طریقه غسل جنابت اهل سنت چگونه است؟

به گزارش مجله سامی، طریقه غسل جنابت اهل سنت با شیعه تفاوت دارد. غسل در احکام اهل سنت به دو شیوه انجام می گردد. یک شیوه فقط انجام فرائض و در شیوه دیگر انجام فرائض به همراه سنت نبوی. شست و شوی سر و بدن در هر دو شیوه مشترک است.

طریقه غسل جنابت اهل سنت چگونه است؟

خبرنگاران | سرویس مذهبی - طریقه غسل جنابت در میان اهل سنت چیست؟ غسل در احکام اهل سنت به دو شیوه انجام می پذیرد. این مقاله آموزش این دو شیوه غسل جنابت است.

غسل در شیعه و سنی

اگرچه حقیقت اسلام در اصل و بدنه اصلی یکی است، اما احکام و اعتقادات در هر فرقه با فرقه دیگری تفاوت هایی دارد. این اختلافات تنها در مواردی ریز و جزئی است. شیعه و سنی از بزرگترین فرق اسلامی هستند که بعد از گذشت سالیان سال همچنان پایدار و معتقد به اسلام مانده اند و از حریم دین الهی دفاع می نمایند. بعضی از این تفاوت ها در نحوه اجرای احکام است. طریقه غسل جنابت اهل سنت یکی از مواردی است که با طریقه ای که در شیعه مرسوم است تفاوت دارد. با توضیح مرحله به مرحله طریقه غسل جنابت اهل سنت همراه شما هستیم.

طریقه غسل جنابت اهل سنت

غسل جنابت در احکام اهل سنت به دو شیوه مرسوم است. شیوه اول به این صورت است که با انجام چند فریضه غسل تمام می گردد و بعد از آن می توان تمام اعمالی که احتیاج به غسل دارند را انجام داد و در شیوه دوم علاوه بر فرائض غسل، سنت های غسل نیز باید انجام شوند. اکنون به توضیح این دو شیوه می پردازیم:

شیوه اول (فرائض غسل):

در این شیوه بعد از برطرف نجاست بدن و نیت غسل جنابت باید تمام بدن شسته گردد به شکلی که هیچ قسمتی خشک نماند. بعد از آن دهان و بینی با آب شسته می شوند و غسل تمام می گردد. این چند فریضه شاکله اصلی غسل هستند و بعد از اتمام آن ها احتیاج به کار دیگری نیست و همین غسل کفایت می نماید. نکته قابل توجه این است که منظور از نیت همان تصمیم قلبی بر انجام غسل و پاکی از جنابت است و بیان جملات نیت لازم نیست.

شیوه دوم (سنت های غسل):

در شیوه دوم غسل جنابت در اهل سنت، مکلف علاوه بر فرائض غسل، سنت هایی را انجام می دهد که طبق روایات اهل سنت، رسول اکرم (ص) خود در هنگام غسل کردن رعایت می فرموده اند. در ادامه به صورت مرحله به مرحله این سنت ها را ذکر می کنیم:

 • برطرف نجاستاولین مرحله این است که بدن از عین نجاست پاک گردد. پس اگر مکلف بعد از نزدیکی یا ارضا شدن در خواب هنوز تطهیر نکرده است و قسمت هایی از مایع منی که نجس است بر بدنش باقی مانده است باید نجاست را از بدن پاک کند.
 • نیتهمانطور که گفته شد نیت در این اعمال به صورت قلبی و ذهنی می باشند. در این مرحله مکلف باید بداند که چه غسلی می خواهد انجام دهد.
 • شستن دست ها

  بعد از نیت باید سه مرتبه هر دو دست را به صورت کامل شست.

 • شستن شرمگاه

  در این مرحله هم زنان و هم مردان باید عورتین (اندام جنسی) را بشویند.

 • وضو

  در ادامه باید به همانگونه که برای نماز خواندن وضو گرفته می گردد وضو گرفت. در این موقعیت اگر از طشت برای شست وشو استفاده می گردد می توان شستن پا ها را بعد از تمام شدن غسل انجام داد.

 • شستن سر

  بعد از وضو نوبت شستن سر است. شستن سر در غسل جنابت اهل سنت سه مرتبه است و باید اطمینان حاصل کرد که آب به رستنگاه مو ها می رسد.

 • شستن بدن

  برای شستن بدن باید از سمت راست آغاز کرد و بعد طرف چپ بدن را شست. زیر بغل، داخل گوش ها، داخل ناف و لای انگشتان پا از مواردی هستند که در این مرحله از غسل جنابت باید به صورت کامل شسته شوند.

موجبات غسل جنابت

موجبات غسل همان عواملی هستند که سبب وجوب غسل جنابت می شوند. اگر موارد زیر اتفاق بیفتند بر شخص واجب است که طبق طریقه ای گفته شد غسل جنابت انجام دهد.

خارج شدن منی

خارج شدن منی از بدن به هر شیوه ای که باشد موجب واجب شدن غسل جنابت است. تفاوتی نمی نماید از راه حرام باشد یا از راه حلال. پس استمناء نیز اگر منجر به خارج شدن منی از بدن گردد موجب غسل جنابت است. حتی اگر خود ارضایی توسط همسر فرد انجام گردد باز هم غسل جنابت واجب است.

نزدیکی یا جماع

در صورتی که آلت تناسلی مرد به قدر ختنه گاه داخل اندام جنسی زن گردد غسل واجب می گردد. خروج منی در اینجا شرط نیست و حتی اگر نزدیکی منجر به ارضا و خروج منی نگردد باز هم بر زن و مرد غسل واجب است. نزدیکی از عقب یا جلو، با زن یا مرد، همراه با ارضا یا بدون ارضا، حرام یا حلال هیچ تفاوتی ندارند و در هر صورت که نزدیکی تحقق پیدا کند غسل نیز واجب است.

احتلام

حالتی که افراد در خواب ارضا می شوند و مایع منی از بدن آن ها دفع می گردد را احتلام می گویند. این اتفاق اگر همراه با رؤیا باشد یا نباشد غسل را واجب می نماید. همچنین بیرون آمدن مایع مذی در خواب نیز همین حکم را دارد. اگرچه خروج آن در حالت بیداری احتیاج به غسل ندارد.

بیشتر بخوانید: با چه غسل هایى میتوان نماز خواند؟

برگرفته از: سایت های بیان احکام اهل سنت

منبع: setare.com
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1510

به "طریقه غسل جنابت اهل سنت چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طریقه غسل جنابت اهل سنت چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید