تور آفریقای جنوبی: از جشنواره های دیدنی آفریقای جنوبی بیشتر بدانید

به گزارش مجله سامی، آفریقای جنوبی دارای 9 منطقه است که هر یک جشنواره های مخصوص به خود را دارد و از آن میان می توان به جشنواره هنرهای ملی گراهامزتاون، جشنواره فرهنگی آفریقایی ماکوف و جشن گیلاس اشاره نمود.

تور آفریقای جنوبی: از جشنواره های دیدنی آفریقای جنوبی بیشتر بدانید

با تور آفریقای جنوبی یه جذابترین کشور قاره آفریقا سفر کنید، ترکیبی از سافاری های دلنشین و اقامت در هتل های لوکس ژوهانسبورگ را در این سفر پر هیجان تجربه کنید.

آفریقای جنوبی از 9 منطقه تشکیل شده است که هر کدام هویت و ویژگی خاص خود را دارند. به همین علت جای تعجب ندارد که جشنواره های محلی نشان دهنده فرهنگ، غذا و علایق مردم آن منطقه باشد. در اینجا قصد داریم به بعضی از جشنواره هایی که در این 9 منطقه برگزار می گردد، اشاره کنیم که می توانید در تور آفریقای جنوبی از این جشنواره ها تماشا کنید.

کیپ شرقی

جشنواره هنرهای ملی گراهامزتاون (Grahamstown National Arts Festival)، بزرگ ترین جشن سالانه هنری در قاره آفریقا است که در اواخر ماه ژوئیه برگزار می گردد و شامل نمایش، پایکوبی، تئاتر، کمدی، اپرا، موسیقی، جاز، نمایشگاه هنرهای بصری، فیلم، سخنرانی ها، نمایشگاه صنایع دستی و کارگاه های آموزشی و همینطور جشنواره هنرهای بچه ها است.

درست مصادف با این جشن، جشنواره حیات وحش کیرکوود (Kirkwood Wildlife Festival) نیز در این منطقه به راه می افتد و بیش از 45 هزار نفر برای تماشای حراج حیوانات بازی و نمایشگاه های کشاورزی و... در آن حاضر می شوند.

جشنواره فیلم و غذای پلت (Plett Food & Film Festival) هر سال در ماه ژوئیه در خلیج پلتن برگ (Plettenberg Bay) شور و حال متفاوتی ایجاد می نماید و سرآشپزها با تهیه غذاهای خاص و فوق العاده، یک تجربه منحصر به فرد غذایی را پیشکش مهمانان می نمایند که در هیچ جای دیگری نخواهند دید.

فری استیت

جشنواره فرهنگی آفریقایی ماکوف (Macufe African Cultural Festival) در اوایل ماه اکتبر اتفاق می افتد و بهترین هنرمندان بین المللی آفریقایی و بومی به ارائه موسیقی جاز، گاسپل، هیپ هاپ، آر اند بی و موسیقی کلاسیک می پردازند. علاوه براین، نمایشگاه هایی از هنرهای سنتی و صنایع دستی نیز برپا می گردد که به طورکلی بیش از 140 هزار بازدیدنماینده از سراسر دنیا، خود را به این جشنواره می رسانند.

بلومفونتن را به عنوان شهر گل رز می شناسند و به همین علت از سال 1976 هر سال در ماه اکتبر میزبان جشنواره گل رز (Rose Festival) است. ساکنان سراسر شهر باغ های زیبای خود را به روی عموم باز می نمایند، با این حال مهم ترین رویداد در مرکز یک باغ روباز برگزار می گردد که بزرگ ترین تنوع گل رز شهر را دارد. بازدیدنمایندگان می توانند در فضای آرام بخش باغ، از نوشیدن یک فنجان چای رز نهایت لذت را ببرند. بعلاوه می توانند در فعالیت های مختلفی که در سراسر شهر برپا است نظیر مسابقه چیدن رز، شرکت نمایند.

جشنواره گیلاس (Cherry Festival)، قدیمی ترین جشنواره محصول در آفریقای جنوبی است که در سرانجام ماه نوامبر هر سال در فیکسبرگ برگزار می گردد. بازدیدنمایندگان می توانند در تور گیلاس شرکت نموده و از گیلاس های خوشمزه یا گیلاس های آغشته به شکلات میل نمایند. اجراهای سرگرم نماینده زنده و رویدادهای اسب سواری نیز بخشی از فعالیت های جالب این جشن به شمار می رود.

گائوتنگ

مدرسه بین المللی آلمانی در پورتوریا مشابه همتای مشهور خود در مونیخ، هر سال میزبانی اکتبرفست (Oktoberfest) را برعهده دارد و جالب اینجا است که این رویداد در ماه سپتامبر اتفاق می افتد و شامل نوشیدنی، موسیقی آلمانی، بشقاب های سوسیس و سالاد کلم آلمانی می گردد. شرکت نمایندگان می توانند تجربه یک آلمان واقعی و یک شب عالی در کنار دوستان را داشته باشند.

کوازولو ناتال

بزرگ ترین مسابقه اسب سواری آفریقا، مراسم دوربان ژوئیه (Durban July) محسوب می گردد که در اولین شنبه ژوئیه مسابقات به اوج خود می رسد و صدای تشویق و ذوق تماشاگران کلاه بر سر، به آسمان می رود.

جشنواره هنرهای هیلتون (Hilton Arts Festival)، بزرگ ترین رویداد تئاتری در نوع خود در این منطقه به شمار می رود و هدف آن، ارائه هنرهای نمایشی با کیفیت و حمایت از نویسندگان و نمایش های آفریقای جنوبی است. این جشنواره در ماه سپتامبر برگزار می گردد و با برپایی نمایشگاه های هنری، موسیقی زنده، غذاهای با کیفیت و نوشیدنی حس و حال دیگری می نماید.

لیمپوپو

اوپیکوپی (Oppikoppi) که در گذشته چهارمین جشنواره بزرگ موسیقی دنیا محسوب می شد، محلی فوق العاده برای دورهمی و جشن جوانان است. در حال حاضر بیش از 160 اثر موسیقیایی بین المللی و محلی در این جشنواره اجرا می گردد که انواع و اقسام موسیقی (از هیپ هاپ و راک و فولک گرفته تا سنتی و کمدی و متال) برای هر قشری وجود دارد. این جشن به طور معمول در ماه آگوست در مزرعه ای در نزدیکی نورتهام برگزار می گردد.

امپومالانگا

در سرانجام ماه ژوئن، شهر نلزپروت با جمعیتی بیش از 100 هزار بازدیدنماینده از سراسر کشور روبه رو می گردد که عاشق موسیقی و فرهنگ آفریکانس هستند و برای حضور در جشنواره هنرهای اینیبوس (Innibos Arts Festival) خود را به این شهر می رسانند. این جشن 4 روزه به تئاتر و همینطور تئاتر بچه ها، ادبیات، پایکوبی و نمایش اختصاص دارد و بیش از 200 هنرمند، بازیگر و موسیقیدان در این مراسم شرکت می نمایند. بازار هنرها و صنایع دستی و غرفه های غذاهای وسوسه برانگیز نیز حس و حال خوبی به این فضا می دهد.

کیپ شمالی

آفریکابرنز (AfrikaBurn)، یک رویداد منطقه ای سوزاندن در منطقه کیپ شمالی است که در پارک ملی تانکوا کارو (Tankwa Karoo National Park) در ماه آوریل یا مه هر سال برگزار می گردد. شرکت نمایندگان برای خلق هنر، سوزاندن سازه ها و لباس ها و... دور هم جمع می شوند. در این مراسم هیچ چیزی به فروش نمی رسد چراکه در واقع فعالیت شرکت نمایندگان، خلاقیت، ابزار خود و... این مراسم را تشکیل می دهد. فقط با حضور در این جشن می توانید از ماهیت واقعی آن باخبر شوید.

شمال غربی

یکی از محبوب ترین جشنواره های هنری در آفریقای جنوبی، جشنواره هنرهای ملی آردکلوپ (Aardklop National Arts Festival) است که هر سال در ماه اکتبر برگزار می گردد. افراد عاشق جشنواره بی صبرانه منتظر کنسرت های بزرگ از چهره های سرشناس موسیقی آفریکانس، بهترین تولیدات تئاتری و نمایشگاه های هنری از هنرمندان محلی در این جشن هستند.

کیپ غربی

مطمئنا شرکت در کارناوال مینسترل کیپ تاون (Cape Town Minstrel Carnival) یا کاپاس کلوپس در آفریکانس (Kaapse Klopse in Afrikaans) که به طور سنتی در دوم ژانویه برگزار می گردد، یکی از بهترین راه ها برای گذراندن سال نو در آفریقای جنوبی به شمار می رود. گروه های مختلف مردم یعنی حدود 13 هزار نفر با پوشیدن لباس مینسترل (سیاه بازی) در رنگ های شاد در 70 گروه در خیابان ها شروع به حرکت می نمایند و موسیقی سنتی می نوازند. هر سال هزاران نفر خود را برای تماشای این مراسم به کیپ تاون می رسانند. شرکت نمایندگان این جشن عموما از طبقه کارگر آفریکانس زبان هستند که این جشن را از اواسط قرن 19 زنده نگه داشته اند.

جشنواره هنرهای ملی کلین کارو (Klein Karoo National Arts Festival) اساسا به عنوان جشنواره هنرهای نمایشی زبان آفریکانس است که هر سال در شهر کارو برگزار می گردد. این جشن یک هفته طول می کشد و در طول این زمان، بازدیدنمایندگان و فروشندگان خیابانی و هنرورهای دوره گرد به خیابان ها می آیند و رسما خیابان ها را می بندند.

جشنواره ادبیات Franschoek در ماه مه شروع می گردد و افراد عاشق کتاب خود را به شهر زیبای Franschoek می رسانند تا پای صحبت نویسندگان آفریقایی و نویسندگان برجسته بین المللی بنشینند. در این جشن ، علاوه بر بحث های غیررسمی و صحبت های داغ بین نویسنده ها، شام ناشران، رونمایی کتاب، کارگاه های آموزشی نویسندگی و کنسرت های موسیقی کلاسیک می تواند اوقات خوشی را برای عاشقان کتاب رقم بزند.

جشنواره صدف Knysna در ماه ژوئیه اتفاق می افتد و نه تنها آن را با نوشیدنی های گوارا و غذاهای خوشمزه و مقدار زیادی صدف جشن می گیرند، بلکه به فعالیت های مختلفی نظیر شنا، کوهنوردی و تفریح های بچه ها نیز می پردازند. این جشن در ماه ژوئیه در شهر گاردن روت برگزار می گردد و نکته جالب آن، برپایی بیش از 100 رویداد مختلف مثل مسابقه خوردن، ماراتن Knysna Forest و تور دوچرخه سواری در منطقه است.

سایر جشنواره های آفریقای جنوبی

جشنواره فیلم دوربان

جشنواره بین المللی فیلم دوربان (Durban International Film Festival) هرسال در شهر دوربان آفریقای جنوبی برگزار می گردد. این جشنواره، قدیمی ترین و بزرگ ترین فستیوال فیلم در منطقه جنوب آفریقا به شمار می رود و شامل کارگاه های فیلمسازی، سمینارهایی درباره صنعت سینما و بحث و گفتگو پیرامون فیلم و سینما است.

جشنواره فیلم مستند آفریقای جنوبی

جشنواره فیلم مستند آفریقای جنوبی (Encounters South African International Documentary Festival) به نمایش فیلم های بلند مستند از از کشورهایی نظیر انگلستان، آمریکا، کانادا، کوبا، سنگال، فرانسه، مصر، آلمان، دانمارک و... اختصاص دارد. برگزاری کلاس های تخصصی و جلسات گفتگو با حضور فیلمسازان بخشی از فعالیت های این مراسم به شمار می رود. این جشنواره، تنها برگزارنماینده آفریقای جنوبی است که به پخش فیلم های مستند برای تماشاگران آفریقای جنوبی می پردازد. این فستیوال از سال 1999 به صورت سالیانه در ماه ژوئن، برگزار می گردد.

نمایشگاه هنری اف ان بی ژوهانسبورگ

نمایشگاه هنری اف ان بی ژوهانسبورگ (FNB Joburg Art Fair) هر سال در ماه سپتامبر برگزار می گردد و به هنر معاصر قاره آفریقا و دیاسپورا می پردازد. این نمایشگاه هنری، برای هنرمندان، گالری ها، مجموعه دارها، نویسنده ها، متفکران و عاشقان هنر، فضایی مناسب برای دیدار و تعامل ایجاد می نماید و جالب است بدانید نمایشگاه هنر سال 2017، بیش از 10 هزار نفر بازدیدنماینده داشت.

جشنواره جاز کیپ تاون

جشنواره جاز کیپ تاون (Cape Town Jazz Festival) یکی از بزرگ ترین رویدادهای موسیقی جاز دنیا و تنها رویداد بزرگ موسیقی قاره آفریقا به شماره می رود. این فستیوال بین الملی موسیقی جاز به صورت سالیانه در کیپ تاون از سال 2000 برگزار می گردد و به عنوان چهارمین فستیوال بزرگ جاز در دنیا شناخته می گردد که به عنوان رویداد معتبر در کشور آفریقای جنوبی، هنرمندان بومی و ستارگان مشهور بین المللی موسیقی را به طور یکسان مورد توجه قرار می دهد. در مراسم افتتاحیه این جشنواره در قلب شهر کیپ تاون، هنرمندان به اجرای کنسرت رایگان می پردازند و می توان گفت که این جشنواره به مقدار کافی ارزان است تا توجه اقشار مختلف مردم محلی را جلب کند. جالب است بدانید جشنواره جاز کیپ تاون هر سال با رویدادی همزمان یعنی جشنواره مد کیپ تاون همکاری می نماید تا با مشارکت یکدیگر مقدار نمایش و تجلیل از هنر و صنعت آفریقای جنوبی را افزایش دهند. به همین علت ضیافت شام جشنواره مد و جشنواره جاز به بخش اصلی این جشنواره تبدیل شده است.

منبع: کجارو / theculturetrip.com / iexplore.com / en.wikipedia.org
انتشار: 27 بهمن 1400 بروزرسانی: 27 بهمن 1400 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1995

به "تور آفریقای جنوبی: از جشنواره های دیدنی آفریقای جنوبی بیشتر بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور آفریقای جنوبی: از جشنواره های دیدنی آفریقای جنوبی بیشتر بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید