برداشت چوب از جنگل های ثبت جهانی ممنوع شد

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: با ثبت جهانی جنگل های هیرکانی طرح تنفس و ممنوعیت برداشت چوب از جنگل های شمال کشور برای همیشه ماندگار و اهمیت آن دو چندان شده است.

برداشت چوب از جنگل های ثبت جهانی ممنوع شد

خلیل آقایی با اشاره به ثبت جهانی جنگل های هیرکانی ایران گفت: تنها راه برای رونق تولید کارگاه ها و کارخانه های مصرف کننده چوب در کشور واردات و زراعت چوب است. او در پاسخ به برخی نقدها از طرح تنفس جنگل گفت: هیچ کس حق ندارد طرح تنفس جنگل را زیر سوال ببرد و همه باید بدانند که این طرح تنها یک طرح پنج ساله نیست، بلکه باید تداوم داشته باشد و هم باید قبول کنیم که برای تامین چوب واحدهای تولید راهی غیر از واردات و زراعت نداریم.

طرح تنفس جنگل از مصوبات مجلس شورای اسلامی است که از اواخر سال 95 به اجرا گذاشته شد. براساس این طرح هرگونه برداشت چوب از جنگل ممنوع است و همچنین تمامی شرکت های فعال در برداشت چوب طی مدت سه سال از آغاز اجرا باید فعالیتشان را تعطیل کنند و دولت نیز حق تمدید قرارداد آنها را ندارد. آقایی، زراعت چوب را از سیاست های اصلی وزارت جهاد کشاورزی برای تامین چوب مورد نیاز کشور دانست و اضافه کرد: برای برداشت درختان شکسته و افتاده هم طبق مقررات باید مزایده برگزار شود و هر شرکت کننده ای که بیشترین قیمت را اعلام کند می تواند این کار را انجام دهد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: بروزرسانی: 10 آبان 1398 شناسه مطلب: 463

به "برداشت چوب از جنگل های ثبت جهانی ممنوع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برداشت چوب از جنگل های ثبت جهانی ممنوع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید