انتقاد خشایار راد از ساخت سریال های کپی

به گزارش مجله سامی، تسنیم/ بازیگر قدیمی تلویزیون اعتقاد دارد وقتی امروز می بینیم سریال تقلیدی و تجمل گرایی مخاطب ندارد، یعنی مردم سریالی می پسندند که به زندگی هایشان نزدیک تر باشد.

انتقاد خشایار راد از ساخت سریال های کپی

خشایار راد یکی از بازیگرانی است که در کارهایی همچون متهم گریخت، خانه به دوش، کوچه اقاقیا، ترش و شیرین، نقطه سرخط، خوش نشین ها و دزد و پلیس، زندگی شگفت انگیز بازی کرده است. بخش هایی از گفتگو با این بازیگر را مرور می کنیم.

* سؤالی که بسیاری می پرسند چرا سریال های امروز آن حال و هوا و دلچسبی گذشته را ندارند؛ به گونه ای که هنوز سریال های رضا عطاران طرفدار دارد؟

چند عامل نه در کارهای رمضانی بلکه در مجموعه کارهای تلویزیونی مؤثر است و نقش کلیدی در ارتباط با مردم و جذب بیننده، دارد. اول، کارگردانی که کاربلد است و طنز را می شناسد. فیلمنامه ای که خوب و شاد نوشته می شود؛ می داند کجا مخاطب را بخنداند و کجا مفهوم اصلی خودش را انتقال بدهد. و سومین عامل هم انتخاب درست بازیگران است که هرکدام بتوانند آن کاراکترهای فیلمنامه را به درستی پیش ببرند. وقتی همه این عوامل کنار هم قرار می گیرند به سریالی تبدیل می شود که در زمانِ خودش خیابان خلوت می کرد و بعد از چند سال بازپخش هم هنوز مشتری پروپاقرص دارد.

* یعنی منظورتان این است که کارهای جدید به خانواده های ایرانی نزدیک نیستند؟

بله. کارهای رضا عطاران را می بینند چون شخصیت ها و لوکیشن ها و اتفاقاتش شبیه به زندگی های ایرانی ها است اما برخی از سریال ها چه در تلویزیون و چه در مدیوم های دیگر، چیزهایی نشان می دهند که از تجمل هم گذر کرده است. برای اینکه به هر قیمتی دیده شوند می خواهند ساختار و کیفیت و همذات پنداری را با تجمل و اشرافی گری نشان دهند. گاهی هم با تقلید و کپی برداری از برخی سریال ها خصوصاً کارهای ترکیه ای، باز هم دنبال دیده شدن اند. در این راستا بافت قدیمی و اصیل سریال های تلویزیونی فراموش می شوند.

اگر یک نگاه اجاقتصادی به کارهای رضا عطاران داشته باشیم زندگی ایرانی ها مخصوصاً طبقه فرودست و متوسط جامعه را کاملاً می بینیم. وقتی سریال سازان ما به سمت الگو دریافت و کپی کردن می فرایند یا زرق و برق و لوکیشن های آنچنانی را چاشنی کارشان می کنند راستا به گونه ای دیگر طی می شود. اگر پایِ سریال های قدیمی مثل کارهای عطاران می نشینند و خودشان را در آیینه شخصیت های آن داستان ها می بینند اینجا از زرق و برق ها و تجمل ها غصه می خورند.

* یکسری از بازیگران قدیمی و پیشکسوت گلایه دارند که کم کارند؛ بخشی می گویند نقش فروشی، بخشی به فیلمنامه هایی انتقاد دارند که برای پیشکسوتان دیالوگ نمی نویسد و روابط و میهمانی های خاصی که شکل می گیرد؛ نظر شما در این باره چیست؟

کم کاری ما یک واقعیت است چون نویسنده ها بیشتر به جوانان در سریال ها و فیلم ها توجه می کنند. ما دیالوگ داریم ولی به حاشیه می رویم. یا از نظر اقتصادی و بودجه ای کار کمتر ساخته می شود یا کار را ترجیح می دهند به عده خاصی واگذار کنند.

متأسفانه من هم شنیده ام نقش فروشی وجود دارد و حتی برخی از دوستان به من گفته اند ابتدای امر با آن ها مذاکره می شود ولی بعد از مدتی تماس می گیرند عوامل کار به آن ها می گویند نقش به کسی دیگر سپرده شده است. با این اوصاف، برخی اوقات این نقش ها از روی تعاملاتی غیر از راستا هنری واگذار می شود و همه این ها دست به دست هم داده تا برخی از بازیگران قدیمی، پیشکسوت و کاربلد ما، کنار گذاشته شوند.

* تلویزیون در ادامه راه برای اینکه سریال هایش مثل گذشته مخاطب پسند باشند، باید چه رویکردی را در دستور کار خود قرار دهد؟

تلویزیون آدم فرهیخته کم ندارد، رفتار سلیقه ای را کنار بگذاریم و با تمام قدرت بکوشیم مثل گذشته سریال هایمان مخاطب پسند باشند. مخاطب ما سریال هایی دوست دارد که به مسائل و زندگی اش نزدیک تر باشد. تقلید کردیم و از تجمل گرایی و زرق و برق ها استفاده کردیم نتیجه نگرفتیم، چه اصراری است که همین فرایند را دوباره تکرار کنیم. سریال هایی ساخته شود که با زندگی مردم مملکت ما سنخیت دارد و کپی و یک بار مصرف نباشد که مخاطب بارها و بارها این سریال ایرانی را به سریال های ماهواره ای و مجازی ترجیح دهد.

منبع: همگردی
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1651

به "انتقاد خشایار راد از ساخت سریال های کپی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد خشایار راد از ساخت سریال های کپی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید