بزرگ ترین شرکت های تکنولوژی راجع به شما چه می دانند؟

به گزارش مجله سامی، وقتی در حال گشت و گذار در وب سایت هایی هستیم که به صورت مداوم به آن ها سر می زنیم، مواجهه با تبلیغات شدیدا هدفمندی که گویا از ابعاد و زوایا زندگی و افکار ما باخبرند اتفاقی کاملا نگران کننده است. طبیعتا با وقوع چنین اتفاقی، این سوال مطرح می شود که این سایت ها چطور چنین دانش عظیمی راجع به ما دارند؟ محققان اخیرا به پژوهشی جامع روی 5 کمپانی غول حوزه تکنولوژی پرداخته اند و درباره اینکه آن ها چقدر راجع به ما اطلاعات دارند اندکی روشن گری کرده اند.

بزرگ ترین شرکت های تکنولوژی راجع به شما چه می دانند؟

این تحقیق از سوی شرکتی به نام Signs صورت گرفته که یک موسسه تامین کننده خدمات تجارت الکترونیک به حساب آمده و در پژوهش خود این پرسش را مطرح کرده که غول های صنعت تکنولوژی دقیقا چقدر اطلاعات راجع به ما و شما جمع آوری می کنند.

این شرکت طی این پروژه خواسته به این پاسخ برسد که فیسبوک، اپل، مایکروسافت، گوگل و آمازون (شرکت هایی که به اختصار به آن ها فامگا می گوییم) چقدر راجع به شما اطلاعات دارند و از سوی دیگر پرسش نامه ای حاوی 20 سوال تهیه کرده که نشان می دهد در عوض ما چقدر اطلاعات اندکی راجع به 5 کمپانی مورد اشاره داریم. اما پیش از بررسی جامع موضوع، بیایید اطلاعاتی کلی راجع به 5 کمپانی را با یکدیگر مرور کنیم.

یافته های Signs نشان می دهد که براساس گزارش های مالی و پیش بینی های صورت گرفته در سال 2017 الی 2018 میلادی، فیسبوک در هر دقیقه 106 هزار دلار درآمدزایی کرده است. این کمپانی حدودا 30 هزار کارمند داشته و چیزهای بسیار زیادی راجع به شما می داند.

فیسبوک می تواند براساس آی پی آدرس شما، پایش لوکیشن جغرافیایی از طریق موبایل هوشمندتان و همین طور اطلاعات لوکیشن دوستان تان، به خوبی حدس بزند که شما در کدام نقطه از جهان زندگی می کنید. یک سوم از پرونده های طلاق ایالات متحده در سال 2011 میلادی نیز حاوی کلمه فیسبوک بوده.

اپل که تقریبا در هر روز بالغ بر 722 میلیون دلار درآمدزایی می کند، قادر به مشاهده شماره تلفن آیفون شما از طریق اپراتورهاست و به صورت میانگین در هر دقیقه 31 دیوایس مک به فروش می رساند. بالغ بر 123 هزار نفر در سراسر جهان برای اپل کار می کنند و در نیمی از خانه های آمریکا می توان حداقل یک محصول اپل یافت.

مایکروسافت با بیش از 131 هزار کارمند در سراسر جهان در هر ساعت 12.5 میلیون دلار درآمد کسب کرده و سیستم عامل ویندوز 10 آن نیز روی بیش از 400 میلیون دیوایس یافت می شود. کاربران اپلیکیشن اسکایپ در هر روز بالغ بر 3 میلیارد دقیقه تماس صوتی و تصویری برقرار می کنند و از هر 5 کاربر اینترنت، یک نفر بینگ را به عنوان جستجوگر اصلی خود انتخاب کرده است.

گوگل بیش از 302 میلیارد دلار ارزش داشته و در هر ثانیه، 4348 دلار روانه حساب های بانکی اش می شود. تعداد کارمندان این غول اینترنتی، 85 هزار نفر در سراسر جهان است. بیش از 1 میلیارد نفر از سرویس جیمیل گوگل استفاده می کنند و به احتمال بسیار فراوان، ایمیل آدرس اصلی شما هم از به کمک گوگل ساخته شده است.

گوگل می تواند فعالیت های آنلاین شما را از طریق ویدیوهایی که در پلتفرم یوتوب به تماشایشان می نشینید، تبلیغاتی که روی آن ها کلیک می کنید و همین طور وب سایت هایی که به آن ها سر می زنید پایش کرده و تشخیص دهد بیشتر از هر چیز به چه موضوعاتی علاقه نشان می دهید.

آمازون تقریبا 643.5 میلیون دلار در هر روز درآمد کسب می کند که اگر بخواهیم به شکلی دیگر به موضوع نگاه کنیم، غول خرده فروشی با درآمد هر روز خود قادر به خرید 261 هواپیمای بویینگ یا ارسال 17 شاتل به فضا یا خرید اشتراک نت فلیکس برای 271 میلیون سال است. این کمپانی 43 درصد از تمام بازار تجارت الکترونیکی را مال خود کرده و با بیش از 563 هزار کارمند در اقصی نقاط جهان، یکی از بزرگ ترین شرکت های حال حاضر به حساب می آمد.

کمپانی هایی که گروه فاگما را تشکیل می دهند، به عقیده همه جزو ارزشمندترین برندهای جهان هستند. فیسبوک به تنهایی درآمدی بیشتر از مجموع درآمد ناخالص مالی گرینلند، لیبی، هندوراس و آیسلند دارد و درآمد اپل هم از درآمد ناخالص ملی کشور نیوزلند پیشی می گیرد.

اما این شرکت ها چطور اینقدر ثروتمند شدند؟

اگر بخواهیم پاسخی کوتاه و ساده ارائه کنیم، باید بگوییم: از طریق دیتا. هرکدام از این کمپانی ها به انبوهی اطلاعات مختلف راجع به شما دسترسی دارند. تمام این کمپانی ها نام شما، شماره تماس تان و ایمیل آدرس تان را در اختیار دارند. از میان 5 کمپانی، تنها اپل است که آدرس منزل شما را به صورت پیش فرض جمع آوری نمی کند، اما اگر این اطلاعات را در اکانت اپل آی دی خود وارد کرده باشید شرایط متفاوت می شود.

تمام کمپانی های فاگما قادر به یادگیری هابی ها و علایق شما هستند به جز آمازون. اما آمازون هم خریدها و رفتارهای کاربران هنگام پرسه زدن در فروشگاهش را پایش می کند و به این ترتیب ایده ای کلی از آنچه ترجیح می دهید بخرید و در نتیجه، کارهایی که از آن ها لذت می برید به دست می آورد.

آمازون و اپل اطلاعات چندانی راجع به خانواده و دوستان شما ندارند - مگر اینکه برای آن ها محصولاتی را به عنوان هدیه خریده و بفرستید.

فیسبوک این را پایش می کند که با کدام یک از دوستان تان بیشترین تعامل را دارید و همین به شرکت صاحب اینستاگرام اجازه می دهد که قادر به تشخیص دوستانی باشد که بیشترین نزدیکی را به آن ها دارید. فیسبوک ضمناً قادر به کشف ارتباطات و تمایلات عاطفی شما نیز هست.

هرکدام از این کمپانی ها دقیقا می دانند که از چه موبایل هوشمندی استفاده می کنید و جنسیت تان چیست. این شرکت ها حتی می توانند براساس تصاویر پروفایلی که در گذشته انتخاب کرده اید، رنگ چشمان تان را نیز تشخیص دهند. از سوی دیگر، خرید لینکداین از سوی مایکروسافت به این معناست که شرکت ردموندی به راحتی به اطلاعات شغل فعلی و مشاغل قبلی تان دسترسی می یابد.

تنها آمازون و مایکروسافت به اطلاعات روز تولد شما دسترسی ندارند و اپل و مایکروسافت و آمازون هم از دیدگاه های سیاسی شما باخبر نیستند. اپل، گوگل و آمازون ضمناً ظاهرا به سطح تحصیلات شما دسترسی ندارند.

تمام شرکت های فامگا قادر به پایش تاریخچه جستجوهای شما در سطح اینترنت هستند، اما در این بین، آمازون تنها می تواند وب سایت هایی که قبل و بعد از سر زدن به آمازون باز کرده اید را مشاهده کنید. از سوی دیگر، اگر از کارت های اعتباری بین المللی استفاده کنید، هر 5 کمپانی اطلاعات مالی شما را ذخیره خواهند کرد.

گوگل، آمازون، مایکروسافت و اپل فرمان های صوتی ای که به دستیارهای صوتی شان می دهید را ذخیره می کنند و در این میان فیسبوک می گوید تنها زمانی به میکروفون موبایل شما دسترسی خواهد داشت که جواز آن را در دیوایس هوشمندتان صادر کرده باشید - این عکس شایعه هاییست که در آن ها آمده فیسبوک به صورت مداوم به مکالمات شما گوش می سپارد.

تمام این ها اطلاعاتی شوکه کننده هستند که مستقیما به تمایل سیری ناپذیر ما به متصل ماندن به مردم، خرید محصولات به صورت آنلاین و تهیه آخرین نرم افزارها و سخت افزارهای در دسترس ارتباط دارند. به این ترتیب، شرکت های فاگما با گشتاوری خاتمه ناپذیر به رشد خود ادامه می دهند و تا جایی که چشم کار می کند، خبری از هیچ رقیب بزرگی نیست که رویکردهای سنتی آن ها را دگرگون کند.

منبع : دیجیاتو

منبع: آی تابناک
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1071

به "بزرگ ترین شرکت های تکنولوژی راجع به شما چه می دانند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگ ترین شرکت های تکنولوژی راجع به شما چه می دانند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید