اثرات مخرب دیابت روی دهان و دندان

به گزارش مجله سامی، یکی از اثرات مخربی که بیماری دیابت بر سلامتی می گذارد، مسائل دهان و دندان است. بیماری های لثه و خشکی دهان از جمله مسائل افراد دیابتی می باشند.

اثرات مخرب دیابت روی دهان و دندان

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک ،یک فرد دیابتی از بیماری های مختلفی مانند مسائل دهان و دندان نیز رنج می برد. آیا تا به حال فکر نموده اید که چرا لثه های شما هر ازگاهی ورم می نماید یا از خشکی دهان رنج می برید؟ این به دلیل مشکل دیابت شماست زیرا با سلامت دهان و دندان در ارتباط است و از بسیاری جهات می تواند مسائل دندانی را بدتر نموده و حتی مسائل مختلفی نیز ایجاد کند.

حقیقت این است که سطح کنترل نشده قند خون می تواند بر سلامت دهان و دندان تاثیر منفی بگذارد و منجر به مسائل زیادی گردد. درحالی که کرم خوردگی و پوسیدگی دندان موضوعی طبیعی است اما مسائل دیگری نیز وجود دارد که هر فرد دیابتی باید با آن ها آشنا گردد. در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک در این باره بیشتر شرح خواهیم داد.

ارتباط بین دیابت و سلامت دهان

موارد زیادی با سلامتی ما در ارتباط هستند که از آن ها بی خبریم. دیابت و اثرات سوء آن بر سلامتی یکی از این موارد است. در حالی که این شرایط مزمن ممکن است با ایجاد چندین مشکل سلامتی مانند افزایش وزن، فشار خون بالا، بیماری های قلبی عروقی و . . . همراه باشد و سلامت را به خطر اندازد، مسائل بهداشت دهان و دندان اغلب نادیده گرفته می گردد. این بدان دلیل است که توجه زیای به سلامت دهان و دندان خود نمی کنیم.

مسائل بهداشت دهان و دندان ناشی از دیابت

بیماری لثه:

بیماری لثه به دلیل حملات باکتریایی ایجاد می گردد و این حملات در نتیجه ضعف سیستم ایمنی بدن ناشی از دیابت رخ می دهد. بنابراین بدن قادر به مقابله با این باکتری های مضر نیست و در نهایت به بیماری لثه مبتلا می گردد.

باکتری ها به راحتی وارد لثه شده و باعث تورم و خونریزی می شوند که نشانه های اولیه بیماری لثه هستند. با مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به طور منظم می توانید خطرات را از خود دور کنید و بنابراین افراد دیابتی باید روزی 2 بار مسواک بزنند.

پریودنتیت:

پریودنتیت یک بیماری پیشرفته لثه بوده که ممکن است به دلیل دیابت تحریک گردد. این بیماری به بافت های نرم دهان و استخوان حمله می نماید تا ساختار نگهدارنده دندان را مختل کند. اگردرمانی به موقع صورت نگیرد، ممکن است دندان شما خراب گردد.

پریودنتیت یک بیماری مزمن دهان است و افراد دیابتی در معرض خطر بیشتری به آن قرار دارند. بدن آن ها قادر به مقابله با عفونت نیست و در صورت ابتلا به پریودنتیت، سلامت دهان و دندان آن ها را بدتر می نماید.

خشکی دهان:

خشکی دهان یا زروستومیا یکی دیگر از مسائل بهداشت دهان و دندان است که می تواند به دلیل دیابت ایجاد گردد. بزاق فراوری شده در داخل دهان از میکروب های مضر و باکتری ها محافظت می نماید. دیابت می تواند بر فراوری بزاق تاثیر بگذارد که خطر عفونت را افزایش می دهد.

در بخش سلامت دهان و دندان در نمناک خواندید که خشکی دهان ممکن است منجر به پوسیدگی دندان گردد به همین دلیل بیماران دیابتی برای افزایش فراوری بزاق باید آب زیادی بنوشند.

آفت دهان یا کاندیدیازیس دهانی:

این یک عفونت مخمر دهانی است که باعث خونریزی لثه، قرمزی و لکه های سفید در دهان می گردد همچنین ممکن است باعث ترک خوردن لب ها همراه با اختلال چشایی زبان گردد.

این شرایط ممکن است با خوردن غذای شخص دیگری منتقل گردد. بنابراین بسیار مهم است که به موقع درمان گردد. این آفت ممکن است با خشکی دهان و عفونت باکتریایی همراه باشد که می تواند مشکل بزرگی را ایجاد کند.

سندروم سوزش دهان:

دیابت ممکن است باعث سندروم سوزش دهان گردد که در افراد بالای 60 سال شایع تر است که برای درمان صحیح باید به دندان پزشک مراجعه کنید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 دی 1399 بروزرسانی: 19 دی 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1400

به "اثرات مخرب دیابت روی دهان و دندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثرات مخرب دیابت روی دهان و دندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید