اردوغان: بین آمریکا و ترکیه مساله غیرقابل حلی وجود ندارد

به گزارش مجله سامی، رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی در نشست کابینه دولتش به ارائه جزئیاتی درباره مذاکرات اخیرش با رئیس جمهور آمریکا و تلاشهایشان برای رقم زدن یک شروع جدید در روابط آنکارا و واشنگتن پرداخت.

اردوغان: بین آمریکا و ترکیه مساله غیرقابل حلی وجود ندارد

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفت، او و جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به بحث درباره همکاری های دوجانبه آینده پرداخته و توافق داشته اند که مساله ای که دو کشور قادر به حلش نباشند، وجود ندارد.

اردوغان اظهار کرد: همچنان که ما به تقویت مجاری مصاحبه با آمریکا در تمامی سطوح می پردازیم مصمم به تغییر روابط زیبایی که با بایدن ایجاد کرده ایم و اخذ حداکثر مزایا برای کشورهایمان هستیم. ما معتقدیم که در وقت مناسب مسائل دوجانبه را حل و فصل خواهیم کرد. ما معتقدیم که درهای یک دوران جدید (همکاری) با آمریکا بر یک مبنای مثبت و سازنده را باز کرده ایم.

رئیس جمهور ترکیه ادامه داد، آنکارا باید به ارائه یک لیست ساده درخواستهایش به آمریکا بپردازد شامل اینکه: به حاکمیت این کشور در عرصه سیاست و اقتصاد احترام بگذارد و از مبارزه ترکیه علیه سازمانهای تروریستی حمایت کند. این مورد آخری ممکن است موانعی را برای رقم زدن شروع جدید در روابط دوجانبه ایجاد کند زیرا آنکارا شبه نظامیان کرد در سوریه را تروریست می بیند، در حالی که آمریکا فعالانه با آنها همکاری داشته و از آنها حمایت می کند.

اردوغان در ادامه بر اهمیت روابط خوب با ترکیه تاکید و شرح داد که ائتلاف ناتو در صورت خروج آنکارا از این بلوک به سختی زنده می ماند.

این اظهارات اردوغان در حالی مطرح شدند که آنکارا و واشنگتن شاهد وخامت روابطشان از زمانی که ترکیه به امضای قرارداد خرید سامانه های دفاع هوایی اس-400 از روسیه در دسامبر 2017 پرداخت، بوده اند. آمریکا مکررا از ترکیه خواست این معامله را کنار بگذارد و مدعی شد که سامانه های اس-400 با سیستم دفاعی ناتو ناسازگار هستند و تهدیدی در قبال مسائل محرمانه جنگنده های اف-35 با افشای بالقوه آنها برای مسکو به حساب می آیند.

رئیس جمهور ترکیه احتمال این که کشورش از سامانه های اس-400 کسب شده خود چشم پوشی کند را رد کرده و تصمیم برای خرید آنها را حق حاکمیتی آنکارا خواند. او مکررا آمریکا را دعوت به یافتن راه حلی برای مشکل که برای هر دو طرف مناسب باشد کرده است اما واشنگتن تا کنون پیشنهاد ایجاد یک کارگروه را رد کرده است.

اردوغان همچنین در نشست اخیرش با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در جریان اجلاس اخیر ناتو در بروکسل امید به یافتن راه حلی برای این مساله داشت اما در خاتمه این رخداد طرفها نتوانستند بر سر مساله اس-400 سازش کنند.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 22 تیر 1400 بروزرسانی: 22 تیر 1400 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1736

به "اردوغان: بین آمریکا و ترکیه مساله غیرقابل حلی وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان: بین آمریکا و ترکیه مساله غیرقابل حلی وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید