گزارش کامل و آماری خبرنگاران از کاراته وان های سال 2019، پیش به سوی المپیک با صدرنشینی

به گزارش مجله سامی، کاراته ایران در راستا کسب سهمیه المپیک 2020 توکیو در سال 2019 در 10 مرحله مسابقات لیگ های برتر و سری A نماینده داشته است.

گزارش کامل و آماری خبرنگاران از کاراته وان های سال 2019، پیش به سوی المپیک با صدرنشینی

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، در حالی که 284 روز به آغاز بیست و نهمین دوره رقابت های المپیک تابستانی زمان باقی مانده که معتبرترین رویداد ورزشی جهان در این دوره از رقابت ها، میزبان میهمان ناخوانده ای به نام کاراته خواهد بود. رشته ای که قرار است اولین حضور و شاید آخرین حضور خود در تاریخ رقابت های المپیک را در سرزمین مادری خود تجربه کند. اتفاقی که برای کشورهای صاحب کاراته جهان مانند ایران یک فرصت بزرگ است، اما مشکل بزرگ، نحوه آماده شدن و تدارکات قبل از حضور در این میهمانی است.

فدراسیون جهانی کاراته با اتخاذ سیاست های نادرست جهتی را پیش روی کاراته کاهای جهان قرار داده که قطعا رسیدن به بلیت حضور در این میهمانی چیزی کمتر از مدال این رقابت ها نخواهد بود. سهمیه ای که قرار است پس از حضور در یک ماراتن در نهایت توسط تعداد محدودی از بهترین های جهان کسب گردد و این مهم نیازمند حضور فشرده در مسابقات، مسافرت ها و اردوهای طاقت فرسا و خسته نماینده است.

برگزاری مراحل متعدد مسابقات لیگ برتر کاراته وان با حضور 50 نفر برتر رنکینگ (در صورت به حد نصاب نرسیدن نفرات زیر 100 نیز فرصت حضور در مسابقات را دارند) و کاراته وان سری A با حضور 100 نفر برتر رنکینگ در فواصل بسیار کوتاه و در سرتاسر نقاط جهان این روزها تبدیل به معضل بسیار بزرگی برای کشورها و ورزشکاران شده است. جهتی که تا امروز نمایندگان کاراته کشورمان در آن حضور پر فروغ داشته و کوشش کردند با تمام توان برای رسیدن به سهمیه المپیک کوشش نمایند.

در سال 2019 و تا امروز 6 مرحله از مسابقات لیگ برتر کاراته وان برگزار گردیده که نمایندگان کشورمان در این مسابقات با رقبای خود به رقابت پرداختند که در زیر نگاهی به رقابت های بخش کومیته و عملکرد کاراته های کشورمان در مجموع این مسابقات خواهیم داشت.

نخستین مرحله لیگ برتر کاراته وان- پاریس

شهر پاریس با برگزاری نخستین مرحله مسابقات در سال 2019 رسما یک پروسه سخت و طاقت فرسا را استارت زد و تیم کاراته کشورمان با کسب یک طلا، دو نقره و دو برنز در بخش مردان با اقتدار به مقام قهرمانی دست یافت. در مسابقات لیگ برتر کاراته وان مرسوم نیست که جدول توزیع مدال ها به صورت بخش به بخش اعلام گردد و در پایان مسابقات به صورت یک جا تیم های برتر معرفی می شوند، اما در این گزارش قصد داریم با آنالیز عملکرد بانوان و آقایان در نهایت به خروجی مناسبی از جهت طی شده کاراته ایران برای کسب سهمیه المپیک برسیم.

پس از تیم کشورمان، تیم های ژاپن و فرانسه با کسب یک مدال طلا و یک برنز در صندلی دوم نهاده شدند و بلاروس و گرجستان نیز با کسب یک مدال طلا به صورت مشترک سوم شدند.

در بخش بانوان اما نمایندگان کاراته ایران در پاریس پیروز به کسب مدال نشدند. در غیاب تیم کشورمان تیم ژاپن با کسب یک مدال طلا، دو مدال نقره و دو مدال برنز به مقام نخست رسید و تیم های فرانسه با کسب یک مدال طلا، یک مدال نقره و یک مدال برنز و ترکیه با کسب یک مدال طلا و یک مدال برنز به ترتیب در صندلی های دوم و سوم نهاده شدند.

دومین مرحله لیگ برتر کاراته وان - دوبی

کشور امارات میزبان دومین مرحله این مسابقات بود و مجددا تیم مردان کشورمان با کسب یک مدال طلا، یک مدال نقره و چهار مدال برنز برای دومین بار در سال 2019 به مقام قهرمانی این رقابت ها در بخش مردان دست یافت. پس از تیم کشورمان، قزاقستان و فرانسه با کسب یک طلا، یک نقره و یک برنز دوم شدند و ژاپنی ها این بار با یک طلا و یک نقره به مقام سوم رسیدند.

در بخش بانوان نمایندگان کشورمان پیروز به کسب دو مدال برنز شدند و در صندلی ششم نهاده شدند. مسابقاتی که فرانسه با کسب 2 مدال طلا و دو مدال برنز در صندلی نخست نهاده شد و مصر با کسب یک مدال طلا، دو مدال نقره و 2 مدال برنز، دوم شد. چین تایپه و ترکیه نیز به طور مشترک با کسب یک مدال طلا سوم شدند.

سومین مرحله لیگ برتر کاراته وان - رباط

قاره آفریقا و کشور مراکش سومین مرحله از مسابقات لیگ برتر کاراته وان در سال 2019 را میزبانی کرد. مسابقاتی که بعد از دو مرحله قهرمانی تیم ایران در بخش مردان، شاهد حضور تیم اوکراین با کسب دو مدال طلا بالاتر از نمایندگان کشورمان بود. ایران با کسب یک طلا، یک نقره و یک برنز دوم شد و تیم های قزاقستان و مصر به طور مشترک با کسب یک مدال طلا و یک مدال برنز در رتبه سوم ایستادند.

بانوان کاراته ایران دو مدال برنز مرحله گذشته خود را در مراکش تکرار کردند و به طور مشترک با تیم ژاپن در رتبه ششم بخش بانوان نهاده شدند. در این مرحله نیز تیم ترکیه با کسب دو مدال طلا و یک مدال برنز در صندلی نخست نهاده شد. اوکراین نیز با کسب یک مدال طلا و یک مدال نقره در صندلی دوم ایستاد و تیم های چین و سوئیس به طور مشترک با کسب یک مدال طلا سوم شدند.

چهارمین مرحله لیگ برتر کاراته وان - شانگهای

بعد از برگزاری سه مرحله گذشته مسابقات در قاره های اروپا، آسیا و آفریقا، مجددا چهارمین مرحله این مسابقات به آسیا و در کشور چین برگزار گردید. مسابقات که با بازگشت تیم مردان کشورمان با کسب یک مدال طلا، 3 مدال نقره و 2 مدال برنز به رتبه نخست همراه بود. قزاقستانی ها با یک مدال طلا و یک مدال نقره و ترکیه با یک مدال طلا و یک مدال برنز به ترتیب پس از تیم کشورمان دوم و سوم شدند.

تیم بانوان کشورمان نیز در تداوم روند کسب مدال در مسابقات کاراته وان 2019، دو مدال برنز 2 مرحله قبل خود را تکرار کرد تا این بار با یک پله صعود، اما باز هم همراه با ژاپنی ها در رتبه پنجم قرار گیرد. چینی ها نیز در کشور خودشان نه تنها پیروز به کسب نخستین مدال های خود در مسابقات سال 2019 شدند، بلکه با کسب یک مدال طلا و سه مدال نقره در رتبه نخست نهاده شدند.

فرانسه با کسب یک مدال طلا، یک مدال نقره و 2 مدال برنز دوم شد و تیم های ترکیه، اوکراین و قزاقستان به طور مشترک با کسب یک مدال طلا در صندلی سوم ایستادند.

پنجمین مرحله لیگ برتر کاراته وان- توکیو

پنجمین مرحله مسابقات لیگ برتر کاراته وان با برگزاری در ژاپن و شهر توکیو به عنوان میزبان المپیک 2020 برای کاراته کاهای جهان از اهمیت خاصی برخوردار بود. رقابت هایی که ژاپنی ها با 89 کاراته کا در آن حاضر شدند تا برای اولین بار در رقابت های لیگ برتر کاراته وان در رتبه نخست بخش مردان و بانوان قرار گیرند.

در رقابت ها بخش مردان، ژاپنی ها با کسب سه مدال طلا و یک مدال برنز در صندلی نخست نهاده شدند و آلمان و قزاقستان با کسب یک مدال طلا دوم شدند. تیم مردان کشورمان نیز با کسب 2 مدال نقره و 2 مدال برنز برای اولین بار در سال 2019 پیروز به کسب مدال طلا نشد و به مقام سومی رسید.

حکایت بخش بانوان اما برای ما در این مرحله متفاوت تر بود و برای اولین بار در رقابت ها سال 2019 دختران کاراته ایران صاحب مدال طلا شدند. تک مدالی که باعث شد تیم کشورمان به همراه اوکراین، مصر و آذربایجان به صورت مشترک در رتبه دوم قرار گیرد. سامورایی ها نیز با کسب یک مدال طلا و سه مدال برنز اول شدند و فرانسه با کسب 3 مدال نقره به رتبه سومی دست یافت.

ششمین مرحله لیگ برتر کاراته وان- مسکو

سرزمین تزارها تا امروز میزبان آخرین رقابت های کاراته وان در سال 2019 بوده است. مسابقاتی که برای اولین بار شاهد قهرمانی تیم ایران در دو بخش آقایان و بانوان بود تا پایان اقتدار کاراته ایران در هر دو بخش به کاراته جهان اثبات گردد. در بخش مردان تیم ایران با کسب یک مدال طلا، یک مدال نقره و یک مدال برنز در رتبه نخست ایستاد و تیم های فرانسه با کسب یک مدال طلا و دو مدال برنز و گرجستان، آذربایجان و مقدونیه به طور مشترک با کسب یک مدال طلا دوم و سوم شدند.

کاراته بانوان ایران نیز اوج عملکرد خود را در مسکو به نمایش گذاشت و با دو مدال طلا در صندلی نخست نهاده شد. آذربایجان با یک مدال طلا و یک مدال برنز دوم شد. تیم های اوکراین و روسیه نیز به طور مشترک با کسب یک مدال طلا سوم شدند.

نگاهی متفاوت به بهترین های کاراته جهان در لیگ های برتر کاراته وان

همانطور که در بالا شش مرحله رقابت های لیگ های برتر کاراته وان آنالیز شد، تیم ایران از شش مرحله مسابقات در چهار مرحله در رتبه نخست بخش مردان نهاده شد. تیم کشورمان در دو مرحله دیگر نیز یک بار در صندلی دوم و یک بار در صندلی سوم نهاده شد.

بانوان کشورمان هم در شش مرحله گذشته مسابقات یک بار رتبه نخست، یک بار رتبه دوم و یک پنجمی و دو عنوان ششمی را به خود اختصاص داده است.

در جدول توزیع مدال نیز تا مرحله ششم، تیم ایران با کسب 5 مدال طلا، 10 مدال نقره و 12 مدال برنز در رتبه نخست قرار گرفته است و ژاپن با 5 مدال طلا، 3 مدال نقره و 6 مدال برنز در صندلی دوم ایستاده است. قزاقستان نیز با کسب 4 مدال طلا، سه مدال نقره و 7 مدال برنز رتبه سوم را به خود اختصاص داه است.

در بخش بانوان نیز تیم اوکراین با کسب 5 مدال طلا و سه مدال نقره صدرنشین است و تیم های ترکیه با کسب 5 مدال طلا و سه برنز و فرانسه با کسب 4 مدال طلا، 5 مدال نقره و 6 مدال برنز به ترتیب در رتبه های دوم و سوم حضور دارند. بانوان کشورمان نیز با کسب 3 مدال طلا و 6 مدال برنز بالاتر از تیم ژاپن در رتبه چهارم قرار دارند. ژاپن با کسب 2 مدال طلا، 4 مدال نقره و 10 مدال برنز پنجم است.

در جدول مجموع مدال های رقابت های کومیته ایران با کسب 8 مدال طلا، 10 مدال نقره و 18 مدال برنز مقتدرانه صدرنشین است. ژاپنی ها با کسب 7 مدال طلا، 7 مدال نقره و 16 مدال برنز در تعقیب تیم کشورمان هستند و فرانسه با کسب 7 مدال طلا، 6 مدال نقره و 12 مدال برنز سوم است.

علاوه بر 6 مرحله رقابت های لیگ برتر کاراته وان در سال 2019 تا به امروز 4 مرحله از مسابقات سری A کاراته وان نیز در کشورهای اتریش، ترکیه، کانادا و شیلی برگزار گردیده است. تیم ملی کاراته ایران در دو مرحله نخست مسابقات در اتریش و ترکیه با ترکیب کامل در مسابقات حاضر و در رقابت های کانادا با سه ورزشکار(هامون درفشی پور، سجاد گنج زاده و حمیده عباسعلی) و در شیلی با دو ورزشکار(امیر مهدی زاده و ذبیح الله پورشیب) حضور داشته است.

در رقابت های سری A اتریش تیم کشورمان پیروز به کسب دو مدال طلا (طراوت خاسکار و مهدی خدابخشی)، 2 مدال نقره (سارا بهمنیار و صالح اباذری) و یک مدال برنز (بهمن عسگری) شد. در ترکیه نیز کاراته ایران پیروز به کسب 5 مدال طلا (طراوت خاکسار، حمیده عباسعلی، بهمن عسگری، مهدی قراری زاده و صالح باذری) یک مدال نقره (علی مسکینی) و یک مدال برنز(مهدی خدابخشی) شد.

در کانادا نیز سجاد گنج زاده و حمیده عباسعلی به مدال برنز رسیدند و در شیلی نیز کاپیتان ذبیح الله پورشیب مدال نقره را کسب کرد.

8 مدال طلای کسب شده کاراته ایران در شش مرحله لیگ برتر کاراته وان در سال 2019 توسط سارا بهمنیار و سجاد گنج زاده(دو مدال)، رزیتا علیپور، بهمن عسگری، ذبیح الله پورشیب و مجید حسن نیا کسب شده است.

10 مدال نقره نمایندگان ایران را نیز توسط صالح اباذری(3 مدال)،سجاد گنج زاده، ذبیح الله پورشیب، بهمن عسگری، سیدعلی کریمی، علی اصغرآسیابری، علی فداکار و مهدی قراری زاده به دست آمده است.

بهمن عسگری، مجید حسن نیا، سجاد گنج زاده، حمیده عباسعلی و طراوت خاکسار(دو مدال)، مهدی خدابخشی، صالح اباذری، ذبیح الله پورشیب، امیررضا میرزایی، هامون درفشی پور، فامطه چالاکی، رزیتا علیپور و علی اصغر آسیا بری نیز 18 مدال برنز کاراته ایران را در مسابقات لیگ های برتر کاراته وان در سال 2019 کسب کردند.

سجاد گنج زاده، بهمن عسگری و صالح اباذری در 4 مرحله مسابقات و مجید حسن نیا و ذبیح الله پورشیب در سه مرحله پیروز به کسب مدال شدند. در بخش بانوان نیز سارا بهمنیار، رزیتا علیپور، طراوت خاکسار و حمیده عباسعلی در دو مرحله مدال گرفتند.

همچنین سجاد گنج زاده با کسب 2 مدال طلا، یک مدال نقره و یک مدال برنز، سارا بهمنیار با کسب دو مدال طلا و بهمن عسگری با کسب یک مدال طلا، یک مدال نقره و 2 مدال برنز سه کاراته برتر کشورمان از لحاظ مرغوبیت مدال در این مسابقات هستند. ذبیح الله پورشیب نیز با یک مدال طلا، یک مدال نقره و یک مدال برنز و مجید حسن نیا با کسب یک مدال طلا و دو مدال برنز در رتبه های بعدی هستند.

صالح اباذری نیز با کسب 3 مدال نقره و یک مدال برنز عملکرد قابل قبولی را از خود به جای گذاشته است. 22 کشور در شش مرحله گذشته مسابقات در بخش مردان پیروز به کسب مدال از این مسابقات شدند و در بخش بانوان نیز 27 کشور این مهم را انجام دادند.

دارخان اسدیلوف نماینده وزن 60- کیلوگرم قزاقستان با کسب 4 مدال طلا و یک مدال برنز بهترین عملکرد را در میان کاراته کاهای بخش مردان داشته است. بعد از این بازیکن استیون داکاستا نماینده وزن 67- کیلوگرم فرانسه با کسب 3 مدال طلا در رتبه دوم قرار گرفته است. سجاد گنج زاده نیز در حالی که در مجموع یک مدال از کاراته کا فرانسوی بیشتر کسب نموده با 2 مدال طلا، یک مدال نقره و یک مدال برنز در صندلی سوم حضور دارد.

بعد از این سه کاراته کا، گوگیتا آرکانیا از گرجستان با کسب 2 مدال طلا و 2 مدال برنز، اوگور آکتاش با کسب 2 مدال طلا و یک مدال برنز و کن نیشمورا با کسب 2 مدال طلا و یک مدال برنز در رتبه های بعدی قرار دارند.

رافائل آقایف در وزن 75- کیلوگرم از آذربایجان با کسب یک مدال طلا، 2 مدال نقره و 2 مدال برنز و مهدی فیلالی در وزن 84+ کیلوگرم با کسب یک مدال نقره و 4 مدال برنز در کنار اسدیلوف قزاقستانی در 5 مرحله پیروز به کسب مدال شدند.

در بخش بانوان نیز آنژلیکا ترلی اوگا در وزن 55- کیلوگرم از اوکراین با کسب 5 مدال طلا و یک نقره تنها کاراته کایی است که پیروز به کسب مدال در تمامی مراحل مسابقات شده است. بعد از این ورزشکار سراپ اوزچلیگ در وزن 50- کیلوگرم پیروز به کسب 4 مدال طلا شده است. در وزن 50- کیلوگرم سارا بهمنیار با دو مدال طلا در مسابقات اخیر در تعقیب این ورزشکار قرار گرفته است.

در میان کشورهایی که در بخش مردان در مسابقات لیگ های برتر کاراته وان در سال 2019 پیروز به کسب مدال طلا شدند، تنها ایران و ژاپن 5 مدال طلای خود را در 4 وزن کسب کردند و این در حالی است که قزاقستان 4 مدال طلا، فرانسه 3 مدال طلا و ترکیه و گرجستان 2 مدال طلای خود را توسط تنها ورزشکاران خود در یک وزن کسب کردند. این موضوع به خوبی نشان دهنده قدرت کاراته ایران و ژاپن در اوزان مختلف است.

27 مدال کسب شده تیم مردان کشورمان توسط 12 کاراته کا به دست آمده و 9 مدال تیم بانوان را 5 ورزشکار کسب کردند.

در پایان باید مطرح نمود همه این دستاوردها برای کاراته ایران در حالی کسب شده که هنوز هیچ سهمیه ای برای کاراته کشورمان قطعی نشده است و زمانی این کوشش ها به نتیجه خواهد رسید که تیم ملی کاراته کشورمان در تداوم پیروزیت های خود به خوبی حمایت گردد و نماینده کشورمان روند پیروزیت های خود را تداوم ببخشند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 520

به "گزارش کامل و آماری خبرنگاران از کاراته وان های سال 2019، پیش به سوی المپیک با صدرنشینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش کامل و آماری خبرنگاران از کاراته وان های سال 2019، پیش به سوی المپیک با صدرنشینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید