلف در شهر تفلیس وجود دارد که هزینه ها بسته به امکانات و موقعیت قرارگیری متفاوت است.

هزینه هاستل های تفلیس: از شبی 10 تا 145 لاری متفاوت است. (حدود 16 هزار تا 232 هزار تومان)

3- هزینه های خورد و خوراک در تفلیس

وعده ها و میان وعده های غذایی در طی سفر از جمله نکات مهم و قابل توجهی اند که نباید از آن غفلت کرد. اگر نخواهید در هتل اقامت کنید، ضروری است تا از هزینه محصولات و محل تهیه آن ها اطلاعاتی داشته باشید. همچنین در ادامه اطلاعاتی از طیف هزینه یک وعده غذا در رستوران های مختلف خواهیم گفت.

رستوران و فست فود: طیف متنوعی از رستوران های لوکس، معمولی، فست فودها و کافه ها در شهر استانبول پیش روی شماست. در زیر متوسط هزینه برای هر مکان ذکر شده است.

رستوران های ارزان قیمت: حدود 12 تا 20 لاری (حدود 20 هزار تا 32 هزار تومان)

صرف یک وعده کامل در یک رستوران متوسط و برای دو نفر : حدود 40 تا 70 لاری (حدود 64 هزار تا 110 هزار تومان)

صرف غذا در رستورانی لوکس: از 50 لاری به بالا ؛ بالای 80 هزار تومان

فست فودهای زنجیره ای مانند مک دونالد و یا فست فودهای مشابه : بین 10 تا 15 لاری (حدود 16 هزار تا 24 هزار تومان)

خوراکی های لازم:

نان (500 گرمی): 0.8 لاری (حدود 1200 تومان)

شیر: هر لیتر 2.5 لاری (حدود 4000 تومان)

برنج سفید (کیلویی): 2 لاری (حدود 3000 تومان)

تخم مرغ 12 عددی : 3.5 لاری (حدود 5600 تومان)

یک بطری آب 1.5 لیتری: 1 لاری (حدود 1600 تومان)

میوه و سبزیجات (1 کیلوگرم):

گوجه فرنگی: 2.5 لاری (حدود 4000 تومان)

پیاز: 1 لاری (حدود 1600 تومان)

سیب زمینی: 1 لاری (حدود 1600 تومان)

کاهو: 1.5 لاری (حدود 2500 تومان)

سیب: 2 لاری (حدود 3000 تومان)

موز: 3.5 لاری (حدود 5600 تومان)

پرتقال: 3 لاری (حدود 5000 تومان)

4- هزینه های تفریح در تفلیس

اغلب مکان های دیدنی و تاریخی تفلیس، هزینه ورودی ندارند و رایگان هستند. با این حال در این جا هزینه ورودی مهم ترین مکان های دیدنی و تاریخی تفلیس و البته بعضی از فعالیت های هیجانی پایتخت گرجستان گفته شده اند:

تفریحات:

1- تله کابین تفلیس: 1 لاری (حدود 1600 تومان)

2- پارک آبی جینو پردایس: 40 تا 150 لاری (حدود 64 هزار تا 240 هزار تومان)

3- شهربازی متاتسمیندا: بسته به نوع و تعداد بازی ها: 3 تا 77 لاری (حدود 5 هزار تا 123هزار تومان)

4- حمام گوگردی گولو: بین 30 تا 220 لاری (48 هزار تا 352 هزار تومان)

5- پارک بین المللی موتور روستاوی: ورودی 5 لاری (حدود 8 هزار تومان)، تفریح: 30 تا 800 لاری (حدود 50 هزار تا 1 میلیون و 200 هزار تومان)

6- کلوپ بولینگ لبوسکی: بسته به نوع بازی: 2 تا 40 لاری (حدود 3500 تا 64 هزار تومان)

7- پارک آسترا: دارای چندین بازی مانند کارتینگ، اتاق تیراندازی، بیلیارد و …: بین 1 تا 20 لاری (حدود 2 هزار تا 32 هزار تومان)

کارتینگ: بین 12 تا 20 لاری (حدود 19 هزار تا 32 هزار تومان)

8- پارک آبی یوروپارک: بین 30 تا 40 لاری (بین 48 هزار تا 64 هزار تومان)

9- پینت بال هف لایف: 25 تا 35 لاری (حدود 40 هزار تا 56 هزار تومان)

10- بالن سواری در تفلیس: نفری 165 تا 190 یورو (حدود 560 تا 650 هزار تومان)

ورودی دیدنی ها:

1- کلیسای جامع تثلیث یا سامبا : رایگان

2- قلعه تاریخی ناریکالا: رایگان

3- باغ ملی گیاهشناسی گرجستان: 3 لاری، حدود 3700 تومان

4- باغ وحش تفلیس: 2 لاری (حدود 3 هزار تومان)

5- دریاچه لیسی: رایگان

6- کوهستان پارک متتسمیندا: رایگان

5- هزینه های سوغاتی و پوشاک در تفلیس

از جمله سوغاتی های محبوب گرجستان می توان به رومیزی های نقاشی شده، روسری های ابریشمین، جواهرات دست ساز، انواع ظروف سرامیکی، کانتاسی (جام نوشیدنی ساخته شده از شاخ) که به نقش و نگارهایی طلایی و نقره ای مزین است، چاقوهای دست ساز، پاپاکی: نوعی کلاه های پشمی عظیم و منسوجات دست باف اشاره نمود.

معمولا برای صنایع دستی نمی توان هزینه تعیینی را ارائه داد و تنها حرفه ای ها می توانند قیمت واقعی و یا منصفانه تر آن را تشخیص دهند.

پوشاک: قیمت پوشاکِ برند و غیر برند در تفلیس در اغلب موارد حدود 2 تا 20% کم تر از موارد مشابه در تهران است.

هزینه یک شلوار جین برند در تفلیس حدود 120 لاری یا 190 هزار تومان

یک پیراهن زنانه با برند زارا یا اچ اند ام حدود 80 لاری یا 130 هزار تومان

یک جفت کفش نایک حدود 160 لاری یا 250 هزار تومان

یک جفت کفش چرم مردانه حدود 185 لاری یا 300 هزار تومان

6- هزینه سرویس موبایل در گرجستان

هزینه تعرفه های موبایل در کشور گرجستان به نسبت ایران بسیار بالاست و هزینه هر یک دقیقه مکالمه با اپراتورهای تلفن همراه گرجستان در حدود 0.2 لاری یا 336 تومان می باشد.

از سویی دیگر هزینه های رومینگ همراه اول و ایرانسل نیز کم نیستند. در جدول زیر لیست هزینه های این دو اپراتور آمده است.

++ هزینه ها برای هر یک دقیقه و به تومان می باشند.

هر چند هزینه مکالمه در گرجستان و با اپراتورهای این کشور به نسبت ایران بیش تر است، اما همان طور که می بینیند هزینه های رومینگ اپراتورهای ایرانی نیز بالا می باشند. بنابراین اگر مکالمه زیادی خواهید داشت، خرید سیمکارت گرجی توصیه می گردد.

در گرجستان سه اپراتور به نام های مگتی کام (MagtiCom)، بی لاین (Beeline) و جئولاین (Geocell) خدمات تلفن همراه را ارائه می دهند. همان طور که ترتیب نام بردن نشان می دهد، اپراتور مگتی کام در اولویت قرار داشته، پوشش و آنتن دهی بسیار بهتری در سرتاسر کشور گرجستان دارد و می تواند انتخاب اول شما باشد. هزینه این سه اپراتور بسیار نزدیک به هم است و تفاوت چندانی ندارند.

سیم کارت های مگتی کام را با نام مگتی، بالی و یا بانی می توانید در فرودگاه و یا تمام شعب این اپراتور و با قیمت 5 لاری (حدود 6500 تومان) خریداری کنید.

امنیت در طی سفر به تفلیس

کشور گرجستان از لحاظ شاخص های جهانی امنیت در رده 85 جهان قرار گرفته و می توان گفت امنیت بالایی دارد. قرار داشتن گرجستان در رده 85 به این معناست که بالاتر از کشورهایی چون سوئیس، اردن، آمریکا و ایران قرار گرفته است.

در آنالیز دقیق تر شهر تفلیس، پایتخت گرجستان در مقایسه با تهران، می بینیم که شاخص امنیت این شهر در حدود 80% بوده و باتهارن تفاوتی 40 درصدی دارد. همچنین نرخ جرم هایی چون : دزدی، کیف قاپی، پخش مواد مخدر و … در شهر تفلیس بسیار پایین است.

جالب است بدانید که طبق آمار و ارقام، امنیت پیاده روی در روز تفلیس بسیار بالا و در شب بالا ارزیابی می گردد.

بنابراین می توانید با خیال راحت تفلیس را برای سفر انتخاب کنید و سفر امنی را برای خود متصور شوید.

دانستنی هایی از شهر تفلیس

1) زبان رسمی مردم گرجستان و تفلیس گرجی است اما افراد زیادی را خواهید دید که انگلیسی بلدند. حتی اگر در موقعیتی قرار گرفتید که با مردم محلی رو به رو شدید و زبان آن ها را هم بلد نبودید، اعتماد به نفس خود را حفظ کنید و با استفاده از راه های بی شمار ارتباط برقرار کردن چون زبان بدن و یا نوشتن و یا برنامه های موبایلی مختلف، ارتباط برقرار کنید.

2) تفاوت ساعت گرجستان و ایران نیم ساعت است و گرجستان جلوتر می باشد.

3) بهداشت آب و غذا: در بعضی منابع گفته شده که آب شهر تفلیس سالم نیست در حالی که تجربه مسافران و گردشگرانی که به مدت طولانی در این شهر بوده اند، خلاف این گفته است و مسئله ای در سلامت ایشان ایجاد نشده است. در هر حال اگر نسبت به این قضیه حساسیت دارید، بهتر است ریسک نکیند و از آب جوشیده و معدنی بهره ببرید. آب جوشیده در بسیاری از مکان ها در شهر تفلیس در دسترس است. شیر و لبنیات این شهر پاستوریزه و سالم اند. همچنین تنها از گوشت، ماهی و سبزیجاتی بهره ببرید که به خوبی پخته شده باشد و حتما پوست میوه ها را پیش از خوردن بگیرید.

4) برای سفر به تفلیس باید نسبت به هپاتیت B واکسینه باشید. در شهر تفلیس امکان ابتلا به بیماری هاری وجود دارد. در صورتی که توسط سگی گاز گرفته شدید، بلافاصله به دنبال درمان باشید. علاوه بر این اگر قصد دارید بیش از یک ماه در تفلیس بمانید، نیاز به ارائه کارت عدم ابتلا به HIV دارید. در صورتی که این کارت را ندارید، مدارک و اسناد لازم را داشته باشید تا بتوانید به هنگام ورود آزمایش HIV را بدهید.

5) برای سفر به تفلیس خوب است بعضی از داروهای لازم را همراه خود ببرید، اما حتما پیش از سفر قانونی بودن ورود دارو ها را کنترل کنید.

6) سالانه در شهر تفلیس چندین جشنواره و فستیوال برگزار می گردد که از آن جمله می توان به: جشنواره هولی یا رنگ در بهار، جشنواره بستنی در 17 جولای، جشنواره گل در 26 می و روز استقلال گرجستان، جشنواره پنیر تفلیس در اکتبر هر سال، جشنواره بین المللی تئاتر تفلیس در ماه اکتبر، جشنواره بین المللی فیلم تفلیس در ماه اکتبر، جشنواره موسیقی اپن ایر تفلیس در ماه جولای، فستیوال ارتدکس گرجستان، جشنواره غذا سوپرا و جشنواره موسیقی جاز تفلیس اشاره نمود.

7) به هنگام رانندگی در گرجستان نیز باید کاملا هوشیاری خود را حفظ کنید. پلیس این کشور با رانندگان مست برخورد جدی و قاطعی دارد.

8) بستن کمبرند برای راننده و مسافر جلو الزامی است. همچنین صحبت با تلفن همراه به هنگام رانندگی جریمه های سنگینی دارد.

9) حداکثر سرعت مجاز در جاده های گرجستان، اغلب اوقات 80 کیلومتر در ساعت می باشد.

10) در صورت امکان از رانندگی در شب خودداری کنید، چرا که بسیاری از قسمت ها فاقد شرایط نوری مناسب و حتی خط کشی های سفید می باشد. همیشه و همه جا با احتیاط رانندگی کنید.

بهترین فصل سفر به تفلیس

شهر تفلیس در منطقه نیمکره شمالی، جنوب منطقه قفقاز و در میان دریای سیاه و کوه های قفقاز واقع شده است. از آن جا که اقلیم نیمه گرم سیری و مرطوب دارد، در نتیجه تابستان های بسیار گرم و زمستان های نسبتا سردی را در تفلیس می بینیم. اغلب اوقات سال بارندگی قابل توجهی در تفلیس و دیگر مناطق گرجستان وجود دارد به گونه ای که دورهای طولانی خشک و کم بارش در این کشور وجود ندارد. وجود آب و هوای معتدل در این شهر به این معناست که چهار فصل متفاوت و قابل توجه در تفلیس خواهید دید. هر چند در تمام طول سال می توان به تفلیس سفر کرد، ولی بعضی از اوقات سال بهتر از باقی اوقات است.

گرم ترین اوقات سال (تابستان): در طی ماه های تیر و مرداد، گرم ترین اوقات سال را شاهد خواهیم بود. با این حال اغلب اوقات بالاترین دمای روزانه در حول و حوش 28 تا 32 می باشد. دمای شب ها در این سه ماه تا 15 درجه سانتیگراد پایین می آید. در آخرین ماه تابستان بارش باران بسیار کم است و اغلب اوقاتت خشک باقی می ماند.

سردترین اوقات سال (زمستان): به طور متوسط، ماه های دسمابر و ژانویه سردترین اوقات سال در شهر تفلیس محسوب می شوند. به گونه ای که بیش ترین دمای روزانه در طی این دو ماه حداکثر تا 10 درجه سانتیگراد می رسد و دما در طی شب تا منفی 1 درجه سانتیگراد نیز پایین می آید. گاهی اوقات نیز دما در طیی شب به قدری پایین می اید که آب ها یخ می زنند که البته خیلی معمول نیست.

بارانی ترین اوقات (بهار): حداکثر میزان باراش باران در طی ماه های آپریل تا ژوئن در گرجستان رخ می دهد.

بنابراین بهترین فصل سفر به تفلیس، بهار و پاییز هستند که در طی این دو فصل، هوا معتدل است و بارندگی دلپذیری در جریان است.

دغدغه زبان نداشته باشید!

یکی از متداول ترین سوال های اخیر کاربران در کامنت ها، مسئله زبان و چگونگی برقرار کردن ارتباط در کشوری خارجی بوده است. از همین رو مقاله ای کامل درباره انواع و اقسام راه های برقراری ارتباط را برای شما تهیه کردیم و نشان دادیم چگونه می توان زبان کشوری را بلد نبود، به آن کشور سفر کرد و از سفر خود هم لذت برد.

همان طور که گفته شد، زبان رسمی مردم گرجستان و تفلیس، گرجی است و آدم های زیادی پیدا می شوند که به انگلیسی مکالمه نمایند.

سخن آخر

همان طور که گفتیم تمام هزینه های ذکر شده در این مقاله، جدید و به روز بوده و از منابع معتبر استخراج شده اند، با این حال تفاوت جزئی در اعداد و ارقام در گذر زمان طبیعی است. خبرنگاران در زمان های تعیین و در آینده نسبت به بروز رسانی هزینه ها اقدام خواهد نمود.

امیدواریم مقاله هزینه سفر به تفلیس مورد پسند شما کاربران عزیز قرار گرفته باشد پس اگر نظری درباره هزینه سفر به تفلیس دارید می توانید از بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید.

برچسب ها : هزینه سفر به تفلیس , هزینه سفر به تفلیس , هزینه سفر به تفلیس , هزینه سفر به تفلیس , هزینه سفر به تفلیس , هزینه سفر به تفلیس , هزینه سفر به تفلیس , هزینه سفر به تفلیس , هزینه سفر به تفلیس , هزینه سفر به تفلیس ,هزینه سفر به تفلیس ,, هزینه سفر به تفلیس , , هزینه سفر به تفلیس ,

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت

منبع: تاپ تراول
انتشار: 16 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 883

به "آشنایی با هزینه های سفر به تفلیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با هزینه های سفر به تفلیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید