سنگ اندازی های تازه آل سعود برای اخلال در تجارت ایران با اروپا

به گزارش مجله سامی، در نشست کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران موضوع تحرکات تازه عربستان برای منصرف کردن شرکای اروپایی ایران در انعقاد قرارداد با بنگاه های ایرانی در دستور آنالیز اتاق بازرگانی نهاده شد.

سنگ اندازی های تازه آل سعود برای اخلال در تجارت ایران با اروپا

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ تراکت آنلاین از بهترین و باتجربه ترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ تراکت های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اتاق بازرگانی تهران، در ابتدای نشست کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه کسب وکار اتاق تهران، محسن بهرامی ارض اقدس، که ریاست کمیسیون را به عهده دارد، با اشاره به تغییرات اخیر در رأس سازمان توسعه تجارت، ضمن تقدیر از کوشش های ولی الله افخمی راد، رئیس سابق این سازمان برای مجتبی خسروتاج که به تازگی تصدی سازمان توسعه تجارت را به عهده گرفته است، آرزوی توفیق کرد.

نقی زاده نیز که به نمایندگی از راه آهن در این نشست حضور یافته بود، از راه اندازی خط ریلی از شهر ایبوی چین ایران اطلاع داد و گفت: بازرگانان می توانند برای حمل کالا از این خط ریلی بهره بگیرند.

علی اکبر خدایی، دبیرکل اتحادیه صادرکنندگان آبزیان ایران نیز به ممنوعیت صادرات مستقیم آبزیان به چین اشاره نمود و گفت: به دلیل نبود قراردادهای قرنطینه ای میان ایران و چین، ما اکنون آبزیان را به صورت غیرمستقیم و به وسیله ویتنام به این کشور صادر می کنیم. قرار است با وزیر کشاورزی چین که مهرماه به ایران می آید، در این باره مذاکراتی صورت گیرد، از این رو درخواست انجمن این است که حل این مسئله جزو درخواست های اتاق تهران نیز باشد.

خدایی با اشاره به سمیناری که اخیراً با موضوع تجارت با روسیه برگزار شده است، گفت: آنچه در این سمینار مطرح شد این بود که حجم تجارت ایران و روسیه نامناسب و نامطلوب است و یکی از دلایل این مبادلات اندک این است که اطلاعات از بازار ایران به میزان کافی وجود ندارد.

علیرضا کلاهی صمدی دیگر عضو کمیسیون، با اشاره به اینکه صادرات خدمات فنی و مهندسی به عراق همچنان با چالش روبرو است، گفت: در پیش دریافت سیاست تنوع بخشی به بازارهای صادراتی، سیاست خوب و مطلوبی است اما نباید به این بهانه، بازارهای فعلی مانند عراق نادیده انگاشته گردد.

وی پیشنهاد کرد که ایجاد خط اعتباری برای پشتیبانی مالی صادرکنندگان در دستور کار قرار گیرد. کلاهی هم چنین گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت، بدون نظرخواهی از بخش خصوصی و در توافق با شرکت ملی مس، با دو درصد افزایش قیمت تولیدات این شرکت موافقت نموده است، در حالی که این شرکت از رانت های دولتی استفاده می نماید و به صنایع پایین دستی نفعی نمی رساند، نتیجه آنکه ما مواد اولیه مورد احتیاج خود را با قیمتی نازل تر از خارج وارد می کنیم.

علیرضا سیاسی راد، دبیرکل انجمن سنگ آهن نیز گفت: دو سه صنعت استراتژیک که زنجیره کامل آن در کشور وجود دارد، مورد مطالعه قرار گیرد تا مدل بهینه حکمرانی در آنها و سهم بازیگران مختلف در آنها احصا و به دولت اعلام گردد.

در ادامه این جلسه، با توافق اعضا مقرر شد، موضوع تحرکات تازه عربستان برای منصرف کردن شرکای اروپایی ایران در انعقاد قرارداد با بنگاه ها مورد آنالیز بیشتری قرار گیرد.

مهدی شریفی نیک نفس یکی از اعضای کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران، با اشاره به بعضی کارشکنی های عربستان در مقابل اجرایی شدن برجام گفت: نشریه المانیتور اخیراً در گزارشی به این مسئله اشاره نموده است که عربستان عوامل خود را به اتاق های بازرگانی کشورهای اروپایی فرستاده و با ترفندهای مختلف میخواهد بخش خصوصی این کشورها را از انعقاد قرارداد با ایران منصرف کند.

شریفی نیک نفس تأکید کرد که باید برای این تحرکات چاره ای اندیشیده گردد و دیپلماسی مالی کشور برنامه ای برای مقابله با این فضاسازی داشته باشد. برهمین اساس، محمدرضا بختیاری معاون امور بین الملل اتاق تهران، گفت: ظاهراً واقعیت فراتر از آن چیزی است که در خبر ها آمده است.

دستگاه دیپلماسی ایران نیز در مقابل این اقدام عربستان، دستورالعمل هایی را خطاب به نمایندگی های خود صادر نموده است. هم چنین به نظر می رسد به رغم کوشش های اجرا شده توسط فرستادگان عربستان، آن دسته از شرکای تجاری که از دیرباز با ایران همکاری داشته اند، چندان تحت تأثیر تبلیغات نادرست و جهت دار عربستان قرار نگیرند.

منبع: تسنیم
انتشار: 22 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 784

به "سنگ اندازی های تازه آل سعود برای اخلال در تجارت ایران با اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنگ اندازی های تازه آل سعود برای اخلال در تجارت ایران با اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید