طرز تهیه چیز کیک آناناس بدون نیاز به فر

به گزارش مجله سامی، خبرنگاران- چیز کیک یا کیک پنیر یکی از محبوب ترین دسر های دنیاست و در واقع یک نوع شیرینی است که از دو لایه تشکیل شده است. لایه اصلی آن متشکل از انواع پنیر مثل پنیر خامه ای، پنیر ماسکارپونه و خامه است که معمولاً با پودر قند یا پودر شکر شیرین می شود. لایه زیرین چیز کیک از بیسکویت پودر شده یا انواع کیک ها مخصوصاً کیک اسفنجی تهیه می شود. همچنین می توان روی چیز کیک را بنا به ذائقه افراد با انواع سس شکلات، سس میوه، ژله یا میوه تزئین کرد.

طرز تهیه چیز کیک آناناس بدون نیاز به فر

چیز کیک با توجه روش آماده سازی آن به دو دسته پخته شده و پخته نشده (یخچالی) تقسیم می شود. طرز تهیه چیز کیک یخچالی بسیار ساده تر از انواع چیز کیک های پختنی است که به فر نیازی ندارد؛ بنابراین خیلی ساده و راحت حاضر می شود. پس اگر فر هم ندارید، می توانید این دسر خوشگل و خوشمزه را تهیه کنید.

از آن جایی که چیز کیک یکی از دسر های پرطرفدار است و به دلیل ظاهر زیبایی که دارد، سفره شما را بسیار چشم نواز می کند، برای مهمانی ها و مجالس بسیار مناسب است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این بخش طرز تهیه چیز کیک آناناس را با همه نکات آن برای شما توضیح بدهیم؛ پس در ادامه با ما همراه باشید تا با تهیه این دسر خوشمزه آشنا شوید.

مواد اولیه لازم برای تهیه چیز کیک آناناس

بیسکویت ساقه طلایی: 2 بسته

کره: 50 گرم

شیر: 3 تا 4 قاشق غذاخوری

پنیر ماسکارپونه: 2 بسته

خامه صبحانه: 200 گرم

پودر ژلاتین: 1 قاشق چایخوری سر پر

پودر شکر: 3 تا 4 قاشق سوپخوری

دارچین: 1 قاشق چایخوری

ژله آناناس: 1 بسته

آب در حال جوش: 5/1 پیمانه

آب سرد برای حل کردن ژلاتین: 5 برابر وزن ژلاتین

کمپوت آناناس: 1 عدد

نکات مربوط به مواد اولیه چیز کیک آناناس

1- نکات مربوط به پنیر ماسکارپونه

در بین پنیر های خامه ای پنیر ماسکارپونه بهترین گزینه برای تهیه انواع دسر مثل چیز کیک است؛ اما نسبت به پنیر های دیگر قیمت بالایی دارد. بنابراین در شرایط اقتصادی فعلی احتمالاً برای خیلی ها گزینه مناسبی نیست؛ پس می توانید پنیر های خامه ای دیگر را که قیمت مناسب تری دارند، جایگزین کنید. البته باید حواستان باشد پنیری را انتخاب کنید که درصد شوری آن خیلی کم باشد؛ زیرا اگر پنیر شور باشد، ترکیب شوری و شیرینی طعم بسیار بدی خواهد شد.

2- نکات مربوط به ژلاتین

در تهیه دسر ها ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که کی باید از ورق ژلاتین و چه وقت از پودر ژلاتین استفاده کنید. برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که برای تهیه همه دسر ها می توانید هم از ورق ژلاتین و هم از پودر ژلاتین استفاده کنید؛ اما نکاتی در مورد آماده سازی آن ها وجود دارد که در ادامه عرض می کنیم.

مهم ترین تفاوت بین ورق و پودر ژلاتین این است که دسر هایی که با ورق ژلاتین تهیه می شوند، نسبتاً لطیف تر هستند؛ بنابراین بهتر است از ورق ژلاتین استفاده کنید. هر ورق ژلاتین معادل 3 گرم است و هر قاشق چای خوری استاندارد شیرینی پزی از پودر ژلاتین هم 3 گرم است. برای هر 1 گرم پودر یا ورق ژلاتین 5 برابر آب نیاز دارید؛ یعنی شما برای 12 گرم پودر یا ورق ژلاتین 60 گرم آب لازم است.

روش استفاده از پودر ژلاتین به این صورت است که باید در یک کاسه پودر ژلاتین را با آب سرد مخلوط کنید. دقت کنید که پودر ژلاتین را کم کم با آب سرد ترکیب کنید؛ زیرا اگر همه پودر ژلاتین را در آب سرد بریزید، پودر ژلاتین گلوله خواهد شد. لایه آخر پودر ژلاتین را که ریختید، 5 تا 10 دقیقه ظرف را کنار بگذارید. بعد از اینکه ژلاتین اسفنجی شد برای اینکه شفاف شود، آن را روی حرارت غیر مستقیم (بخار آب کتری یا سماور) بگذارید و اجازه بدهید ژلاتین رقیق و یک دست شود.

اگر خواستید از ورق ژلاتین استفاده کنید، ابتدا توی یک کاسه آب سرد بریزید، بعد ورق ها را توی آب خیس کنید. باید با توجه به وزن ورق ها آب سرد کنار بگذارید. بعد از اینکه ورق ها کمی نرم شد، آن ها را داخل آبی که از قبل کنار گذاشته اید، بگذارید. سپس روی حرارت غیرمستقیم بگذارید تا نرم و شفاف شود. اگر در دستور شیر یا مایعی داشتید که باید روی حرارت قرار بگیرد، ورق ژلاتین را وقتی که نرم شد، به شیر یا مایعی که روی حرارت گذاشتید و داغ شده است، اضافه کنید و اجازه بدهید تا شفاف شود.

وقتی ژلاتین آماده شد و خواستید آن را به بقیه مواد اضافه کنید، اگر آن را به صورت داغ اضافه کنید، دسر شما دانه دانه می شود. اگر خیلی هم سرد شده باشد، ژلاتین می بندد و با بقیه مواد ترکیب نمی شود. برای جلوگیری از این مسائل وقتی ژلاتین کمی از حرارت افتاد، اصطلاحاً مواد را هم دما کنید؛ یعنی کم کم چند قاشق از مایع دسر را به ژلاتین اضافه کنید و وقتی که هم دما شدند، همه مواد را با هم ترکیب کنید.

همان طور که می دانید عامل اصلی بسته شدن کرم یا ژله همین ژلاتین است؛ اما نکته مهم این است که ژلاتین را باید به اندازه اضافه کنید، طوری که اگر بیشتر از حد لازم استفاده شود، باعث سفت شدن کرم می شود و درصورتی که کم تر از حد لازم استفاده شود، باعث شل شدن و نبستن کرم خواهد شد. بنابراین به میزانی که در دستور گفته شده است، دقت کنید.

طرز تهیه چیز کیک آناناس

1-بیسکویت را داخل میکسر یا غذاساز بریزید تا کاملاً پودر شود. بعد از اینکه بیسکویت ها کاملاً پودر شدند، کره ذوب شده + شیر + دارچین را به آن اضافه کنید مواد را کاملاً با هم مخلوط کنید تا کره به خورد بیسکویت ها برود. بیسکویت ها باید حالت چسبنده پیدا کنند؛ بنابراین نباید خمیر شوند یا به اندازه ای خشک باشند که چسبندگی نداشته باشند بعد از اضافه کردن کره + شیر اگر احساس کردید، چسبندگی لازم را ندارند، می توانید دوباره کره یا شیر را اضافه کنید. برای ذوب کردن کره هیچ وقت آن را روی حرارت مستقیم قرار ندهید و حتما آن را روی سماور یا کتری بگذارید تا آب شود.

2- کف قالب کمربندی 20 سانتی کیسه فریزر قرار بدهید و بیسکویت ها را داخل قالب بریزید. خوب فشرده کنید تا کاملاً صاف و یک دست شود. برای پِرس کردن بیسکویت می توانید از یک چیز سنگین مثل گوشت کوب یا لیوان کمک بگیرید. بعد به مدت 20 دقیقه داخل یخچال قرار دهید. اگر قالب کمربندی ندارید، می توانید کف قالب مورد نظر را با سلفون بپوشانید. حتماً سلفون را به اندازه ای انتخاب کنید که از قالب بیرون بیاید تا بعداً بتوانید مثل دستگیره از آن برای بیرون آوردن چیز کیک از قالب استفاده کنید.

3- پنیر خامه ای را از یک ساعت قبل از یخچال خارج کنید تا به دمای محیط برسد. بعد پنیر + پودر قند را با همزن هم بزنید و خامه را به آن اضافه کنید و دوباره با همزن هم بزنید.

4- پودر ژلاتین + آب سرد را روی سماور قرار دهید تا شفاف شود؛ سپس ژلاتین را کنار بگذارید تا کمی خنک شود. بعد به مخلوط خامه + پنیر اضافه کنید. سپس مواد را روی بیسکویت بریزید و به مدت یک ساعت داخل یخچال بگذارید تا خودش را بگیرد.

5- پودر ژله + آب داغ را در کاسه ای بریزید و خوب هم بزنید. ظرف را روی سماور بگذارید تا دانه های ژله حل شوند. بعد آن را کنار بگذارید تا کاملاً هم دمای محیط شود. به این نکته توجه داشته باشید که هیچ وقت برای حل کردن ژله از نصف آب داغ و نصف آب سرد استفاده نکنید.

6- بعد از اینکه لایه پنیری خودش را گرفت، آن را از یخچال خارج کنید. آناناس ها را روی آن بچینید؛ سپس چند قاشق از ژله را که کاملاً از خنک شده است، روی آن بریزید و حدود 15 دقیقه در یخچال بگذارید تا آناناس ها با کمک ژله فیکس شوند. بعد آن را از یخچال خارج کنید و بقیه ژله را روی آن بریزید. روی قالب سلفون بکشید و بگذارید حداقل به مدت 4 ساعت داخل یخچال بماند تا کاملاً خودش را بگیرد.

7- برای خارج کردن چیز کیک از قالب ابتدا با کارد نوک تیز دور تا دور چیز کیک را آزاد کنید؛ سپس کمربند قالب را باز کنید. اگر از قالب کمربندی استفاده نکردید، باز هم با کارد دور تا دور چیز کیک را آزاد کنید. بعد به آرامی سلفون را از قالب بیرون بکشید. چیز کیک را روی میز کار بگذارید و آن را با کمک یک کف گیر به ظرف سرو منتقل کنید. برای برش زدن چیز کیک باید آن را 15 دقیقه قبل از یخچال خارج کنید تا لایه بیسکویتی کمی نرم شود و موقع برش خوردن نشکند.

منبع: فرارو
انتشار: 13 بهمن 1399 بروزرسانی: 13 بهمن 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1439

به "طرز تهیه چیز کیک آناناس بدون نیاز به فر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه چیز کیک آناناس بدون نیاز به فر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید