دو مسجد مدرن و زیبا در کوالالامپور

به گزارش مجله سامی، مالزی، محل تلاقی فرهنگ ها، نژاد ها و مذاهب گوناگون است. گرچه دین رسمی این کشور، اسلام است اما پیروان مذاهب و ادیان گوناگون و بی شماری در سراسر این کشور زندگی می نمایند و از نظر سیاسی مجاز هستند که هر دینی را به انتخاب خود بر گزینند. در این مقاله با دو مسجد مدرن و خیره نماینده کوالالامپور یعنی مسجد پوترا و مسجد نگارا یا مسجد ملی مالزی آشنا می شویم. با خبرنگاران همراه باشید.

دو مسجد مدرن و زیبا در کوالالامپور

با تور مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

هنگامی که در شهر کوالالامپور دور می زنید و محله ها و مکان های مختلف آن مانند مرکز خرید Midvalley ، Bangsar و محله چینی ها را می شد، به سختی متوجه خواهیدشد که کجای این کره خاکی هستید. چرا که پایتخت کشور مالزی، ترکیب منحصربه فردی از مذاهب، نژادها و فرهنگ های متفاوت است. در حالی که عده ای در خیابان ها در کنار دوستان خود نوشیدنی های الکلی مصرف می نمایند، عده ای دیگر با لباس های گوناگون، از لباس های ساده و محلی گرفته تا لباس های شیک و امروزی، با شنیدن صدای اذان به سوی مسجد ها می شتابند. گرچه دین رسمی مالزی اسلام است اما آزادی در انتخاب دین و آیین، نکته جالب توجهی است که در گوشه و کنار این شهر قابل مشاهده است.

در ادامه با دو مسجد باشکوه و مشهور کوالالامپور یعنی مسجد پوترا و مسجد نگارا آشنا می شویم.

هر دوی این مساجد، هم مسجد پوترا و هم مسجد نگارا یا مسجد ملی مالزی، در زمان اقامه نماز، مسلمانان را به سوی خود فرامی خوانند و در بقیه ساعات روز درهای آنها به روی گردشگران از سراسر جهان گگردده است. بازدید از این مساجد برای همه گردشگران با هر مذهب و عقیده ای آزاد است اما همه باید با پوشش اسلامی برای دیدن این دو بنای باشکوه و متمایز وارد شوند. با وجود این که هر دوی این مساجد، دارای بنایی باشکوه و زیبا هستند، اما فراتر از ارزش های معنوی شان معمولا جنبه ای از زندگی در مالزی را به نمایش می گذارند که کمتر مورد توجه گردشگران قرار می گیرد و بازدیدنمایندگانی که به مالزی سفر می نمایند، معمولا آن را نادیده می گیرند.

با ایستادن در کنار دریاچه پوتراجایا، گنبد صورتی و بژ مسجد پوترا را خواهید که در گوشه ای آرام و دنج، دور از شلوغی و هیاهوی کوالالامپور واقع شده است. زمانی که در صحن وسیع و باشکوه این مسجد قرار می گیرید، محو سکوت و آرامش بی نظیر آن خواهید شد. فضای داخلی این بنا به نحوی استادانه طراحی شده است که توجه هر بیننده ای را به سوی خود جلب می نماید.

مسجد نگارا نیز معمولا توسط گردشگرانی که به این شهر سفر می نمایند، نادیده گرفته می گردد. طراحی این مسجد به خاطر گنبد آبی رنگ و منحصربه فردش با سایر مساجد متفاوت است. گنبد این مسجد سطح صافی ندارد بلکه دارای بافت است. صحن اصلی مسجد که برای برگزاری مراسم نماز جماعت است با راهروهای سرپوشیده احاطه شده است. فواره های کوچک و حوض هایی که در صحن و راهروها وجود دارند، حال و هوای دیگری به این مسجد باشکوه می دهند.

در واقع می توان گفت که این مسجد به نوعی بازتاب تفکرات و عقاید یک ملت است. با بازدید از این مساجد، با فرهنگ و طرز فکر مسلمانان مالزی آشنا می شوید. در این مکان ها می توانید عبادت کنید، از وای فای بهره ببرید، در اطراف صحن های مسجد دور بزنید و از بناهای ملی عکس بگیرید. این ساختمان ها بیش از هر چیز، آزادی عقاید در مالزی را به نمایش می گذارند و با زیبایی و تنوع منحصربه فردشان، نماینده لایقی برای نمایش فرهنگ مالزی هستند.

منبع: The Culture Trip

منبع: کجارو
انتشار: 11 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 363

به "دو مسجد مدرن و زیبا در کوالالامپور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو مسجد مدرن و زیبا در کوالالامپور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید