یاسمین مقبلی با تیم بین المللی خود راهی ایستگاه فضایی شد

به گزارش مجله سامی، در حالی که فرماندهی مأموریت کرو-7 ناسا به یاسمین مقبلی سپرده شده است، تیم او ظهر امروز به وسیله فضاپیمای کرو دراگون اسپیس ایکس راهی ایستگاه فضایی بین المللی شد.

یاسمین مقبلی با تیم بین المللی خود راهی ایستگاه فضایی شد

ظهر امروز 4 شهریور (26 آگوست) ساعت 11:07 به وقت تهران هم زمان که در پایگاه فضایی کندی واقع در کیپ کاناورال فلوریدا ساعت 03:27 بامداد را نشان می داد، فضاپیمای سرنشین دار کرو دراگون اسپیس ایکس نسخه ایندورنس (Endurance) از سکوی 39A پرتاب شد.

مأموریت کرو 7 (Crew 7) ویژگی های مهمی دارد که آن را به مأموریتی شاخص تبدیل می نماید. در این پرتاب از یک موشک کاملا نو و تازه نفس فالکون 9 (Falcon 9) اسپیس ایکس استفاده شد. موشک های اسپیس ایکس با قابلیتشان برای استفاده مجدد شناخته می شوند و پس از چندین بار استفاده، به ویژه برای مأموریت های سرنشین دار، اسپیس ایکس از موشک های نو استفاده می نماید. پیش از این پرتاب هم اسپیس ایکس نشت بسیار اندک تتروکسید نیتروژن را شناسایی کرد اما خیلی زود مهندسان مشکل را رفع و موشک را آماده پرتاب کردند.

این مأموریت شامل یک تیم واقعا بین المللی است. پیش از این مأموریت ها معمولا شامل دو فضانورد ناسا و دو فضانورد دیگر از دیگر آژانس های فضایی مانند کانادا، ژاپن، روسیه و … بود. اما در این پرتاب یاسمین مقبلی (Jasmin Moghbeli) که یک ایرانی-آمریکایی است، از طرف ناسا و به عنوان فرمانده مأموریت حضور دارد.

گروه او بعلاوه شامل آندریاس موگنسن (Andreas Mogensen) فضانورد دانمارکی آژانس فضایی اروپا (ESA) به عنوان خلبان، ساتوشی فوروکاوا (Satoshi Furukawa) از آژانس کاوش های هوافضای ژاپن (JAXA) به عنوان متخصص مأموریت و کنستانتین بوریسف (Konstantin Borisov) فضانورد آژانس فضایی روسیه (Roscosmos) به عنوان متخصص مأموریت می گردد.

سفر این چهار فضانورد تا ایستگاه فضایی بین المللی نزدیک به 30 ساعت طول خواهد کشید. زمانی که روز یکشنبه 5 شهریور (27 اوت) ساعت 08:50 منطقه زمانی شرقی (16:20 به وقت تهران) به آزمایشگاه مداری زمین برسند، یک دوره شش ماهه تحقیقات علمی و تعمیرونگهداری ایستگاه را شروع خواهند کرد که در حقیقت بخشی از دوره های اعزام 69 و اعزام 70 (Expedition 70) محسوب می گردد.

حدود 5 روز پس از رسیدن خدمه مأموریت کرو 7، فضانوردان مأموریت کرو 6 راهی زمین خواهند شد. اما در طول این مدت، به گفته کن باروکس (Ken Bowersox) رئیس اداره ماموریت عملیات فضایی ناسا ایستگاه فضایی در حالی که به بیست و سومین سال حضور مستمر انسانی نزدیک می گردد، مثل همواره شلوغ است.

یاسمین مقبلی در ماه های گذشته از سوی ناسا برای فرماندهی مأموریت کرو-7 انتخاب شده بود. او در آلمان و از پدر و مادری ایرانی متولد شده و تحصیلات خود را در رشته هوافضا تا مقطع دکترا ادامه داده است. با این سفر، او پس از انوشه انصاری (Anousheh Ansari) دومین ایرانی-آمریکایی لقب گرفت که به فضا رفته است.

مقبلی در سال های گذشته هم به عنوان یکی از اعضای تیم آرتمیس (Artemis Team) انتخاب شد. این تیم شامل فضانوردانی می گردد که در دهه آینده با مأموریت های مختلف برنامه آرتمیس به ماه خواهند رفت.

منابع: NASA, Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 4 شهریور 1402 بروزرسانی: 4 شهریور 1402 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 2318

به "یاسمین مقبلی با تیم بین المللی خود راهی ایستگاه فضایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یاسمین مقبلی با تیم بین المللی خود راهی ایستگاه فضایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید