کاهش 22 درصدی بارش ها در آذربایجان شرقی

به گزارش مجله سامی، خبرنگاران/آذربایجان شرقی مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی از کاهش 22 درصدی میزان بارش در استان اطلاع داد.

کاهش 22 درصدی بارش ها در آذربایجان شرقی

علی دولتی مهر در گفت وگو با خبرنگاران، در مورد آخرین شرایط بارشی استان، گفت: میزان بارش استان در سال آبی جاری از یک مهر 99 تا 30 فروردین 1400، معادل 170 میلیمتر بوده که در مقایسه با میزان بارندگی مدت مشابه سال گذشته با 219 میلیمتر بارش، 22 درصد کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: میزان بارش استان در مقایسه با متوسط بارش بلندمدت با 213 میلیمتر بارش نیز 20 درصد کاهش داشته است.

وی ادامه داد: بیشترین میزان کاهش بارش در شهرستان های مراغه، میانه و عجبشیر با بیش از 60 درصد کاهش انجام گرفته و تنها در سه شهر ورزقان، مرند و شبستر با افزایش پنج الی 15 درصد بارندگی روبرو بودیم.

دولتی مهر در مورد فرایند آینده شرایط بارش استان، گفت: بر اساس پیش بینی فصلی بارش ها در استان، انتظار داریم تا در دهه دوم و سوم اردیبهشت ماه میزان بارش در حد نرمال قرار بگیرد، البته با توجه به این که شرایط بارشی در کل کشور طی سالجاری چندان خوب نیست، اگر میزان بارش های مورد انتظار برای ماه آینده انجام نگیرد، شاهد کم بارش ترین سال را در طول سال های اخیر برای استان خواهیم بود.

وی با بیان این که با کمبود بارش ها در طول سالجاری، سال جاری با خشکسالی روبرو خواهیم بود، اضافه کرد: اگر بارش ها در دو ماه آینده افزایش نیابد ولی در طول تابستان در حد نرمال باشد، تاثیری در سال زراعی جاری نخواهد داشت و این میزان بارندگی برای سال آینده زراعی قابل استفاده خواهد بود.

وی در مورد آخرین شرایط دمایی استان نیز اظهار کرد: انتظار داریم تا افزایش دما در روزهای آینده و در طول ماه های اردیبهشت و خرداد در حد نرمال انجام بگیرد. اما متوسط دمای هوا در سال زراعی جاری معادل 16.4 درجه سانتی گراد است که در مقایسه با متوسط دمای بلندمدت با 13 .3 درجه سانتی گراد، سه درجه گرمتر شده است.

مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی متذکر شد: کمبود بارش ها و افزایش دما در سالجاری، ناشی از تغییرات اقلیمی و عدم وجود سامانه های بارشی منطقه ای است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1653

به "کاهش 22 درصدی بارش ها در آذربایجان شرقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 22 درصدی بارش ها در آذربایجان شرقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید