گرجستان ؛ سراسر جاذبه توریستی و دیدنی

به گزارش مجله سامی، گرجستان از جاذبه های فراوانی برخوردار است و داستان جالبی در خصوص این کشور وجود دارد که بسیار خواندنی است و مکان های گردشگری آن بکر و دیدنی می باشد.

گرجستان ؛ سراسر جاذبه توریستی و دیدنی

با ما سفر کنید و با تور گرجستان از زیباترین کشور اروپا دیدن کنید و شهر زیبای تفلیس را ببینید.

جاذبه های گردشگری و تاریخی گرجستان

فرهنگهای گوناگونی گرجستان را محصور نموده و خصوصیات خوب و ناب آنها را برگزیده است،ترکیه در غرب،روسیه در شمال،آدربایجان در شرق و ارمنستان و ایران در جنوب این کشور واقع است.

زیبایی های گرجستان همراه جاذبه های تاریخی آن

چنانچه هیچگونه تصوری از گرجستان در ذهن ندارید خوب است بدانید که گرجستان ترکیبی از بهترین تجربه های گردشگری و تفریحی را برای شما به ارمغان می آورد در تور گردشگری گرجستان با مردم یکدل و مهربان دهکده های زیبا خوش و بش های شبانه در تفلیس و سواحل طبیعتی زیبا و بکر روبرو میشوید گرجستان دسته بزرگی از محصولات تفریحی و گردشگری و جاذبه ها را به شما ارایه میدهد.

گرجستان کشوری زیبا و جذاب در شرق دریای سیاه وا ز لذت بخش ترین و چشم نوازترین مکان های گردشگری به شمار میرود و جاذبه های گردشگری فراوانی دارد.

در افسانه گرجی این چنین ذکر شده است که این کشور بهترین و با ارزش ترین زمین است که هدیه ای ازطرف خداست به مردم آن سرزمین داستان های گرجی بیشتر حول این موضوع وجود دارد که به توضیح زیر است:

خداوند وقتی که در حال تقسیم کردن زمین بین ملت های دنیا بود گرجی ها در خوش گذرانی بودند و از کسب زمین بی نصیب ماندن و وقتی به این موضوع پی میبرند که به نزد خدا رفته و از خدا می خواهند که به آن ها زمینی بدهد.

ولی خدا پیشنهاد آن ها را قبول نمی نماید پس آنها خداوند را به مهمانی و خوشگذرانی خود دعوت نموده و خداوند قبول می نماید وگرجی ها انقد از خداوند پذیرایی نموده و مهمان نوازی مینمایند که خداوند به ملت گرجیان قطعه زمینی را که برای خود نگه داشته بود میبخشد.در سرزمین گرجستان به طور کامل صلح و آرامش اصالت و امنیت برقرار است و این ها نیز هدیه های با ارزش از خداوند به مردم دوست داشنی و بخشنده آن کشور است.

تاریخ و معماری کشور گرجستان

در پشت مرزهای قفقاز،بالاخص در گرجستان و قبل تر از دوره عصر حجر پیشینه و تاریخ انسان های ابتدایی را می توان رصد کرد در دوره ای که به عصر حجر یا پارینه سنگی در سرزمین گرجستان تعلق داشت بشر در طیف وسیعی سکنا گزیده بود ،یکی از مقر های آن دوران که بیش از همه در کانون توجه می بوده در یاشتخوا نزدیک به سوخومی کنونی می باشد.

سرزمین گرجستان قسمتی از منطقه قفقاز می باشد از خصوصیات این منطقه تاریخ پر حادثه آن میباشد گرجستان در طول تاریخ تحت سیطره حکومت های مختلف بوده است،از جمله کشور قسمتی از پادشاهی مادها ساسانیان و هخامنشیان و صفویه به شمار میرود.

پادشاهی های روم و روم شرقی عثمانی و شوروی همچنین در زماهایی بر گرجستان حاکمیت داشتند در زمان قاجار گرجستان قسمتی از سرزمین ایران به حساب می آمد که طبق قرارداد ننگین گلستان به شوری داده شد.

از نظر تاریخ محلی گرجستان سرزمین پادشاهی های قدیمی کلخیس و نیز کارتلی -ایربیا بشمار می رود.زمان به پدید امدن دولت گرجستان به صورت سنتی اواخر قرن چهار قبل میلاد و به پارناوارشاه نسبت داده شده است.

خصوصیات ذکر شده سبب شده که گرجستان آثار تاریخی مختلفی برخوردار باشد به گونه ای که ملاقات از این کشور و آثار تاریخی آن به درجه بازدید از موزه ای قدیمی از فرهنگ باستانی غرب و شرق می باشد.

جاذبه های گردشگری گرجستان

اوضاع اقلیمی گرجستان

وجود چندین آب و هوا در این کشور واقعا شگفت انگیز است رشته کوهای میان مرز روسیه و گرجستان مانند سپری در مقابل سوز و سرمای شدید روسیه است. شما میتوانید وسایل اسکی خود را برداشته و ساعت ها اسکی کنید و اگر از اسکی خسته و دل زده شدید در آب های نیلگون به شنا بپردازید دو سوم گرجستان را کوه فرا گرفته است.

باید بدانید دل نوازترین و زیباترین ساحل های دریای سیاه نیز در گرجستان واقع شده است باغی معروف در ناحیه اجارا واقع شده است که گیاهان گوناگون از نقاط مختلف دنیا گرداوری شده و در آنجا رشد و نمو می نمایند.

گیاهان افریقایی و امریکایی و استرالیایی در این باغ چنان در کنار هم در حال رشد هستند که این ادعا به خوبی بیان نماینده شرایط اقلیمی مناسب و خاص این منطقه میباشد.

جشن های کشور گرجستان

به علت های متفاوت چه ملی و چه مذهبی مردم پر شورو نشاط گرجستان جشن های زیبایی بر گزار مینمایند که از مهم ترین آنها می توان به جشن سال نو میلادی از 5 دسامبر تا 15 ژانویه و جشن علیلو 15 روز بعد از سال نو که ریشه ملی و مردمی دارد اشاره نمود.

جشنواره سنتی پایکووبی با لباس های محلی به صورت دسته جمعی تصاویر زیبایی خلق مینمایند جشن پاک که قبل از سال نو جشن برکت خواهی و سبزه سبز کنی و جشن تخم مرغ رنگ کنی که مصادف با عید نوروز ما است و در فصل بهار جشن بزرگ گل که با عظمت ترین و پر شکوه ترین جشن مردمی و ملی می باشد که مصادف با جشن گل رز و انقلاب مخملی آن ها می باشد.

شهر تفلیس از جاذبه های گرجستان

شهر تفلیس از قدیم به عنوان عروس شهرهای قفقاز و آسیای میانه زبان زد بود.بوستان ها و تفرجگاه های بی مانندش و رود خانه متکواری که از مرکز شهر تفلیس می گذرد نماها و چشم اندازهای خارق العاده ای را پدید آورده است.

حدودا پنج دریاچه قابل قایق سواری و شنا در تفلیس وجود دارد که یکی از آن ها به حدی وسیع است که تفلیسی ها لقب دریا به آن داده اند وجود پارک آبی و مهم تر از همه مجسمه ها که جلوه ای خاص و هنری به سیمای شهر بخشیده اند.

تیفلیس یا تهبیلیسی مشتق از لغت تپهیلی است که در زبان عربی تفلیس نامگذاری شده است.آب و هوای تفلیس به علت نسیم خنکی که از کوهستان های در دره های حوالی وزیده می شود پاکیزه و لطیف است متوسط درجه حرارت آن 2ر13 است در تابستانها درجه حرارت به 2ر25 و در زمستان ها به 9ر0 میرسد.

از ماه اذر الی اسفند (مابین 30 الی 35 روز) به زیر صفر میرسد متوسط سالانه بارندگی 505 میلی متر است که 34ان درماهای گرم سال میبارد تقریبا 25روز از فصل تابستان تفلیس شاهد روزهای گرم و افتابی است و دمای هوا 30 درجه بالا میرود.

جاذبه های گردشگری و زیبای گرجستان

سواحل زیبای گرجستان

سواحل زیبای گرجستان از قدیم الایام هزاران توریست را در هرفصلی به خود جذب میکند.در زمان شوروی سابق این منطقه از جذاب ترین مناطق گردشگری به شمار میرفت و اکنون نیز نشانه هایی از آثار مربوط به تفرجگاه های بزرگان کشور شوری سابق دراین مناطق وجود دارد در نزدیکی بندر باتومی منطقه ای به اسم اورکی واقع است که از آن ساحل سحرآمیز یا مغناطیسی نیز یاد می شود.

شنا کردن در این دریایی سحرآمیز و حمام آفتاب برروی شن های ساحلی بنابر باور عمومی موجب درمان بیماری های زیادی می باشد،تحقیقاتی که دانشگاه اورکی انجام داده بیانگر این موضوع میباشد که ماسه های ساحلی این منطقه مواد معدنی ویژه ای دارا می باشد که تاثیرات درمانی راجع به بیماری های قلبی ،عصبی و عروقی دارد برمبنای این مطالعات فقط دو مکان در دنیا موجود است که چنین خواصی دارند.

با سپری کردن چند روز و گشت و گذار دراین منطقه می توانید درمانگر یا پیشگیر بیماری های زیادی باشید رودهای متعددی در کوهستان های گرجستان جاری است و این کوهستان ها سرچشمه این رودها می باشد،گذر رود خانه ها از روستا ها و شهرهای این کشور چهر ه زیبایی به شهر بخشیده است.

شهر سنگی اوپلیستیخه

بزرگترین شهر سنگی دنیا شهر سنگی اوپلیسیتیخه نام دارد که در گویش عامیانه به معنی معبد خدایان است.آثار بجا مانده مهم از مذهب پیکانیزم دراین مکان قدیمی به چشم میخورد که قدیمترین سد،داروخانه،بازار و امفی تئاتر و صدها اثر قدیمی دیدنی و زیبا در دل طبیعت بی مانند از جمله نقاط دیدنی بین دو شهر تفلیس و باتومی در چند متری تفلیس واقع شده است.

باتومی

یکی از زیباترین شهرهای گرجستان و بهترین تفریحگاه ساحلی گرجستان باتومی است که در تابستان آب و هوایی دلپذیر دارد. در این شهر زیبا می توانید از پارک دولفین های باتومی، بلوار قدیمی و زیبای باتومی، باغ ملی گیاه شناسی باتومی، تله کابین باتومی، میدان زیبای Piazza، برج Alphabet Tower، بنای عشق Ali and Nino، پارک 6 May و آکواریوم باتومی دیدن کنید.

بناهای دیدنی در گرجستان

واردزیا

یکی از شهرهای سنگی در گرجستان واردزیا است که در جنوب این شهر قرار گرفته است و از تعداد زیادی خانه های غار مانند و یک صومعه در دامنه های کوه اروشتی و در ساحل رودخانه متکواری تشکیل شده است. این شهر از شهرهای قدیمی کشور گرجستان است و به قرن دوازدهم بازمی شود.

میدان آزادی و خیابان روستاولی تفلیس

خیابان روستاولی با نام قبلی گلوینی یکی از اصلی ترین و مرکزی ترین خیابانهای شهر تفلیس است. این خیابان حدود 1.5 کیلومتری طول دارد و از میدان تاویسوپلبا یا همان آزادی آغاز و به مترو روستاولی و خیابان کوستاوا می رسد. در این خیابان بسیاری از مراکز مهم دولتی و غیر دولتی از جمله مجلس گرجستان، اپرا و باله شهر تفلیس، دادگاه عالی، کلیسای کاشوتی، موزه مردمی گرجستان، آموزشگاه تئاتر روستاولی و آموزشگاه علوم گرجستان وجود دارد.

قلعه ناریکالا تفلیس | Narikala Castle

یکی از مکان های دیدنی و تاریخی در تفلیس قلعه نارین یا ناریکالا تفلیس است که قدمت آن به قرن چهارم میلادی و همزمان با تاسیس تفلیس بر می شود. این قلعه زمانی متعلق به ایران و یک قلعه نظامی ایرانی بود. این دژ در یک تپه شیب دار بین حمام های گوگرد و باغ گیاه شناسی و در کنار پارک ریکه (Rike park) بنا شده است .کلیسایی به اسم سنت نیکلاس در داخل حیاط این قلعه، وجود دارد .

دریاچه لیسی تفلیس(Lisi Lake)

در شمال غربی شهر تفلیس دریاچه لیسی که مساحت حدود 16 کیلومتر مربع و عمق 4 متر دارد ، قرار گرفته است. آب دریاچه تا حدودی شور می باشد و از باران، برف و آب های زیر زمینی تامین می شود و در بهار حداکثر مقدار و پاییز حداقل مقدار آب را دارا است.

محله حمامهای قدیمی تفلیس

محله حمام های قدیمی از تاریخی ترین مناطق و جاهای دیدنی تفلیس هستند که در کرانه راست رودخانه کورا واقع شده است. علت ساخت این حمام ها وجود چشمه های آب گرم طبیعی این منطقه می باشد که برای درمان بیماری استفاده می شود. پادشاه کارتل در قرن 5 میلادی و بواسطه کشف این چشمه های معدنی در زمان شکار علاقمند این مکان شد و گویی شهر تفلیس از آن موقع شکل گرفته شده است.

حمام های قدیمی در تفلیس گرجستان

سایر جاذبه های دیدنی گرجستان

پارک آبی تفلیس گرجستان (آکوا پارک)

یکی از جاذبه های دیگر گرجستان پارک آبی تفلیس گرجستان است که در آن انواع سرسره های آبی، استخرهای شنا و... وجود دارد. نیمه خرداد تا نیمه مهر ماه بهترین زمان برای رفتن به این منطقه و استفاده کردن از پارک آبی است.

کلیسای صخره ای گرجستان

کلیسای صخره ای که به ستون کاتسخی شناخته می شود بر فراز یک صخره به ارتفاع 40 متری و در غرب گرجستان و در نزدیکی شهر چیاتورا قرار گرفته است.این کلیسا را پلکان بهشت نیز نامیده اندکه بنای آن بین قرن ششم و هشتم میلادی ساخته شده و یک راهب گرجی در آن زندگی می نموده است.

پارک ریکه تفلیس گرجستان (Rike park)

یکی از جاذبه های گردشگری گرجستان و مکانهای تفریحی در تفلیس پارک ریکه می باشد. در نزدیکی این پارک پل صلح و قلعه نارلیکا نیز وجود دارد که می توانید از آن ها دیدن فرمایید.

پل صلح

شورای شهر تفلیس برای متصل ساختن بخش های قدیمی و جدید تفلیس در سال 2010 دستور ساخت یک پل را به طراح برجسته ایتالیایی دادند. این پل بر روی رودخانه کورا قرار گرفته که بر روی سقف پل 150 متری، 1208 بسته نورانی با طرح های مختلف از 6040 لامپ LED نصب شده که در شب منظره زیبایی دارد.

پل صلح از جاذبه های گرجستان

بهترین جاذبه های گردشگری گرجستان

کلیسای جامع تثلیث

یکی از کلیساهای اصلی ارتدکس گرجی کلیسای جامع تثلیث معروف به سامبا می باشد که 97 متر ارتفاع دارد و بنای آن در سال های 1995 تا 2004 میلادی تکمیل شده است و ظرفیتی 15 هزار نفری را دارا است. معماری این کلیسا از سبک های سنتی معماری مذهبی گرجی در مراحل مختلفی از تاریخ است.

عناصری از معماری بیزانس را نیز در خود جای داده است و به عنوان بزرگترین کلیسای ارتدکس در دنیا و سومین کلیسای ارتدکس مرتفع در دنیا شناخته می شود. کلیسای جامع تثلیث یک گنبد مخروطی شکل با 8 ستون از جنس طلا دارد که از پایین گنبد تا نوک صلیبی که بر روی آن واقع شده است 7.5 متر ارتفاع دارد.

شهر سیقناقی

در 120 کیلومتری جنوب شهر تفلیس در منطقه کاختی شهر قدیمی و توریستی سیقناقی واقع شده است که قدمت آتن به عصر حجر بر میشود . اسم این شهر هرتی بوده است و از قرن 15 به بعد کیزیکی نامیده شده تا اینکه هراکلیوس دوم یا ایراکلی در سال 1762 با ساخت استحکامات دفاعی این شهر را در برابر هجوم داغستانی های مهاجم محافظت نمود.

مجسمه مادر گرجستان | Kartlis Deda

مجسمه مادر یا کارتلیس ددا (Kartlis Deda) جاذبه دیدنی تفلیس و نماد این شهراست که در کنار قلعه ناریکاله واقع شده است. مجسمه مادر گرجستان مجسمه ای آلومینیومی با ارتفاع 20 متر است . کارتلیس ددا مجسمه بزرگی از شمایل زنی معروف به مادر گرجستان است که در یک دست او شمشیر و در دست دیگرش فنجان واقع شده است.شمشیر در دست این مجسمه نماد شمشیر کشیدن به روی دشمنان و فنجان در دست دیگر نماد مهمان نوازی است.

منبع: نمناک
انتشار: 28 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 840

به "گرجستان ؛ سراسر جاذبه توریستی و دیدنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرجستان ؛ سراسر جاذبه توریستی و دیدنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید