بیوتروریسم مد نظر بیل گیتس چیست؟

به گزارش مجله سامی، اخیرا بیل گیتس بنیان گذار شرکت مایکروسافت و یکی از مشهورترین و ثروتمندترین افراد جهان فجایع مهم بعدی که احتمالا بشر در آینده با آن روبرو خواهد شد را پیش بینی و گفت که گرمایش جهانی و بیوتروریسم ممکن است فجایعی باشد که در آینده جهان با آن روبرو خواهد شد.

بیوتروریسم مد نظر بیل گیتس چیست؟

به گزارش خبرنگاران، گرمایش جهانی پدیده ای است که منجر به افزایش میانگین دمای زمین و سطح اقیانوس ها شده است و دانشمندان تا به امروز مطالعات بسکمک را در این باره انجام داده اند اما درباره بیوتروریسم چه می دانیم؟ آیا راهی برای مقابله با این حمله وجود دارد؟ در ادامه به طور مختصر به توضیح این موضوع پرداخته ایم.

بیوتروریسم چیست؟

بیوتروریسم(Bioterrorism) استفاده یا تهدید به استفاده از باکتری ها، ویروس ها یا سموم به عنوان سلاح است.

احتمال حمله بیوتروریسم چقدر است؟

در 20 سال گذشته چندین حمله کوچک پیروز و ناپیروز در ایالات متحده و مکان های دیگر اتفاق افتاده است. اگرچه پیش بینی این موضوع سخت است و بسکمک از کارشناسان بیوتروریسم را عملی می دانند که احتمال وقوع آن کم است اما در صورت وقوع عواقب بد و جبران ناپذیری خواهد داشت. عواقب چنین حمله ای می تواند ویرانگر باشد بنابراین آمادگی برای مواجهه با چنین حمله ای امری ضروری است.

از چه بیماری هایی می توان به عنوان سلاح های بیولوژیکی استفاده کرد؟

اگرچه تعدادی بیماری وجود دارد که می توانند به عنوان سلاح مورد استفاده قرار گیرند اما بیشترین نگرانی درباره بیماری هایی مانند سیاه زخم، آبله، بوتولیسم و طاعون است.

آیا می توان از سیاه زخم مصون ماند؟

یک واکسن برای سیاه زخم وجود دارد اما برای همگان در دسترس نیست و بیشتر در دسترس افراد نظامی و افرادی که بر روی این بیماری تحقیق می کنند و با آن در تماس هستند، قرار گرفته است. تنها یک دوز از این واکسن تزریق نمی شود بلکه شش دوز از واکسن در طول 18 ماه و تزریق تقویت کننده نیز به صورت سالیانه صورت می گیرد. برخی افراد که نگران حمله/ ابتلا به سیاه زخم هستند از پزشکان خود می خواهند به آنها واکسن سیاه زخم تزریق کنند اگرچه این ترس قابل درک است اما پزشکان این واکسن را ندارند و نمی توانند آن را تهیه کنند. در صورت بروز حمله ممکن است از واکسن برای کنترل بیماری استفاده شود اما در حالت عادی تزریق آن تجویز نمی شود. سیاه زخم از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود.

پزشکان در برخی موارد برای افراد مبتلا به چنین بیماری آنتی بیوتیک تجویز می کنند، آیا این کار توصیه می شود؟

خیر ، به چند دلیل تجویز آنتی بیوتیک ایده بدی است. استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک ها به ویژه برای زنان باردار و بچه ها می تواند مضر باشد. سیاه زخم در مراحل اولیه علائمی مشابه آنفلوانزا دارد. استفاده از آنتی بیوتیک بدون تجویز پزشک توسط افرادی که ترس ابتلا به سیاه زخم دارند، ممکن است بیش از آنکه به مشکل آنها کمک کند به بدن آنها آسیب برساند. علاوه بر این استفاده نامناسب از آنتی بیوتیک ها ممکن است منجر به مقاومت آنتی بیوتیک نسبت به سایر باکتری ها شود. در صورت ابتلا به سیاه زخم، این آنتی بیوتیک ها فقط تا زمان انجام آزمایشات و مشخص شدن بهترین دارو برای مقابله با این بیماری مورد استفاده قرار می گیرند.

آیا می توان در برابر آبله مصون ماند؟

آخرین مورد طبیعی ابتلا به آبله در جهان در سال 1977 رخ داد. ایالات متحده واکسیناسیون معمول آبله را در سال 1972 متوقف کرد و در نتیجه شرکت های دارویی تولید واکسن را متوقف کردند. تقریباً هفت میلیون دوز واکسن در ایالات متحده باقی مانده است. در برخی موارد شک و شبهه ای وجود دارد که چند کشور یا گروه های سرکش، ویروس را از اتحاد جماهیر شوروی سابق به سرقت برده اند. از آنجا که ما نمی دانیم تروریست ها ویروس را به سرقت برده اند یا اینکه این افراد چه کسی را هدف قرار داده اند، نمی توانیم مشخص کنیم که چه کسی باید این مقدار محدود واکسن را دریافت کند. در صورت شیوع آبله، از واکسن ذخیره شده برای کنترل شیوع بیماری استفاده خواهد شد.

امکان دارد افرادی که در کودکی واکسن آبله را زده اند مجددا به آن مبتلا شوند؟

مشخص نیست که آیا افرادی که در کودکی واکسینه شده اند هنوز مصون هستند یا خیر اما احتما اینکه بیشتر افرادی که واکسینه شده اند مستعد ابتلا به آبله هستند، وجود دارد.

آیا می توان برای محافظت از خود در برابر حمله بیوتروریسم کاری کرد؟

اگرچه افراد به تنهایی نمی توانند کار خاصی در این مواقع انجام دهند اما مقامات کشورها می توانند کارهای مهمی انجام دهند. بهترین محافظت در برابر حمله بیوتروریسم یک سیستم بهداشت عمومی قوی و آماده و ارائه دهندگان خدمات بهداشتی است که می توانند بیماری ناشی از یک عامل بیوتروریسم را تشخیص دهند و این کار نیز با برنامه ریزی بین بهداشت عمومی، مدیریت اورژانس و اجرای قانون عملی می شود. اداره بهداشت عمومی و آژانس های بهداشت عمومی محلی چندین سال است که برای آماده سازی حمله بیوتروریسم تلاش می کنند. بخش مدیریت اضطراری یک شریک فعال در این برنامه ریزی بوده است. برخی از آموزش های ارائه دهندگان خدمات بهداشتی انجام شده و در حال برنامه ریزی برای ارائه اطلاعات بیشتر نیز هستند. این آموزش نه تنها شامل ارائه اطلاعاتی درباره آبله و سیاه زخم بلکه سایر عوامل بیوتروریسم نیز می باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1521

به "بیوتروریسم مد نظر بیل گیتس چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیوتروریسم مد نظر بیل گیتس چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید