روزنامه اصولگرا: وقت مصاحبه همین شرایط ملتهب فعلی است

به گزارش مجله سامی، روزنامه خراسان نوشت: هرجا فرصت مصاحبه را از خودمان دریغ کردیم راه را برای تنازعات و درگیری های سخت تر باز نموده ایم.

روزنامه اصولگرا: وقت مصاحبه همین شرایط ملتهب فعلی است

مهاتما گاندی به درستی گفته است: اصلی بدیهی وجود دارد که اگر مانع حرف زدن کسی شوی او فریاد خواهد زد. مصاحبه می تواند میان طرف های مختلفی صورت گیرد. از مصاحبه میان دو فرد در یک جبهه سیاسی برای هم نظر شدن علیه رقیب تا میان دو فرد مخالف بدون داشتن هر گونه قدرت سیاسی و اجرایی تا مصاحبه میان فرد مخالف و معترض با دستگاه قدرت که طبعا آن چه در فضای فعلی ضروری تر به نظر می رسد گزینه نهایی است. این البته به معنای نفی مفید بودن موارد قبلی نیست، اما ضرورت مورد متاخر بیشتر احساس می گردد.

هر چند خیلی ها معتقدند اساسا در شرایط التهاب فعلی مصاحبه تاثیری نخواهد داشت و هر گفت وگویی باید پس از فرونشستن غبار ها و فروکش کردن التهابات به جریان بیفتد، اما تجربه نشان داده اتفاقا باید با اتکا به ضرورتی که شرایط این چنینی پدید می آورد روند مصاحبه را در کشور نهادینه کرد.

چرا که به طور مثال اگر کرسی های آزاد اندیشی مورد توصیه رهبری را یکی از شاخص ترین راه چاره ها و نماد های نهادینه کردن گفت وگو در جامعه بدانیم عملا در طول این سال ها فقط شاهد سخن گفتن مسئولان دراین باره بوده ایم و این توصیه به جایی نرسیده و فقط در شرایطی مانند اکنون دوباره درباره آن سخن به میان می آید. یا این که صدا وسیما که متاسفانه عملا در سال ها و ماه های گذشته هیچ برنامه به معنای واقعی گفت و گومحور را در کنداکتور خود نداشته اکنون حداقل دو برنامه قابل تامل در این حوزه را در حال پخش دارد.

اما برای آن که یک مصاحبه سر بگیرد قاعدتا باید آدابی رعایت گردد. مهم ترین اصل سر گرفتن مصاحبه وجود احترام و شرایط برابر است. مصاحبه به معنی من بگویم وتو بشنوی نیست.

من اگر گمان کنم هر فکری که می کنم برترین است بنابراین دلیلی نمی بینم با طرف مقابل وارد مصاحبه شوم. اگر چه وجود حداقلی از اصول کلان مورد توافق میان طرفین مصاحبه نتیجه بخش بودن آن را محتمل تر می نماید، اما مصاحبه نباید با پیش فرض های سیاسی و خط کشی شده محدود شده و انتظار نتیجه از پیش معین شده ازآن داشت. رعایت ادب از سوی طرفین، جوابگو بودن، احساس امنیت طرف مصاحبه از بیان صریح دیدگاه های خود و... را شاید بتوان مهم ترین سرفصل های این لیست دانست.

منبع: فرارو
انتشار: 27 مهر 1401 بروزرسانی: 27 مهر 1401 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 2189

به "روزنامه اصولگرا: وقت مصاحبه همین شرایط ملتهب فعلی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزنامه اصولگرا: وقت مصاحبه همین شرایط ملتهب فعلی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید