ربات دستیار پزشک برای فیزیوتراپی و کاهش چربی ساخته شد

به گزارش مجله سامی، سهیل حاجی بابایی مدیر عامل یک شرکت فنی مهندسی فعال در ساخت تجهیزات پزشکی در تبادل نظر با خبرنگاران، با اشاره به ساخت ربات دستیار پزشک با نام والی به وسیله این شرکت گفت: شرکت ما در زمینه تجهیزات پزشکی و دستگاه های پوست و مو، زیبایی، ترمیمی، دستگاه های جراحی عمومی فعالیت دارد و از اواسط سال 98 و زمانی که هوش مصنوعی وارد حوزه عمومی شد، ترجیح دادیم استراتژی شرکت را به سمت هوش مصنوعی ببریم؛ چرا که پیش بینی می گردد تمام تجهیزات در تمامی حوزه های پزشکی اعم از دندانپزشکی، جراحی و … به این سمت خواهند رفت.

ربات دستیار پزشک برای فیزیوتراپی و کاهش چربی ساخته شد

بابایی اضافه کرد: ربات دستیار پزشک، برای انجام عملیات درمانی مبتنی بر اعمال انرژی بر سطح بدن کاربرد دارد و منبع انرژی اعمالی می تواند به صورت لیزر، پلاسما، RF و … در حالت های تماسی و غیر تماسی باشد. این اعمال انرژی تا به امروز به صورت دستی و به وسیله اپراتور انجام می شده که البته ما قصد حذف عملیاتی انسانی را نداریم بلکه هدف برطرف نقص در عملیات و بالا بردن سرعت و ضریب اطمینان برای بیمار است.

ساخت ربات دستیار پزشک برای فیزیوتراپی و کاهش چربی

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان ضمن بیان اینکه در حال حاضر این رباتِ لیزری در دو مدل ساخته شده است، اعلام نمود: یک مدل برای کاهش چربی بدن و دیگری در حوزه فیزیوتراپی کاربرد دارد و پنجره درمانی فیزیوتراپی را پوشش می دهد و از 450 تا 980 نانومتر با این دستگاه کاملاً پوشش داده می گردد. این محصول ایمنی سطح بالایی را تضمین می نماید و فرایند عملکردی آن بر اساس پردازش تصویر و هوش مصنوعی پیاده سازی شده است.

وی ضمن اشاره به اینکه در ایده پردازی این محصول پتانسیل و احتیاج پزشکی مدرن با دقت آنالیز شده است، گفت: شرکت ما با 3 هزار پزشک در ایران در ارتباط و تعامل بوده و برای ساخت این ربات از آنها نظرسنجی نموده ایم و حتی از پزشکان و طراحان ژاپنی مشورت نموده ایم تا در سال های آینده یک نتیجه عبث و بی فایده نگیریم.

ربات والی، یک طرح کاملاً بومی سازی ایرانی است

مدیر عامل این شرکت فنی مهندسی ضمن تاکید بر اینکه ربات والی، یک طرح کاملاً بومی سازی ایرانی است و صفر تا صد درحوزه سخت افزاری و نرم افزاری داخلی است، توضیح داد: هر سیستم پزشکی که قرار است یک انرژی را به سطح بدن اعمال کند، می تواند به وسیله این ربات کنترل گردد و خیلی از مسائل مثل ریسک خطرات ناشی از تشعشعات رادیویی و عدم دقت براساس خستگی افراد را حذف می نماید.

قیمت کمتر محصول نسبت به نمونه خارجی

بابایی درباه قیمت این ربات نیز شرح داد و گفت: نمونه خارجی این دستگاه به وسیله یک شرکت آمریکایی 220 تا 250 هزار دلار به فروش می رسد که نسبت به نمونه ایرانی آن، امکانات کمتر، قدرت مانور کمتر و کیفیت ساخت پایین تری دارد. قیمت دستگاه والی در مدل فیزیوتراپی بین 14 تا 15 هزار دلار قیمت گذاری شده که البته بسته به نوع لیزر و سیستمی که بر روی آن سوار می گردد، ممکن است قیمت آن تا 21-22 هزار دلار افزایش یابد.

نقش هوش مصنوعی در ربات والی / اعلام درصد موفقیت عملیات درمانی

وی درباره نقش هوش مصنوعی در این دستگاه نیز گفت: به واسطه هوش مصنوعی، انرژی لیزر به طور متناسب و یکنواخت به بافت ها منتقل می گردد و همیشه دمای سطح پوست با دوربین ها مقدار گیری می گردد؛ چرا که لیزر از هر نوع و مقداری، جذب سطحی دارد و گرما اگر کنترل نگردد ناحیه مورد نظر بدن با سوختگی روبرو خواهد شد. نکته مهم دیگر این است که هوش مصنوعی، نتایج درمان بیماران را با استفاده از تصاویر پایش و ارزیابی می نماید و درصد موفقیت عملیات درمانی را به پزشک اعلام می نماید.

بابایی در انتها اضافه کرد: به واسطه هوش مصنوعی در آینده قابلیت های جدیدی به این دستگاه اضافه خواهد شد، به طور مثال تعداد نواحی بدن مثل بازوها، ساق پا و زیربغل از لحاظ حجمی می توانند در آینده زیر این دستگاه قرار می گیرند و درمان شوند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 خرداد 1402 بروزرسانی: 17 خرداد 1402 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 2288

به "ربات دستیار پزشک برای فیزیوتراپی و کاهش چربی ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ربات دستیار پزشک برای فیزیوتراپی و کاهش چربی ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید