چگونه تحرک و هیجان بچه ها را نابود نکنیم؟ ، راه هایی برای غلبه بر محدودیت های فیزیکی آپارتمان ها

به گزارش مجله سامی، محدودیت های فیزیکی در آپارتمان نباید مانع بروز تحرک و هیجان در بچه ها گردد؛ شما می توانید در فضایی کوچک نیز حیاطی به وسعت خلاقیت و تخیل داشته باشید.

چگونه تحرک و هیجان بچه ها را نابود نکنیم؟ ، راه هایی برای غلبه بر محدودیت های فیزیکی آپارتمان ها

به گزارش خبرنگاران، مدت ها بود از تعریف خاطرات دوران کودکی ام برای بچه هام پرهیز می کردم؛ به خصوص بخش بازی هایی که در حیاط خانه مان می کردیم چون با آه و حسرت و گاه شکایت آنها که چرا ما حیاط شخصی و حوض و باغچه و تاب نداریم روبرو می شدم و دلم برایشان می سوخت. مدتی قبل که به روستا سفر کردیم و مهمان خانه ای حیاط دار و حوض دار و باغچه دار شدیم، نفس راحتی کشیدم. آن چند روزی که در روستا بودیم، بچه های همواره احتیاجمند به کارتون من، حتی یک بار هم سراغ تلویزیون و موبایل را نگرفتند و از صبح تا وقتی جان در بدن داشتند در حیاط دنبال انواع گیاهان و جانوران و آب بازی در حوض بودند.

در دهه های اخیر همگام با قد کشیدن آپارتمان های قد و نیم قد و به تاریخ پیوستن خانه های حیاط دار به خصوص در کلانشهرها، تکنولوژی هم رشد قابل توجهی داشته و انوع کنسول ها و دیوایس ها و ابزار استفاده از رسانه های تصویری هر روز بیشتر در دسترس بچه ها قرار می گیرد. همین امر سبب شده بچه ها بیشتر از اینکه به جست وخیز بپردازند، ساعت ها سرگرم بازی هایی باشند که نه تنها مانع حرکتشان می گردد، بلکه آنها را به سمت گوشه گیری هم سوق می دهد. در این میان وقتی چاره ای جز پذیرش خانه های کوچک و بی حیاط نداریم، شاید بتوانیم راه هایی بیابیم و بسازیم تا بچه ها مان را از رکود و سکون به حرکت و نشاط دعوت کنیم بی آنکه باعث اذیت و آزار همسایگان باشند.

  • تصاویر | خانه زیبایی که فقط 24 متر است! | درخت سیب و داخل این خانه 4 نفره را ببینید

بپر بپر ممنوع

در آپارتمان هایی که دیوارهایی به ضخامت یک وجب دارند و صدای نفس کشیدن افراد هم در خانه همسایه ها شنیده می گردد، بازی کردن بچه ها معضلی برای خانواده ها شده است. با وجود این ذات کودکی، بازی کردن است و نمی توان مانع از بازی بچه ها شد، پس باید در پی راهی تازه برای پاسخ به این احتیاج اساسی بود.

عده ای از متخصصان روابط والدین و بچه ها می گویند وقتی کودک شروع به حرکت های خارج از کنترل می نماید یعنی نتوانسته انرژی جنبشی بی انتها خود را کنترل کند و همین امر آن ها را عصبانی و پرخاشگر می نماید. پس برترین راه حل برای والدین این است که با پخش موزیک کودک را به جست وخیز و حرکات ورزشی تشویق نمایند.

قانون معین کنید

بچه ها در بیشتر بازی هایشان، سر وصدا راه می اندازند و ممکن است سر و صدایی که برای ما به عنوان والدین لذتبخش است، برای همسایه ها به هر علتی آزاردهنده باشد، اما با مدیریت زمان می توان کاری کرد تا هم همسایه ها در زمان بازی بچه ها اذیت نشوند و هم بچه ها از بازی خود لذت ببرند. مثلا می توان با بچه ها تمرین کرد که در ساعت هایی مثل حوالی ظهر یا اواخر شب که زمان استراحت همسایه هاست، بازی های پرسر و صدا انجام ندهند. یا مثلا اگر ساختمان، حیاط مشاع دارد، می توان با همسایه ها هماهنگ کرد و ساعاتی از روز را برای بازی و استفاده بچه ها از حیاط یا پارکینگ ساختمان اختصاص داد.

بعلاوه می توان با متولیان مسجد محل صحبت کرد و از آنها خواست در ساعاتی از روز فضای شبستان را در اختیار بچه ها بگذارند تا با نظارت یک یا چند بزرگ تر در محیطی امن و ایمن بدون مزاحمت برای همسایه ها بازی های هیجانی و پرتحرک داشته باشند و با فضای روحانی مسجد هم انس بگیرند.

هزار راه نرفته برای تفریح آپارتمانی

گاهی با کمی خلاقیت و وقت گذاشتن می توان بازی هایی یافت و ساخت تا در فضای آپارتمان هم بی آنکه مزاحمتی برای همسایه ها ایجاد گردد به احتیاج بچه ها به بازی و هیجان و نشاط پاسخ داد.

با استفاده از چسب پهن جهت تعادلی روی زمین بکشید و از کودکتان بخواهید با راه رفتن روی چسب، تعادل خود را حفظ کند. برای هیجان دادن به این بازی می توانید توپ کوچکی را داخل یک قاشق بگذارید و از فرزندتان بخواهید مراقب باشد در طول جهت توپ از روی آن نیفتد.

با استفاده از سبد، تور بسکتبال درست کنید و از توپ های کوچک رنگی و یا جوراب های گلوله شده به عنوان توپ استفاده نموده و بسکتبال بازی کنید.

اگر کودک نوپا دارید چند سبد روی زمین بگذارید و روی هر کدام کاغذ رنگی بچسبانید و توپ های رنگی در اختیارش بگذارید تا هر توپ را در سبد هم رنگش بیندازد، همزمان نام رنگ ها را به زبان بیاورید.

با استفاده از بالش ها و مبل ها و صندلی های خانه می توانید یک قلعه بسازید و ساعت ها در آن بازی کنید و هر وقت خسته شدید یک جنگ بالشی اساسی راه بیندازید و حسابی کیف کنید. جنگ را با کاغذ باطله و روزنامه های گلوله شده هم می توانید راه بیندازید.

می توانید یک قطار، کشتی یا هواپیمای خیالی داشته باشید. به جاهای مختلف خانه سفر کنید و به این ترتیب مفاهیمی مثل جهت های جغرافیایی، کشورهای همسایه، اقلیم های آب و هوایی مختلف و... را به آنها آموزش دهید. مثلا حمام می تواند استوا باشد و آشپزخانه قطب؛ پس وقتی به آشپزخانه سفر می کنید لباس گرم بپوشید و در استوا آب بازی کنید تا خنک شوید.

یکی از عکس های خانوادگی تان را در ابعادی نسبتا بزرگ چاپ کنید و سپس آن را در قطعات نه چندان کوچک برش بزنید و هر تکه اش را در جایی از خانه پنهان کنید. به این ترتیب جست وجویی مجذوب کننده و مفرح برای یافتن گنج خانوادگی شروع می گردد. می توان بسته به سن بچه ها هدایت ها، معماها و تفریح هایی هم به این جست وجوی بی نظیر درنظر گرفت.

بالش ها و کوسن ها را روی زمین بگذارید و از بچه ها بخواهید خودشان را از این سوی رودخانه به آن سوی آن برسانند بی آنکه در آب بیفتند. بنابراین باید با حرکت های تعادلی روی بالش ها و کوسن ها بپرند. نگران نباشید به این ترتیب همسایه ها هم از بپر بپر بچه ها اذیت نمی شوند.

هرچه تشک و پتو و بالش در خانه دارید به وسط خانه بیاورید و یک ترامپولین خانگی و پرهیجان بسازید و اجازه دهید بچه ها هرقدر که دوست دارند روی آن بپرند و کیف نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 مهر 1401 بروزرسانی: 23 مهر 1401 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 2187

به "چگونه تحرک و هیجان بچه ها را نابود نکنیم؟ ، راه هایی برای غلبه بر محدودیت های فیزیکی آپارتمان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه تحرک و هیجان بچه ها را نابود نکنیم؟ ، راه هایی برای غلبه بر محدودیت های فیزیکی آپارتمان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید