کارگاه آموزشی روش های تکثیر وپرورش یوزپلنگ شروع به کار کرد

به گزارش مجله سامی، این کارگاه با هدف آشنایی کارشناسان و متخصصان حیات وحش با روش های تکثیر و پرورش یوزپلنگ و انتقال تجربیات کشورهای دیگر در حفاظت و تکثیر یوزپلنگ است.

کارگاه آموزشی روش های تکثیر وپرورش یوزپلنگ شروع به کار کرد

حمید ظهرابی، معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در ابتدای این کارگاه گفت: موضوع تکثیر و پرورش، امروز بخشی از رویکرد حفاظتی درباره یوزپلنگ در دنیا است. با این حال، اصل بر حفاظت از یوز در زیستگاه خودش، امن کردن زیستگاه ها و کریدورهای حفاظتی و تقویت زیستگاه و گونه در شرایط طبیعی خودش است.

وی ادامه داد: طی گفت وگوهایی که با متخصصان داخلی و خارجی داشتیم، بر این موضوع که باید روی تکثیر یوزپلنگ در شرایط اسارت هم کار کنیم. چرا که در حال حاضر سه یوزپلنگ در اسارت دراختیار داریم و این فرصتی ارزشمند برای ماست.

ظهرابی تاکید نمود: قطعا بخش عمده توان ما روی زیستگاه های طبیعی گونه، کریدورها و امنیت زیستگاهی خواهد بود اما تکثیر در اسارت یکی ازفعالیت های جانبی خواهد بود.

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: موضوع تکثیر و پرورش یوز، نگهداری های را هم به همراه دارد. مثلا برخی می گویند یا وجود تکثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی از حدود پنج دهه پیش، اما این گونه هنوز در طبیعت احیای نشده است. با این وجود باید گفت که اگر تکثیر و پرورش انجام نمی شد، امروز دیگر هیچ گوزن زرد ایرانی نداشتیم که بخواهیم درباره احیای آن صحبت کنیم.

وی گفت: در مورد یوز هم، تکثیر و پرورش برنامه ای جانبی و کمکی خواهد بود. برنامه اصلی در فاز سوم پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، بر بهبود شرایط زیستگاه های یوز، افزایش آگاهی و مشارکت مردم و حفاظت از یوز در شرایط و زیستگاه طبیعی متمرکز خواهد بود.

این کارگاه در روزهای اول و دوم دی ماه در سالن سرو پارک پردیسان در حال برگزاری است. مدرس این کارگاه، وینسنت وان درمو مسئول بخش فراجمعیت یوزپلنگ در موسسه حیات وحش در خطر انقراض (EWT) است.

وان درمو، متخصص مدیریت فراجمعیت یوزپلنگ است. این متخصص اهل آفریقای جنوبی از سال 2011 میلادی مسئول پروژه ای بوده که نتیجه آن رشد جمعیت یوزپلنگ ها از 217 فرد در 41 زیستگاه، به 357 فرد در 57 زیستگاه کشور افریقای جنوبی بوده است. وی همچنین در سال 2017، مسئول معرفی مجدد یوزپلنگ به زیستگاه های کشور مالاوی بود. یوزپلنگ در دهه 1980 میلادی در مالاوی منقرض شده بود.

در این کارگاه دو روزه جمعی از کارشناسان و مسئولان استان های زیستگاه یوز، کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست، فعالان و کارشناسان سازمان های مردم نهاد و مستقل حوزه محیط زیست حضور داشتند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 108

به "کارگاه آموزشی روش های تکثیر وپرورش یوزپلنگ شروع به کار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارگاه آموزشی روش های تکثیر وپرورش یوزپلنگ شروع به کار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید