توافقات بسیار مهمی با روسیه داشتیم

به گزارش مجله سامی، به گزارش خبرنگاران، جواد اوجی وزیر نفت جمهوری اسلامی از توافقات مهمی در حوزه انرژی میان ایران و روسیه اطلاع داد، این توافقات چیست؟

توافقات بسیار مهمی با روسیه داشتیم

آنطور که ایرنا گزارش داده، اوجی سفرش به روسیه را یکی از پربارترین سفرهای خود خاطرنشان کرد و اضافه نمود: تا به امروز ملاقاتهای خوبی با وزیر انرژی و معاون نخست وزیر روسیه انجام شد و بیشتر از آن چیزی که انتظار داشتیم توافقات مهم به دست آمد.

اوجی با بیان اینکه توافق های خوبی در حوزه همکاری های نفت و انرژی بدست آمده است، توضیح داد: با خیلی از شرکت های توانمند روسی در مورد مشارکت در حوزه توسعه میادین گاز و نفت، احداث پتروپالایشگاه ها، انتقال تکنولوژی و تجهیزات فناورانه که احتیاج این صنعت هست، توافقات خیلی خوبی شد و اسناد خیلی مهمی را امضا کردیم و به جرات می گویم که بزودی اثراتش را در حوزه انرژی خواهیم دید و قطعا با توجه به عزم و اراده جدی که در دولت مردان روسیه و بعلاوه در حوزه وزارت نفت ما وجود دارد تمام اهداف تحقق پیدا می نماید.

نظرات ایران و روسیه در اجلاس اوپک پلاس یکسان است

وی توضیح داد: از یکماه پیش برنامه جامع مشترکی را در بخش های مختلف حوزه وزارت نفت تنظیم و به طرف روس پیشنهاد دادیم و شرکت های توانمند روسی هم بسیار علاقه مندی نشان دادند.

اوجی با بیان اینکه هم کشور ما و هم روسیه در تحریم قرار داریم، اضافه نمود: هر دو کشور در ذخایر نفتی و گازی ظرفیت خیلی خوبی داریم و با این اتفاقات خوب و توافقات و اسناد مهمی که در این سفر در حوزه انرژی به امضا رسید، مردم عزیز و حوزه صنعت نفت اثرات آن را خواهند دید.

وزیر نفت که به تازگی رئیس مشترک کمیسیون مالی مشترک ایران و روسیه شده است، گفت: این موضوع به طرف روسی تفهیم شد که عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران، دولت سیزدهم و حوزه نفت بر این است که ما این روابط را مستحکم و مستمر خواهیم داشت.

وی با توجه به عضویت روس ها در اوپک پلاس گفت: نظرات ایران و روسیه در اجلاس اوپک پلاس یکسان و تصمیماتی که گرفته شده مشابه هم است.

ارتقای سطح همکاری های دو کشور

جواد اوجی وزیر نفت کشورمان و نیکلای شولگینوف وزیر انرژی روسیه که ریاست کمیسیون مشترک مالی ایران و روسیه را نیز به عهده دارند، عصر روز سه شنبه راه های ارتقای سطح همکاری های دو کشور را در زمینه مالی و نفتی آنالیز کردند.

اوجی علاوه بر ملاقات با همتای روسی خود با الکساندر نوواک معاون نخست وزیر روسیه نیز مصاحبه کرد.

تقویت همکاری ایران و روسیه در قالب اوپک-پلاس با هدف تامین منافع و تنظیم بازار انرژی، تامین احتیاجمندی های متقابل، همکاری منطقه ای در انتقال گاز ایران به پاکستان و هند با مشارکت شرکت های روسی، بومی سازی تجهیزات نفت در ایران، همکاری در حوزه ال ان جی، انتقال فناوری و سرمایه گذاری مشترک از مهمترین محورهای رایزنی وزیر نفت کشورمان با معاون نخست وزیر روسیه در مسکو بود.

رئیس جمهوری کشورمان که در راس هیاتی از روز چهارشنبه به دعوت همتای روس خود به مسکو سفر نموده است، با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری فدراسیون روسیه در مسکو ملاقات و مصاحبه کرد.

حضور و سخنرانی در نشست عمومی مجلس دوما و نشست هم اندیشی با فعالان مالی روس از دیگر برنامه های رئیسی در این سفر دو روزه بود.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 5 اسفند 1400 بروزرسانی: 5 اسفند 1400 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 2004

به "توافقات بسیار مهمی با روسیه داشتیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافقات بسیار مهمی با روسیه داشتیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید