راه ساده تشخیص گوشی نو از گوشی تعمیر شده ، عکس

به گزارش مجله سامی، زومیت نوشت: اگر تجربه خرید گوشی تعمیری را داشته باشید و فروشگاهی نامعتبر گوشی تعمیری را به عنوان گوشی نو به شما قالب نموده باشد، حتماً از احساس بدی خبر دارید که هنگام فهمیدن این موضوع سراغ آدم می آید.

راه ساده تشخیص گوشی نو از گوشی تعمیر شده ، عکس

همه ما هنگام خرید تلفن نو ممکن است در چنین شرایطی قرار بگیریم و برای اینکه از آن سربلند بیرون بیاییم، بهتر است تاحدممکن درباره تشخیص گوشی تعمیری و ریفربیش مطلعی پیدا کنیم تا بعداً به دردسر نیفتیم. در این مقاله، روش های مختلف تشخیص گوشی تعمیری را مرور می کنیم.

آنالیز مشخصات ظاهری

یکی از برترین راه چارهها برای تشخیص گوشی تعمیری، آنالیز مشخصات ظاهری آن مانند خوردگی پیچ ها است که پس از بازکردن قاب پشت گوشی می توانید آن را متوجه شوید. ازآن جاکه برای تعمیر هرکدام از قسمت های گوشی باید پیچ ها باز شوند، اگر گوشی تعمیری باشد، احتمالاً می توانید اثر خوردگی را روی پیچ ها مشاهده کنید.

در حالت عادی، پیچ ها و محفظه ای که در آن قرار گرفته اند، کاملاً نو هستند و اغلب لیبل سازنده مرتبط روی آن ها به چشم می خورد. گفتن این نکته نیز خالی از لطف نیست که اگر شخصی حرفه ای این کار را انجام داده باشد، ممکن است پس از بازکردن گوشی، مجدداً لیبل را روی پیچ ها بچسباند؛ ازاین رو، اگر با لیبل روبرو شدید، آن را بردارید و پیچ ها را با دقت آنالیز کنید. درآخر، توصیه می کنیم که این کار را حتماً به یاری افراد متخصص انجام دهید.

بیشتر بخوانید:

  • اسب گوشتخوار، تصویری که دنیا را متحیر کرد/ عکس

  • تویوتا مقرون به صرفه ترین سوخت دنیا را جایگزین بنزین می نماید! / عکس

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، نحوه قرارگیری صفحه نمایش روی گوشی است که با نگاه کردن به دوربین و کناره های نمایشگر تا حدی تشخیص دادنی است. درواقع، اگر تعویض ال سی دی به درستی انجام نشده باشد، آن طورکه باید روی فریم قرار نمی گیرد و کمی با برد گوشی فاصله دارد و حتی ممکن است اثرهای چسب ها و مواد استفاده شده را نیز در اطراف گوشی مشاهده کنید. این موضوع را می توانید با نحوه قرارگرفتن پنل صفحه نمایش روی محفظه دوربین نیز متوجه شوید.

نکته دیگر این است که اگر شخصی غیرحرفه ای در گوشی را برای تعویض یا تعمیر قطعات باز نموده باشد، احتمالاً با آنالیز ساده درمی یابید که پنل جلو یا پشت به خوبی روی دستگاه قرار نگرفته اند و به عبارتی لق می زنند.

نرم افزارهای تشخیص تعمیری بودن گوشی

برای تشخیص گوشی تعمیری اندروید افزون بر روش های مذکور، می توانید از برنامه های جانبی مانند Phone Info یا Phone Check نیز یاری بگیرید. در این برنامه ها گزینه ای برای تشخیص تعمیری بودن گوشی وجود ندارد؛ بااین حال، تمام بخش های دستگاه ازجمله صفحه نمایش، سلامت باتری، سخت افزار و نرم افزار گوشی را آنالیز می نمایند؛ بنابراین، اگر دستگاه ایراد نرم افزاری یا سخت افزاری خاصی داشته باشد، آن را متوجه خواهید شد.

اگر قصد داشته باشید گوشی کارنموده خود را بفروشید، با استفاده از این گونه نرم افزارها، می توانید مسائل گوشی را آنالیز کنید و ببینید کدام یک از بخش های آن به تعمیر احتیاج دارند. برای گوشی آیفون نیز می توانید از برنامه 3uTools یاری بگیرید. این نرم افزار علاوه بر ویژگی هایی مثل پشتیبان گیری اطلاعات، بازیابی داده ها و مدیریت آیفون، می تواند سخت افزار گوشی را آزمایش و عیب یابی کند تا از این طریق متوجه شوید چه قطعاتی تعویض شده اند.

گوشی های ریفربیش

گاهی اوقات به علت بروز مسائل فنی در خط فراوری شرکت های سازنده، دستگاه هایی با نقص های نرم افزاری یا سخت افزاری به دست کاربران می رسند و درنهایت، برای حل مشکل به نمایندگی بازگردانده می شوند. این گوشی ها پس از برطرف مشکل مجدداً بسته بندی خواهند شد و این بار با قیمت کمتری فروخته می شوند که اصطلاحاً به آن ها ریفربیش گفته می گردد.

موضوع مهم درباره این نوع دستگاه ها، این است که بعضی از فروشنده ها آن ها را بدون تخفیف و با قیمت گوشی های نو می فروشند. برای تشخیص گوشی های ریفربیش آیفون، برترین روش استفاده از شماره مدل است که درادامه، نحوه انجام آن را شرح می دهیم. برای اطلاع از دیگر روش های موجود، مقاله آیفون ریفربیش شده چیست و چه تفاوتی با آیفون آکبند دارد؟ را از دست ندهید.

تشخیص گوشی ریفربیش شده آیفون

برترین روش برای تشخیص تعمیری بودن گوشی آیفون آنالیز شماره مدل است که در تنظیمات دستگاه می توانید به آن دسترسی پیدا کنید. درواقع، با آنالیز شماره مدل آیفون به راحتی متوجه می شوید که آیفون شما را قبلاً اپل بازسازی نموده است یا خیر. شماره مدل در گوشی های آیفون معمولاً با حروف M ، F، P و N آغاز می گردد که هرکدام مفهوم خاصی دارند.

برای مشاهده و آنالیز شماره مدل، تنظیمات آیفون را باز کنید و سپس به General بروید. حالا About را فشار دهید و در بخش Model می توانید شماره مدل را مشاهده کنید.

اگر شماره مدل با M آغاز گردد، دستگاه کاملاً نو است و هیچ گونه تعمیری روی آن انجام نشده است.

حرف F نشان دهنده این است که دستگاه مذکور را اپل یا شرکت دیگری تعمیر نموده است.

حرف P در ابتدای شماره مدل نشان می دهد که روی بدنه دستگاه پیغام یا نوشته خاصی درج شده است.

حرف N نیز نشان دهنده این است که دستگاه فعلی به عنوان جایگزین دستگاهی خراب ارائه شده است. درواقع، اگر اپل نتواند دستگاه خراب را تعمیر کند، دستگاه نوی را دراختیار خریدار قرار می دهد.

به طورکلی، محصولاتی که اپل آن ها را بازسازی یا تعمیر نموده است، ظاهر و عملکردی شبیه به آیفون های نو دارند و همان طورکه می دانید، به راحتی تشخیص دادنی نیستند؛ بااین حال، اپل به دلایل قانونی نمی تواند آن ها را به عنوان دستگاه نو بفروشند و معمولاً این محصولات تعمیرشده را با تخفیف زیادی عرضه می نماید.

آنالیز فیزیکی به یاری افراد متخصص

اگر با استفاده از نکات ذکرشده نتوانستید تعمیری بودن گوشی را تشخیص دهید، درحالی که هنوزهم از تعمیری نبودن آن مطمئن نیستید، آخرین راه چاره این است که گوشی را به دست افرادی بسپارید که با قطعات مختلف گوشی آشنا هستند و در این زمینه تجربه کافی دارند.

اگر کار تعمیر گوشی به دست افراد حرفه ای اجرا شده باشد، به راحتی تشخیص دادنی نیست؛ بنابراین، افراد متخصص می توانند با بازکردن و آنالیز بخش های مختلف دستگاه، قطعه های تعویض شده یا تعمیرشده را پیدا نمایند. این آخرین راه چاره برای تشخیص گوشی تعمیری و به عبارتی تیری است در تاریکی که امیدواریم با استفاده از آن بتوانید از نو یا تعمیری بودن گوشی مطلع شوید.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 خرداد 1402 بروزرسانی: 10 خرداد 1402 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 2285

به "راه ساده تشخیص گوشی نو از گوشی تعمیر شده ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه ساده تشخیص گوشی نو از گوشی تعمیر شده ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید