جهت اسوه پذیری

به گزارش مجله سامی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در سالروز وفات حضرت فاطمه (س) با نگارش یادداشتی سیره و روش زندگی حضرت را جهت اسوه پذیری مطرح کرد.

جهت اسوه پذیری

دیده اید که وقتی عزیزی را از دست می دهیم چگونه در غم نبودش به سوگ می نشینیم، و در رثایش می سراییم. ایام، ایّام به سوگ نشستن مسلمانان در سالگرد فقدان قطب عالم امکان، دُردانة خلقت، پارة تن پیامبر، مطهرة، محدثه، یاور ولی زمان، مادر خون خدا، فاطمه زهرا سلام الله علیها است. کائنات در فقدانش اندوهگین، یاورش غمگین و پاره های تنش عزادار هستند هموکه نخستین فرد از اهل بیت است که پس از رسول خدا به او پیوسته است . عالمه متعلمه ای که مقتدای بشریت است.

کلامش نافذ و آموزه هایش روشنگر زندگی پس از پیامبر و رویدادها و رخدادهایی که اتفاق خواهد افتاد. دریای معرفت را در کلامش جستجو می کنیم. در خطبة فدکیه که با حمد و مدح و ثنای ذات احدیت و اقرار به رسالت احمدی ایراد کرد، چنین توجه می دهد که حمد و شکر و ثنا بیانگر سپاس از رب العالمین است. او حمد را در مقابل نعمت، شکر را در مقابل الهام و ثنا را در مقابل الطاف خداوندی به کاربرده است او اینچنین خدای را ستایش می کند که ستایش خداوند بدون معرفت نیست و او همراه با شناخت عمیق و وسیع، اینچنین خدای یکتا را ستایش می کند و در ادامه به پیامبری محمد صلی الله علیه و آله وسلم شهادت می دهد و هستی را نعمت الهی برای کسب معرفت بشری به حساب می آورد؛ یعنی که همه چیز دائر مدار خلقت بشر است و چه نافرمان است این بشر در قدردانی از این همه نعمت الهی. فاطمه سلام الله علیها به ما متذکر می شود که در کسب معرفت باید اخلاص داشته باشی تا بتوانی به حقیقت برسی و سپاسگزار باشی.

این ایام بهانه ای است برای بازخوانی زندگی این بانوی بزرگ، اگرچه شناخت او نه در حد و اندازة بشر است و نه کسی آن را بازگو کرده است اما این رسالت همچنان باقی است که انسان ها تلاشگر عرصة کسب معرفت وجودی فاطمه زهرا سلام الله علیها باشند که خداوند از زبان پیامبرش فرمود: قُل لَّاأَسْأَلُکُم ْعَلَیهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبَی ای پیامبر به این مردم یادآوری کن که به ازای رسالت، مأموریت، نبوت و امامتت چیزی از آنها نمی خواهی جز عشق ورزیدن به خاندانت. و مگر می شود عشق ورزیدن و دوست داشتن بدون شناخت معنی بیابد. و این راه الگوگیری و اُسوه پذیری از زندگی فاطمه زهرا(س) است.

خداوندا به ما توفیق کسب این معرفت را ارزانی بدار. آمین.

رئیس سازمان استاد و کتابخانه ملی ایران

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1475

به "جهت اسوه پذیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهت اسوه پذیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید