تولید به اندازه رشد نقدینگی باشد، تورم مهار می شود

به گزارش مجله سامی، اقتصاد ایران روزهای سختی را می گذراند و این کار نهادهای تصمیم ساز را سخت کرده است. با این حال، این سرانجام ماجرا نیست و هنوز راه های زیادی برای برون رفت از این شرایط وجود دارد. کما اینکه مسئولان اقتصادی دولت در تلاش و تکاپو هستند تا با ارائه برنامه های جدید در حوزه سیاست داخلی و سیاست خارجی شرایط کمی سر و سامان بگیرد.

تولید به اندازه رشد نقدینگی باشد، تورم مهار می شود

این روزها، کاهش ارزش پول ملی یکی از مهم ترین مسائل اقتصادی پیش روی شهروندان است که ناشی از عوامل متعدد است که تاثیر ملموسی بر هزینه های جاری زندگی اقشار گذاشته است. نکته ای که قبلاً بارها مطرح شده و هر بار به دلایلی متوقف شده یا با کُندی پیش رفت است، شعار رونق تولید ملی است. چیزی که مورد اجتماع همه دستگاه های قانون گذار و اجرایی کشور نیز است اما در عمل با آنچه روی کاغذ است فاصله زیادی دارد.

در حالی که هنوز کارشناسان اقتصادی معتقدند یکی از مهم ترین راه های رهایی از شرایط فعلی اهمیت دادن به موضوع تولید داخلی است که در زمینه های مختلف از کالاهای اساسی گرفته تا مسکن و ساختمان ظرفیت بالایی برای آن وجود دارد. کما اینکه همین ظرفیت تولیدی باعث اشتغالزایی و افزایش درآمد مردم می شود به نحوی که در جبران کاهش ارزش پول موثر است.

هادی حق شناس، کارشناس مسائل اقتصادی در این باره می گوید: تقویت پول ملی رابطه مستقیم با تورم دارد و هرچقدر تورم کم باشد به صفر نزدیک شود، پول ملی تقویت خواهد شد.

به گفته وی، اگر امروز پول ملی ما در مقابل سایر ارزها تصعیف شده به دلیل تورم است، اما تورم نیز خود معلول رشد نقدینگی است. کما اینکه رسالت دولت ها در چنین شرایطی کنترل همین نقدینگی است.

حق شناس معتقد است: وقتی به هر دلیلی نقدینگی بیش از حدی می شود که متناسب با آن کالا وجود ندارد، قیمت کالاهای موجود افزایش پیدا می کند. حالا اگر رشد نقدینگی متناسب با تولید افزایش پیدا کند یا به عبارت ساده تر، ما بتوانیم تولید را به اندازه رشد نقدینگی افزایش دهیم آن زمان تورم نخواهیم داشت.

این کارشناس اقتصادی می گوید: اگر در اقتصاد ملی عرضه برای کالا و یا تولید برای افزایش عرضه کالا باشد آنگاه نباید از رشد نقدینگی هراس داشت، وقتی رشد نقدینگی بدون پشتوانه اتفاق می افتد نتیجه آن تورم می شود. بنابراین اگر در داخل کشور ظرفیت تولید افزایش پیدا کند حتما منجر به کاهش نرخ تورم خواهد شد.

وی اضافه می کند: به عنوان مثال، اگر الان قیمت مسکن افزایشی است، یک دلیل آن این است که عرضه مسکن متناسب با تقاضا نبوده است و وقتی عرضه مسکن بیش از تقاضاست و پول نقد زیادی هم وجود دارد، نتیجه این می شود که قیمت همه مسکن های موجود در بازار افزایش پیدا می کند.

حق شناس یادآوری می کند: اقتصاد ایران به لحاظ ظرفیت و بزرگی جزو 17 اقتصاد جهان است، اما این اقتصاد زمانی می تواند از بزرگی خود بهره بگیرد که بتواند ظرفیت بالقوه خود را به بالفعل تبدیل کند.

حق شناس ادامه می دهد: باز اگر به مثال مسکن برگردیم، می بینیم که مسکن یک کالای داخلی است و ربطی به خارج ندارد و هم مهندسان ایرانی توان تولید مسکن دارند و هم مصالح در ایران وجود دارد. به عبارت دیگر در واقع تجهیزات تولید ملی مسکن در داخل کشور موجود است و دانش فنی هم داریم؛ اما به دلیل برخی از اشکالات نظام اداری، عرضه مسکن دچار اختلال است. یعنی تقاضا وجود دارد و پول هم به هر دلیلی خلق شده، اما عدم تعادل در بازار مسکن منجر به تورم آن شده که راهکار آن تقویت کفه عرضه و تولید مسکن است که به معنای تقویت کفه تولید ملی است.

حق شناس تصریح می کند: اگر بتوانیم با ارائه برنامه هایی هزینه تولید را کم کنیم، اقتصاد ایران قدرت خلق کالا و خدمات را پیدا می کند در غیر اینصورت، به این زودی ها شاهد محقق شدن شعار رونق تولید ملی نخواهیم بود و همین بر افزایش تورم تاثیر می گذارد. چرا که یکی از دلایل عمده ای که در بازارهای مختلف تولید انجام نمی شود همین است که هزینه تولید در اقتصاد ایران بالا است و فعالان اقتصادی به امور دیگری روی می آورند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 26 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1286

به "تولید به اندازه رشد نقدینگی باشد، تورم مهار می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید به اندازه رشد نقدینگی باشد، تورم مهار می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید