تکلیف دولت برای توزیع عادلانه خدمات به روستاها و شهرهای محروم

به گزارش مجله سامی، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با بیان این که شهرداری و دهیاری ها نهادهای مستقل عمومی و غیردولتی هستند، بر صندلی قانونی شوراها و دهیاری ها تأکید کرد.

تکلیف دولت برای توزیع عادلانه خدمات به روستاها و شهرهای محروم

به گزارش خبرنگاران، مهدی جمالی نژاد در آستانه روز دهیاری ها در یک برنامه تلویزیونی گفت: شهرداری ها و دهیاری ها نقاط بسیار ریز و مویرگی جامعه محلی هستند و شورایاری ها و شوراها مجموعه ای هستند که در قانون اساسی و قانون شوراها صندلی مجزا دارند.

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور اضافه نمود: 350 هزار پرسنل شوراها و دهیاری ها مجموعه وزین و قوی هستند که نسبت به این نیروها که می توانند در کشور نشاط و اعتماد ایجاد نمایند، غفلت شده است.

وی ادامه داد: تفاوتی میان شورای شهر در کلان شهرها و شهرهای میانی و کوچک وجود ندارد؛ چرا که مردم شهر، شورا را انتخاب می نمایند و شورا در واقع چکیده انتخاب مردم است.

جمالی نژاد با بیان این که مردم به طور غیرمستقیم به وسیله شوراها، شهردار و یا دهیار را انتخاب می نمایند، اضافه نمود: شوراها قدرت خود را از مردم می گیرند و در حوزه تصمیم گیری برای شهر و یا روستا بسیار موثرند که برکات آنها را در توسعه شهر و روستا شاهد هستیم.

وی ادامه داد: در روستاها به علت امکانات محدودتر، دهیار تنها نقش هماهنگ نماینده دارد و اقداماتش نافی اقدامات دستگاه های ذی ربط نیست؛ چرا که دستگاه های ذی ربط کار می نمایند و دهیار نقش کلیدی هماهنگی را برعهده دارد.

معاون توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور درباره افراد دستگیر شده که عضو شوراها بوده اند، گفت: در هر جامعه صنفی ممکن است غفلت انجام گردد که البته اگر تنها یک نفر در شوراها غفلت انجام دهد برای ما زیاد است ولی این غفلت ها به معنای فساد افراد منتخب مردم در شوراها نیست.

وی با تأکید بر این که شهرداری ها نهادهای مدیریت درآمد و هزینه توامان هستند، دلایل مورد اتهام قرار دادن شهرداری ها را این گونه مطرح نمود که شهرداری سازمان مدیریت درآمد است و اگر بخواهد از مردم پول بگیرد، در مظان اتهام قرار می گیرد.

وی با بیان این که در خیلی مواقع فرآیند شهرداری شفاف نبوده است و اکنون این فرآیند شفاف تر شده است، اضافه نمود: قبول داریم در شهرداری تشریفات و فرآیند پیچیده است ولی سعی مان بر این است که به سوی کار هوشمند پیش برویم.

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در بخش دیگر سخنان خود درباره کمیته انطباق در فرآیند مصوبات دهیاری ها در روستاها گفت: در گذشته دهیارها برای هر کدام از مصوبات به استانداری و در بعضی جاها به قائم مقام استان و قائم مقام کشوری مراجعه می کردند که حدود شش ماه طول می کشید اما اکنون با وجود کمیته انطباق تمام این فرآیند در حدود یک روز انجام می گردد.

به گفته وی، کمیته انطباق کار مصوبات در دهیاری ها را آسان نموده و باعث تمرکززدایی شده است.

به گفته جمالی نژاد، شهرداری ها و دهیاری ها نهادهای عمومی و غیردولتی مدیریت و هزینه هستند و باید برای درآمد پایدار روی پای خودشان بایستند اما دولت مکلف است در قالب توزیع عادلانه، خدماتی را به روستاها و شهرهای محروم ارائه دهد.

وی در بخش دیگر سخنانش درباره بروکراسی موجود در ایجاد اشتغال شوراها و دهیاری ها اظهار کرد: تشریفات زاید نه تنها در روستاها بلکه در شهرها نیز بسیار است که باید حذف گردد. همچنین ما شاهد سیل عظیم مهاجرت ها از روستاها به شهرهای کوچک و عظیم هستیم که باید در ایجاد شغل که مهم ترین کار ما است ثباتی ایجاد کنیم تا شاهد این مهاجرت نباشیم و به همین دلیل باید در کار دهیار که وظیفه هماهنگی دارد، تسهیل ایجاد کنیم.

او درباره شرایط آب شرب روستای سوتاک در مرز سیستان بلوچستان و کرمان گفت: سیاست های رهبر معظم انقلاب در بحث افزایش جمعیت، توزیع متوازن جمعیت است که در این راستا باید جمعیت در کشور پخش گردد و تنها در مراکز استان ها متمرکز نگردد. بنابراین باید به روستاها عنایت کرد.

وی ادامه داد: از بین 67 هزار روستا، 37 هزار روستا دارای دهیاری هستند و نظام مند شده اند و اکنون در حال آنالیز مسائل مربوط به سکونتگاه ها هستیم و شاهد روستاهایی هستیم که حتی از امکانات اولیه هم محروم هستند.

به گفته جمالی نژاد، 25 هزار میلیارد تومان به دهیاری ها از سال 1382 به بعد پرداخت شده است که در راستای سیاست های نظام و دولت و رهبری برای ایجاد توسعه در کشور و روستاها بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1113

به "تکلیف دولت برای توزیع عادلانه خدمات به روستاها و شهرهای محروم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکلیف دولت برای توزیع عادلانه خدمات به روستاها و شهرهای محروم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید