بهترین راه ها برای گشت و گزار هوشمندانه !

به گزارش مجله سامی، گشت و گزار، گشت روزانه یا گشت کوتاه به سفری گروهی و معمولا کوتاه برای اهداف مختلف از جمله اوقات فراغت، آموزش یا ورزشی گفته می گردد. گشت و گزارهای هوشمندانه می تواند بخشی از یک سفر بزرگتر و طولانی مدت باشد. برای مثال کسانی که همراه یک تور گردشگری به کشور یا شهر دیگری سفر می نمایند ممکن است در هر روز یک گشت روزانه داشته باشند که بخشی از کل سفر و معروف ترین روش های گشت و گزار هوشمندانه محسوب می گردد. ما در این مقاله خواندنی بهترین راه های تفریحات هوشمندانه برای شما را معرفی خواهیم کرد.

بهترین راه ها برای گشت و گزار هوشمندانه !

تفریحات هوشمندانه: موزه

اروپا گنجینه بزرگی از تاریخ و هنر است. برای برخی از افراد بازدید از بزرگترین موزه های دنیا، شگفت انگیز ترین بخش از سفر به اروپا و یکی از برترین راه ها برای گشت و گزار هوشمندانه است. برای برخی دیگر موزه ها کسل کننده اند. برای اینکه از ماشین سواری لذت ببرید حتما لازم نیست طرز کار یک ماشین فراری را بلد باشید! نقاشی ها هم همینطورند. شما می توانید تفریحات هوشمندانه ای داشته باشید و فقط در گالری ها گشت بزنید و در فضای رنگی آن غوطه ور شوید. برخی از مردم به موزه های اصلی، کلیساها و مکان های باستانی اروپا می روند، چند دقیقه بی هدف به اطراف نگاه می کنند و بعد بیرون می روند. اما با کمی آمادگی و پیش زمینه فکری گشت و گزارهای شما هم ساده تر و هم پر مفهوم تر می گردد.

تفریحات هوشمندانه: در خصوص هنر و تاریخ مطالبی یاد بگیرید

در دوران دانشجویی مجبور شدم تا به یکی از برترین گالری های هنری اروپا بروم چون مادرم معتقد بود باید این کار را انجام دهم. در مکان های توریستی مانند موزه باستان شناسی آتن من با افرادی احاطه شده بودم که به نظر می رسید خیلی بهشان خوش می گذرد. من مطمئن بودم که آن ها ادا در می آورند. با خودم فکر می کردم چطور ممکن است کسی از چنین چیزهایی خوشش بیاید؟ دو سال بعد، بعد از اینکه کلاسی با موضوع تاریخ هنر کلاسیک گذراندم، همان موزه برایم به مثابه سفری شگفت آور به دنیای پریکلس و سقراط بود چرا که از یکسری اطلاعات زمینه ای برخوردار بودم. مطالعه پیش از سفر باعث می گردد که آثار هنری و صنایع دستی برایتان جالب تر به نظر بیاید. در چنین شرایطی شما به درکی از زمینه ای که این آثار در آن ساخته شده اند، چه کسی و چرا بر روی آن ها سرمایه گذاری نموده است، دست می یابید. نقاشی ها و مجسمه ها بسیار شبیه به یک ماشین زمان در اروپا و یکی از معروف ترین روش های گشت و گزار هوشمندانه هستند.

تفریحات هوشمندانه: شاهکارهای هنری را از دست ندهید

تصور رایج غلط این است که در موزه های بزرگ فقط از آثار هنری فوق العاده نگهداری می گردد اما فقط تعداد محدودی از آثار موجود در موزه شاهکارهایی هستند که ارزش وقت شما را دارند. شما امکان ندارد که بتوانید از همه آثار تماشا کنید بنابراین کوشش بی فایده نکنید. با یاری کتاب راهنما یا راهنمای تور بر روی جاذبه های مهم موزه تمرکز کنید. در بیشتر موزه های اصلی اروپا، راهنماهای خلاصه ای وجود دارد که برترین آثار و طرح بازدید را به شما پیشنهاد می نماید. با استفاده از این راه چاره انتخابی شما بی اینکه خسته شوید از برترین جاذبه های موزه تماشا می کنید. اگر انرژی داشته باشید می توانید بعدا از سایر بخش های موزه نیز تماشا کنید. برای من رفتن به موزه یکی از سخت ترین کارهایی است که می توان در اروپا انجام داد و هر بار به ندرت بیش از دو یا سه ساعت می توانم به موزه گردی بپردازم. اگر می خواهید یک موزه واحد را به طور کامل ببینید بهتر است هر بخش آن را به طور مجزا و در طول چند روز بازدید کنید.

تفریحات هوشمندانه: علاقمندی های خود را نباید فراموش کنید

در ابتدای ورود نگاهی به کتابچه راهنمای مجموعه موزه بیندازید یا نگاهی به کارت پستال های هدیه ای که در موزه به فروش می رسد بیندازید تا مطمئن شوید تمام چیزهایی که دوست داشتید ببینید و برایتان مهم بوده را در موزه بازدید نموده اید. مثلا من عاشق سالوادور دالی هستم، یک بار فکر می کردم کارم در یک موزه خاص به انتها رسیده اما وقتی نگاهی به کارت پستال ها انداختم... سلام دالی!!! کارمند موزه با خوشحالی یکی از آثار دالی را که در گوشه ای پنهان شده بود به من نشان داد و من را از ناامیدی نتماشا این اثر دالی نجات داد.

تفریحات هوشمندانه: گوش دهید

اگر فقط به نوع خاصی از هنر علاقه دارید، نیم ساعت صرف مطالعه در آن زمینه کنید و به هر راهنمای گردشگری که در خصوص مونالیزا یا داوید صحبت می نماید خوب گوش کنید. آن ها مطالعه زیادی در خصوص این آثار دارند و اطلاعات و زاویه دید متفاوتی را با گردشگران به اشتراک می گذارند. بیشتر این اطلاعات صحت دارند. اینکه بایستید و به حرف های راهنمای تورهای مختلف گوش کنید ایرادی ندارد اما در ردیف های اول نایستید و پرسش های اضافی نپرسید. از تورهای صوتی که در سایت های گردشگری موجود است بهره ببرید. نرم افزار Rick Steves Audio Europe شامل تورهای خودگردانی در خصوص برترین موزه های شهرهای زیبای اروپا است. این نرم افزار می تواند موزه گردی های شما را مفیدتر و راحت تر کند و یکی از برترین روش های تفریحات هوشمندانه می باشد.

تفریحات هوشمندانه: کلیساها، کنیسه ها، مساجد

عبادتگاه های اروپا مجموعه زیبایی از هنر و معماری را عرضه می کنند اما قرار نیست که برای خوشامدگویی به شما و احترام گذاشتن به شما ساخته شده باشند. شما ممکن است برای بازدید محراب جانبی Caravaggio رفته باشید اما بقیه افرادی که به این مکان می آیند برای عبادت آمده اند، پس بازدید کننده محترمی باشید. در بیشتر کلیساها مردم به استفاده از لباس های پوشیده تشویق می شوند اما در برخی از کلیساهای بزرگ و بیشتر مساجد به تن داشتن لباس پوشیده اجباری است. اگر به طور ناگهانی در چنین وضعی قرار گرفتید می توانید چاره اندیشی کنید مثلا از یک نقشه برای پوشاندن شانه ها بهره ببرید یا یک ژاکت را طوری دور کمرتان ببندید که تا روی زانوهایتان را بپوشاند. در مساجد ترکیه زنان باید موهایشان را بپوشانند و لباس هایی بپوشند که پاها و دست هایشان را بپوشانند. همه باید کفش هایشان را در بیاورند. در عبادتگاه هایی که فعال هستند و مورد استفاده قرار می گیرند ممکن است از ورود بازدید کنندگان یک یا چند بار در روز ممانعت به عمل آید و اگر در داخل عبادتگاه باشید ممکن است از شما بخواهندکه خارج شوید تا مراسم مذهبی را به هم نزنید. از فهرست کتاب راهنمای خود بهره ببرید تا متوجه شوید کدام مسجد و کلیسا بسته است یا کدام مراسم مذهبی برگزار می گردد. شرکت در برخی مراسم برای عموم آزاد است. یکی از تجارب جالب من در بریتانیای کبیر مربوط به روزی بود که در هنگام مراسم همسرایی در یکی از کلیساهای بزرگ شرکت داشتم. برخی از کلیساها دارای سیستم های صوتی سکه ای هستند که در خصوص هنر و تاریخ مطالبی ارائه می نماید. فقط کافی است سیستم را روی زبان انگلیسی تنظیم کنید و یک سکه داخل دستگاه بیندازید و گوش دهید. سیستم های سکه ای در نزدیکی آثار هنری قرار گرفته اند و اینگونه تصور بهتری از توضیحات ارائه شده در فکر شکل می گیرد. من هر وقت بتوانم یک سکه در دستگاه می اندازم. این کار باعث غنی شدن تجربه من و ایجاد علاقمندی در سایر بازدید کنندگانی که سعی در درک یک اثر هنری بدون داشتن آگاهی کافی در خصوص آن دارند، می گردد. بعلاوه این کار یاری مالی اندکی به کلیسا است. هر گاه برایتان امکان داشت سعی کنید کار موثر و مفیدی در بین برترین راه ها برای گشت و گزار هوشمندانه انجام دهید.

تفریحات هوشمندانه: مکان های باستانی و ویرانه ها

تماشا اماکن ویران باستانی یکی از روش های گشت و گزار هوشمندانه است. بالا رفتن از آکروپولیس، ارتباط برقرار کردن با کاهنان استوننج، قدم زدن در سواحل کرواسی زیر سایه کاخ امپراطوری دیوکلتین در اسپلیت، نگاه کردن به کنده کاری های پیچیده یک کشتی وایکینگی همه یادگارهایی از گذشته دور اروپا هستند که برای ما اهالی دنیای تازه به جا مانده است. اما بخش های قدیمی تر ابتدا در زیر خاک بودند به خصوص آن هایی که تازها وارد کتاب های تاریخ شده اند. مکان هایی مانند انجمن روم تنها چند ستون و پایه های نیم ویران هستند. شما در تمام طول زندگی در خصوص این محل شنیده اید و پول خیلی زیادی می پردازید تا به این مکان بیایید و اولین چیزی که هنگام ورود به خودتان می گویید این است که همه اش همین بود؟ این مکان های باستانی با یاری تصورات شما و کسب اطلاعات کافی برایتان زنده می شوند. یک کتاب راهنما با توضیحات تاریخی کافی به همراه داشته باشید و یک راهنمای محلی استخدام کنید. در بخش بیرونی بناهای تاریخی مهمی نظیر دلوس یونان و پامپی و کلوسئوم در ایتالیا راهنماهای محلی زیادی وجود دارند اما کیفیت کارشان فرق دارد. من ترجیح می دهم از یک راهنمای معتبر استفاده کنم اما اگر می خواهید فقط برای یک بخش از راهنما بهره ببرید ابتدا کمی با او صحبت کنید تا مطمئن شوید که می توانید با او ارتباط بگیرید. برای برخی از مکان های تاریخی شناخته شده شما می توانید از کتاب هایی بهره ببرید که به روشی هوشمندانه به صورت بصری تصویر واقعی و تصویر آنچه از آن اثر تاریخی به جا مانده است را به شما نشان می دهد. برای برانگیختن تصوراتتان قبل از سفر یک فیلم یا یک کتاب در خصوص آن اثر تاریخی یا مکان باستانی که دوست دارید بازدید کنید، ببینید و هنگامی که به تماشا آن اثر تاریخی رفتید به طور فکری بنا و مجسمه های تخریب شده را بازسازی کنید و گردشگران همراه خود را با لباس های قدیمی تصور کنید. تصور کردن یک کلیسای مخروبه به صورتی که پر از کشیشان و راهبانی بوده که با هم سرود مذهبی می خواندند، هیجان انگیز است. بسیاری از بخش های باستان شناسی مهم هم یک بخش باستان شناسی و هم یک موزه در مجاورشان دارند که مصنوعاتی که پیدا شده است را در این موزه ها نگهداری می کنند. شما می توانید ابتدا از موزه بازدید کنید و به طور فکری آنچه می بینید را بازسازی کنید یا اول مکان تاریخی را ببینید تا قبل از تماشا جزئیات به یک تصور کلی از آن مکان برسید. من معمولا ترجیح می دهم اول از مکان تاریخی تماشا کنم بعدا به سراغ موزه می روم. با این حال شرایط آب و هوا و شلوغی و جمعیت بر روی تصمیم شما اثر می گذارد. اگر در ظهر یک روز گرم به بازدید رفته اید بهتر است اول به موزه بروید و از تهویه مطبوع موزه لذت ببرید سپس در غروب خنک از بخش باستانی بازدید کنید یا اگر ابرهای بارانی در افق دیده می شوند اول بخش باستانی را بگردید و وقتی باران گرفت در بین سایر روش های گشت و گزار هوشمند به موزه بروید.

منبع: همگردی
انتشار: 30 دی 1401 بروزرسانی: 30 دی 1401 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 2230

به "بهترین راه ها برای گشت و گزار هوشمندانه !" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین راه ها برای گشت و گزار هوشمندانه !"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید