بیانیه کامل اجلاس ناتو منتشر شد؛تاکید بر تهدید روسیه و چین و تقدیر از میزبانی لندن

به گزارش مجله سامی، فارس نوشت:در خاتمه نشست سران ناتو در لندن، بیانیه 9 بندی منتشر شد که طی آن به فرصت ها و چالش هایی که این ائتلاف نظامی با آن روبرو است اشاره شده است.

بیانیه کامل اجلاس ناتو منتشر شد؛تاکید بر تهدید روسیه و چین و تقدیر از میزبانی لندن

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

روز شنبه، لندن پایتخت انگلستان شاهد برگزار نشست سران پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بود که حاشیه های فراوانی در پی داشت. در سرانجام این نشست، عصر چهارشنبه به وقت تهران، سران ناتو بر بیانیه ای نه بندی توافق کردند که از سوی ینس استولتنبرگ، دبیر کل این ائتلاف نظامی ارائه شد.

در اولین بند از بیانیه مزبور، ناتو پیروز ترین ائتلاف در طول تاریخ خوانده شده و تاکید شده که این ائتلاف به عنوان بنیادی برای دفاع دست جمعی باقی خواهد ماند. در این بند، اعضا بار دیگر تعهد خود را به ناتو و بند پنجم اساسنامه آن ابراز داشته اند.

در بند دوم این بیانیه به بودجه 2 درصدی کشورهای عضو ناتو از فراوری ناخالص داخلی آنها اشاره شده است و تاکید شده که این هزینه ها در راستای توانایی های جدید و مشارکت نیروهای بیشتر در ماموریت ها و عملیات ها است. در این بند اشاره شده که بیش از 130 میلیارد دلار در زمینه های دفاعی سرمایه گذاری شده و در راستای بند سوم توافق واشنگتن، کشورهای عضو ناتو به تقویت توانایی جمعی خود برای مقاومت در برابر تمامی انواع تهاجم ها ادامه می دهند.

در بند سوم این بیانیه به تهدیدها اشاره شده و اعلام شده که این ائتلاف با تهدیدها مشخصی از تمامی اطراف راهبردی روبرو است. اقدامات تهاجمی روسیه تهدیدی برای امنیت منطقه آتلانتیک و یورو به شمار می آید. تروریسم در تمامی شکل های خود همچنان تهدیدی برای همه بوده و بازیگران دولتی و غیر دولتی نظم جهانی را به چالش کشیده اند. بی ثباتی فرای مرزهای کشورهای عضو ناتو به مهاجرت های بی قاعده دامن زده و کشورهای ناتو با تهدیدهای سایبری و ترکیبی روبرو هستند.

اما در بند چهارم ادعا شده که ناتو ائتلافی دفاعی بوده و تهدیدی برای هیچ کشوری به شمار نمی آید. ناتو تصمیم گرفته است تا آمادگی نیروهای خود را بهبود بخشیده تا نیروهای این ائتلاف بتوانند به هرگونه تهدید در هر زمان و از هر جهت پاسخ دهند. ناتو به تقویت توانایی خود در راستای بازدارندگی و دفاعی با ترکیبی از توانایی های هسته ای، متعارف و موشک های دفاعی ادامه خواهد داد. تا زمانی که تسلیحات هسته ای وجود دارند ناتو یک ائتلاف هسته ای باقی خواهد ماند. متحدان قدرتمندانه به اجرای کامل پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی در تمامی جنبه های آن پایبند بوده که شامل خلع سلاح هسته ای، عدم اشاعه و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است.

در بند پنجم آمده است که ناتو در راستای افزایش امنیت همه کار می نماید و به دنبال تقویت مشارکت در همسایگی خود و فراتر از آن است. در این بیانیه آمده است که ناتو بار دیگر به تعهد خود بر امنیت و ثبات طولانی مدت در افغانستان تاکید می نماید. مقدونیه شمالی به زودی تازه ترین متحد ناتو خواهد شد.

بند ششم اما تاکید نموده که ناتو به افزایش توانایی بازگشت پذیری جوامع خود ادامه می دهد و به افزایش ابزارهای خود برای پاسخ دادن به حملات سایبری و تقویت توانایی کشورهای عضو برای بازدارندگی و دفاع در برابر تاکتیک های ترکیبی که به دنبال تضعیف امنیت و جوامع ناتو است می پردازد. افزایش نفوذ چین و سیاست های بین المللی آن، فرصت ها و چالش هایی را فراهم نموده که باید در ائتلاف ناتو به صورت همزمان به آن رسیدگی گردد.

در بند هفتم آمده است که باید محیط راهبردی در حال تحول آنالیز شده و از دبیر کل ناتو دعوت می گردد تا به وزیران خارجه پیشنهاد مورد توافقی را برای پیشبرد روندی ارائه دهد که تقویت کننده ابعاد سیاسی ناتو باشد.

در بند هشتم از میزبانی انگلیس برای نشست سران ناتو قدردانی شده و به برگزاری نشست بعدی در سال 2021 اشاره شده است.

در بند نهم هم ادعا شده که در زمانه چالش ها، ناتو تحت یک اتحاد، قدرتمندتر و مردم آن ایمن تر هستند.

لازم به ذکر است اجلاس ناتو در حالی سرانجام یافت که اختلافات قابل توجهی بین اعضای این ائتلاف به چشم می خورد.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 563

به "بیانیه کامل اجلاس ناتو منتشر شد؛تاکید بر تهدید روسیه و چین و تقدیر از میزبانی لندن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه کامل اجلاس ناتو منتشر شد؛تاکید بر تهدید روسیه و چین و تقدیر از میزبانی لندن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید