7 نکته درباره بیابان ها

به گزارش مجله سامی، گسترش بیابان ها یکی از مسائل بزرگ دنیا امروز است بطوری که بیش از 110 کشور دنیا را تحت تأثیرقرار داده و علاوه برتهدید معیشت بیش از 1/2 میلیارد نفر از ساکنان کره زمین، 135میلیون نفررا نیز با خطر مهاجرت روبرو نموده است.

7 نکته درباره بیابان ها

به گزارش مجله سامی، بیابان به مناطق دارای اقلیم های فراخشک و خشک که میزان متوسط بارندگی سالیانه آن کمتر از 50 میلیمتر و درصد پوشش گیاهی چندساله آن کمتر از 10 درصد باشد گفته می گردد. برخی از ویژگی های بیابان بر اساس اعلام سازمان جنگل ها عبارتند از بارش کم، دامنه نوسان دمای شدید، دمای بالا و تبخیر زیاد.

برخی از مهمترین نکات درباره بیابان به ویژه بیابان های ایران و وسعت آن ها در کشور به توضیح زیر است:

بیابان زایی به فرایند تخریب سرزمین، زوال زیست بوم های طبیعی یا کاهش توان فراوری زیستی به دلیل عوامل انسانی و محیطی در اراضی مناطق خشک، نیمه خشک گفته می گردد.

تبخیر در بیابان تقریباً بیش از دو برابر بارش است و باد عامل اصلی تخریب و فرسایش محسوب می گردد.

ایران 1/2 درصد خشکی های دنیا، 2/4 درصد پدیده های بیابانی فاقد پوشش و 3/08 درصد مناطق بیابانی دنیا را در خود جای داده است.

61 درصد از مساحت کشور در اقلیم خشک و فراخشک قرار گرفته است که 3/1 درصد مناطق خشک است.

اگر چه 32/5 میلیون هکتار از اراضی کشور در وضعیت بیابانی قرار گرفته است اما در تقسیم بندی های اکوسیستمی 43/7 میلیون هکتار آن در زمره اکوسیستم بیابانی است.

20 میلیون هکتار از اکوسیستم بیابان تحت تأثیر فرسایش بادی است که از این مقدار 6/4 میلیون هکتار در محدوده کانون های بحرانی و در 182 منطقه، 97 شهرستان و 18 استان کشور پراکنده است.

در حال حاضر سرانه بیابان در کشور 0/5 هکتار و سرانه دنیای آن 0/22 هکتار است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 فروردین 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 80

به "7 نکته درباره بیابان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 نکته درباره بیابان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید