تئاتر بولشوی؛ جاذبه تاریخی و فرهنگی روسیه

به گزارش مجله سامی، تئاتر بولشوی (Bolshoi Theatre) یا همان بالشوی، نام تئاتری تاریخی در مسکو است و اجراهای اپرا و باله در آن برگزار می گردد. این تئاتر تا قبل از انقلاب اکتبر، بخشی از تئاترهای سلطنتی امپراتوری روسیه به حساب می آمد و معماری آن را ژوزف بُوه (Joseph Bové) برعهده داشته است. شرکت پایکوبی باله و اپرای بولشوی، بزرگ ترین و یکی از قدیمی ترین کمپانی های باله در دنیا به شمار می رود و بیش از 200 پایکوبینده را در برمی گیرد. ساختمان اصلی تئاتر را چندین بار در طول تاریخ بازسازی نموده اند و تصویر ساختمان نئوکلاسیک آن بر روی اسکناس 100 روبلی روسیه قابل مشاهده است.

تئاتر بولشوی؛ جاذبه تاریخی و فرهنگی روسیه

پیتر واسیلیویچ اورسوف (Pyotr Vasilyevich Ouroussoff) به همراهی مایکل مدوکس (Michael Maddox)، کمپانی خود را برای اولین بار در سال 1776 میلادی تأسیس کردند و اجراهای آن در خانه ای شخصی برگزار می شد. 4 سال بعد، ساختمان تازهی را برای آن در نظر گرفتند و اجراها را به تئاتر پتروفسکی (Petrovsky Theatre) منتقل و شروع به فراوری موسیقی اپرا و نمایش های گوناگون کردند. متأسفانه تئاتر پتروفسکی طی آتش سوزی سال 1805 میلادی به ویرانه تبدیل شد و چند سال بعد، ساختمان دیگری را جایگزین آن کردند که آتش، گریبان این تئاتر تازه را نیز گرفت. پروژه ساخت تئاتر بولشوی، در سال 1821 و تحت نظارت جوزف بوه کلید خورد که معماری تئاتر اقتصادی (Maly Theatre) به معنی تئاتر کوچک را نیز او برعهده داشته است. این بنا، فعالیت خود را به طور رسمی در سال 1825 و با نام تئاتر بولشوی پتروفسکی شروع کرد و ابتدا فقط آثار روسی در آن اجرا می شد؛ اما آهنگسازان بیگانه نیز به مرور زمان در لیست اجراها قرار گرفتند.

سالن بتهوون در سال 1921 و یک صحنه تئاتر دیگر به نام استیج تازه در سال 2002 میلادی به این ساختمان اضافه شد. گسترده ترین بازسازی تئاتر بولشوی به سال 2005 برمی گردد که 6 سال طول کشید و در این مدت، برنامه های آن در استیج تازه و کاخ بزرگ کرملین به اجرا درمی آمد. طی این بازسازی کوشش شد تا دکور اصلی شاهنشاهی و مجلل تئاتر را به آن برگردانند و نشان ملی اولیه روسیه، یعنی عقاب دو سر را در بالای نمای بیرونی نصب کردند. بعلاوه از استیج همین تئاتر بود که تأسیس اتحاد جماهیر شوروی به طور عمومی اعلام شد.

تئاتر بولشوی، 2 یا 4 اپرا و باله تازه را در هر فصل معرفی می نماید و معمولاً استیج و لباس های بیشتر اجراها در کارگاه های خود تئاتر تهیه می شوند. بعلاوه این تئاتر، به شدت به بودجه ای وابسته است که از دولت می گیرد و بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سعی شده اسپانسرهای دیگری برای آن پیدا نمایند؛ اما هنوز هم برای ادامه فعالیتش به بودجه دولتی نیاز دارد. این کمپانی بعد از مرگ ژوزف استالین، تور بین المللی برگزار کرد و به این شکل، هم توانست درآمدی مجزا به دست بیاورد و هم به اعتبار فرهنگی کشور تبدیل گردد؛ به طوری که امروزه تئاتر بولشوی، معروفیت جهانی کسب نموده و گردشگران بسیاری را به سمت خود جلب می نماید و به همین علت، قیمت اپراهای آن نسبت به تئاترهای دیگر روسیه گران تر است.

مجسمه کوادریگا یا همان چهاریوغ آپولو (Quadriga of Apollo)، مدت ها می گردد که به نمادی از تئاتر بولشوی و مسکو تبدیل شده است. این مجسمه، 4 اسب را نشان می دهد که آپولو هدایتشان را برعهده دارد؛ اما برخلاف ظاهر عتیقه نمای این تندیس، قدمت آن حتی به 100 سال هم نمی رسد. ارابه اصلی این مجسمه را ژوزف بوه در سال 1825 میلادی ساخته بود که در آتش سوزی از بین رفت و نسخه کپی آن را در سال 1853 به آن اضافه کردند. چلچراغ سالن کنفرانس اصلی این مکان نیز یکی دیگر از نمادهای تئاتر بولشوی به شمار میرود و 2 تُن وزن دارد. سقف سالن اصلی و دکور آن نیز از همان ابتدا به گونه ای طراحی شده بود تا کیفیت صدا را بهبود ببخشد.

منبع: گردشبان
انتشار: 9 مهر 1401 بروزرسانی: 9 مهر 1401 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 2181

به "تئاتر بولشوی؛ جاذبه تاریخی و فرهنگی روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تئاتر بولشوی؛ جاذبه تاریخی و فرهنگی روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید