بازدید ارزیابان یونسکو از کاروانسرای تاریخی خواجه نظر ارس

به گزارش مجله سامی، خبرگزاری خبرنگاران- ارزیابان کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو روز آدینه از کاروانسرای تاریخی خواجه نظر در منطقه آزاد ارس بازدید کردند.

بازدید ارزیابان یونسکو از کاروانسرای تاریخی خواجه نظر ارس

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ مدیر گردشکری، صنایع دستی و میراث فرهنگی سازمان منطقه آزاد ارس در حاشیه بازدید ارزیاب کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو از کارونسرای خواجه نظر گفت: در پی ارایه تقاضای ثبت 56 کاروانسرای تاریخی کشورمان در فهرست آثار جهانی، ارزیابان یونسکو از چند روز پیش وارد کشورمان شده و آنالیز شرایط این بناها را شروع نموده اند و روز آدینه ضمن حضور در منطقه آزاد ارس، شرایط کاروانسرای خواجه نظر را آنالیز کردند.

فاطمه منیری با اشاره به اینکه کاروانسرای خواجه نظر (عباسی) که بیش از 400 سال قدمت دارد یکی از 999 کاروانسرای ساخته شده در زمان شاه عباس صفوی می باشد و این اثر در اسفند 1381 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است گفت: بدلیل بازسازی اصولی کارونسرا با رعایت تمامی ضوابط مهم در بازسازی و بازسازی، بهره برداری درست از این مکان، نقش موثر انجمن ها و بعلاوه قرارگرفتن آن در راستا جاده ابریشم، وزارت میراث فرهنگی این کاروانسرا را در فهرست 56 کارونسرای منتخب جهت ثبت جهانی قرار داد.

منیری گفت: برنامه سفر ارزیابان سازمان یونسکو تا انتها مهرماه جاری ادامه می یابد و بعد از آنالیز کاروانسرای خواجه نظر و 55 کاروانسرای دیگر به وسیله ارزیابان، نتیجه آنالیز های میدانی مطالعات پرونده ثبت کاروانسراهای فوق در تابستان سال آینده در کمیته میراث جهانی یونسکو مطرح و اعلام می گردد.

لازم به ذکر است در سفر ارزیاب کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو به منطقه آزاد ارس جهت بازدید از کاروانسرای خواجه نظر، مشاور وزیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کشور، مدیرکل دفتر ثبت آثار میراث فرهنگی،مدیر پروژه تهیه پرونده های ثبتی کاروانسراهای ایران، مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی، فرماندار شهرستان جلفا، معاون فرهنگی اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ارس و مدیرگردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی این سازمان وی را همراهی کردند.

کاروانسرای خواجه نظر که از دوران صفوی در حاشیه رود ارس و در چند کیلومتری شهر جلفا به منظور استراحت و اقامت کاروانیان که در روی جاده ابریشم تجارت می کردند ساخته شده بود. این کاروانسرا در شهرستان جلفا و در نزدیکی پل ضیالملک واقع شده و سازمان منطقه آزاد ارس از سال 1387 بازسازی این بنا را شروع کرد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 15 آبان 1400 بروزرسانی: 15 آبان 1400 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1883

به "بازدید ارزیابان یونسکو از کاروانسرای تاریخی خواجه نظر ارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید ارزیابان یونسکو از کاروانسرای تاریخی خواجه نظر ارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید