آتش سوزی گسترده در بیمارستان تاریخی مسیح کرمانشاه

به گزارش مجله سامی، خبرنگاران/کرمانشاه مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه از آتش سوزی گسترده در بیمارستان مسیح بعنوان دومین بیمارستان تاریخی ایران اطلاع داد.

آتش سوزی گسترده در بیمارستان تاریخی مسیح کرمانشاه

امید قادری در گفت و گو با مجله سامی، با تایید خبر آتش سوزی در بیمارستان تاریخی مسیح(دکتر مرادیان) کرمانشاه اظهار کرد: این بیمارستان تاریخی ساعاتی پیش دچار آتش سوزی گسترده شد و نیروهای آتش نشانی درحال مهار این آتش سوزی هستند.

وی از احتمال عمدی بودن این آتش سوزی اطلاع داد و گفت: آنالیز های کارشناسان حاضر در محل آتش سوزی حاکی از احتمال عمدی بودن این حادثه دارد و گویا افرادی با استفاده از فرصت چهارشنبه سوری دست به آتش زدن این بنای تاریخی زده اند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان اضافه کرد: به صورت جدی و به وسیله مجاری قانونی پیگیر این آتش سوزی خواهیم بود.

وی در ادامه بااشاره به کوشش های صورت گرفته برای جلوگیری از تخریب و تغییر کاربری این بیمارستان تاریخی، اظهار کرد: این بنا طی سالیان گذشته با پیگیری مالک آن و به منظور تغییر کاربری بنا با رای دیوان عدالت اداری از فهرست آثار ملی خارج شد.

قادری تاکید نمود: هرچند این بنا از فهرست آثار ملی خارج شده، اما با رایزنی های بسیاری که با وزارت بهداشت و میراث فرهنگی داشتیم، مانع از تغییر کاربری آن توسط مالک شدیم.

وی متذکر شد: حتی اگر این بنا در آتش سوزی به طور کامل تخریب گردد، اجازه تغییر کاربری آن را نمی دهیم و طبق نقشه معماری که از بنا داریم باید بازسازی گردد.

بیمارستان تاریخی مسیح (مرادیان) واقع در محله قدیمی شریعتی شهر کرمانشاه، دومین بیمارستان ایران است که حدود 200 سال پیش توسط مسیونرهای آمریکایی ساخته شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 884

به "آتش سوزی گسترده در بیمارستان تاریخی مسیح کرمانشاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش سوزی گسترده در بیمارستان تاریخی مسیح کرمانشاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید