روش های سنتی جِرم گیریِ دندان در خانه

به گزارش مجله سامی، وب سایت زوم لایف - مجید حسین زاده: از بین بردن جرم دندان و برطرف پلاک دندان را می توانید در خانه و با استفاده از روش های سنتی انجام دهید. برطرف جرم و پلاک دندان در خانه با استفاده از مواد طبیعی، شما را از پرداخت هزینه های دندان پزشکی خلاص می نماید. در ادامه چند روش خانگی برای از بین بردن جرم دندان را بخوانید.

روش های سنتی جِرم گیریِ دندان در خانه

جهت دریافت خدمات پتینه نقاشی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

جرم دندان چیست و چطور تشکیل می شود؟

جرم دندان در حقیقت جرم تجمع محکم و سخت شده پلاک های میکروبی است که به دندان ها چسبیده اند و با مسواک زدن نیز تمیز نمی شوند. پلاک میکروبی نه تنها باعث پوسیدگی دندان می شود، بلکه فعالیت میکروب های موجود در آن باعث آسیب به لثه و ایجاد التهاب در ناحیه لثه (ژنژیویت) نیز خواهد شد. اگر شخصی خوب مسواک نزند، پلاک های میکروبی کاملاً حذف نمی شوند و به تدریج بر ضخامت آن ها افزوده می شود، پلاک های میکروبی ضخیم شده، تحت تأثیر کلسیم بزاقی می توانند به مواد معدنی موجود در دندان اتصال شیمیایی پیدا نمایند. این فرایند منجر به تشکیل جرم می شود.

تفاوت بین پلاک و جرم دندان

اصطلاحات پلاک دندان و جرم دندان اغلب به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند، اما دقیقاً یکسان نیستند. در ادامه درباره تفاوت پلاک دندان و جرم دندان بیشتر شرح داده ایم.

پلاک دندان چیست؟

پلاک ماده چسبناک، بدون رنگ و نرمی است که در اطراف خط لثه جمع می شود. پلاک غشایی از باکتری است که از ذرات غذا و بزاق ساخته شده و هر روز بر روی دندان ها جمع می شود. پلاک سبب آسیب به دندان ها و لثه ها می شود، زیرا می تواند موجب کرم خوردگی دندان، بیماری لثه و التهاب لثه شود و در صورتی که هر روز از بین نرود می تواند سخت تر شده و تبدیل به جرم شود.

اگر پلاک دندان از بین نرود می تواند منجر به مسائل جدی و دردناک دندان شود:

پوسیدگی دندان:

زمانی که پلاک با قند در دهان ترکیب می شود (ناشی از غذا یا نوشیدنی)، موجب فراوری اسید می شود. این اسید سبب پوسیدگی یا ایجاد حفره در دندان ها می شود.

جرم دندان:

پلاک با گذشت زمان (پس از چند روز) سخت و آهکی شده و موجب فراوری جرم می شود.

التهاب لثه:

زمانی که پلاک در خط لثه ایجاد شود موجب التهاب لثه می شود.

خوشبختانه، پلاک به راحتی با مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و شست شوی روزانه قابل برطرف شدن است. پلاک در هشت ساعت شکل می گیرد، بنابراین حتماً قبل از خوابیدن نیز مسواک بزنید.

جرم دندان چیست؟

جرم به رنگ زرد یا قهوه ای مایل به زرد است و بصورت سخت، متخلل و شنماینده می باشد. جرم می تواند ظاهر بسیار ناخوشایندی داشته باشد و در امتداد خط لثه شکل بگیرد. جرم از پلاک سخت شده ای تشکیل شده که از بین نرفته است. دلیل سختی آن این است که از رسوبات معدنی موجود در بزاق، حاصل شده است.

اگر جرم دندان از بین نرود، به رشد و آهکی شدن خود ادامه می دهد و می تواند مسائل زیر را ایجاد کند:

 • پوسیدگی دندان
 • بیماری لثه
 • افتادن دندان

9 روش از بین بردن جرم دندان

برطرف جرم دندان که یک ماده نرم و چسبنده است و حاوی میلیون ها باکتری، کار ساده ای نیست و در طولانی مدت باعث پوسیدگی دندان و بیمار یهای لثه می شود. در ادامه چند روش خانگی برای از بین بردن جرم دندان را شرح داده ایم که با استفاده از آن ها می توانید به راحتی در منزل از دندان های خود مراقبت کرده و از آسیب دیدن دندان ها و یا ایجاد جرم های سنگین بر روی دندان های خود جلوگیری کنید.

1. جوش شیرین و نمک

جوش شیرین یک ماده قدرتمند است که خاصیت ضد باکتریایی دارد و در سفید شدن دندان ها نقش موثری ایفا می نماید. 1 قاشق غذاخوری جوش شیرین را با یک قاشق نمک مخلوط کنید و این مخلوط را روی مسواک خود بریزید. همچنین می توانید مخلوط نمک و جوش شیرین را روی خمیر دندان خود بریزید. توجه داشته باشید که بیش از یک بار در هفته از جوش شیرین برای دندان ها استفاده نکنید، چرا که این امر می تواند منجر به آسیب مینای دندان شود.

2. پوست پرتقال موثر در از بین بردن جرم دندان

آیا تا به حال فکر کرده اید که با بقایای پوست پرتقال چه کار هایی می توانید انجام دهید؟ مرکبات به طور کلی برای از بین بردن پلاک دندان بسیار مناسب هستند، چرا که خاصیت اسیدی دارند. شما می توانید به مدت 2 الی 3 دقیقه پوست پرتقال را روی دندان خود قرار دهید. همچنین می توانید از آن یک خمیری به دست آورید و آن را روی دندان هایتان قرار دهید. پس از گذشت 2 الی 3 دقیقه دهان خود را با آب ولرم بشویید. چندین بار در هفته این عمل را تکرار کنید.

3. آب لیمو

برای به دست آوردن نتیجه بهتر می توانید به جای پرتقال از آب لیمو بهره ببرید. اسید های لیمو نه تنها پلاک را در خود حل می نمایند، بلکه موجب سفید شدن دندان ها نیز می شوند. مسواک خود را در آب لیمو تازه فرو کنید و آن را به آرامی روی دندان هایتان بمالید. به مدت یک دقیقه صبر کنید. توجه داشته باشید که لیمو یک ماده ای بسیار قوی است و می تواند باعث فرسایش دندان ها شود، به همین دلیل با دقت از آن بهره ببرید.

4. دانه کنجد مفید برای از بین بردن جرم دندان

دانه های کنجد از جهات مختلف بی نظیر هستند، از آن ها برای چاشنی سالاد یا حتی از بین بردن جرم دندان می توانید بهره ببرید. دانه های کنجد به عنوان یک اسکراب طبیعی عمل کرده و همزمان دندان ها را صاف و تمیز می نمایند. یک قاشق غذاخوری کامل دانه های کنجد را داخل دهان ریخته و به خوبی آن را بجویید. باید بتوانید در دهان خود از دانه های کنجد یک خمیر درست کنید و توجه داشته باشید که در فرآیند جوییدن بلعیده نشود. حال دندان هایتان را با خمیر و یک مسواک خشک تمیز کنید. این عمل را دو بار در هفته انجام دهید.

5. پراکسید هیدروژن و دهان شویه

پراکسید هیدروژن و دهانشویه هر دو خواص ضد میکروبی دارند. 1 قاشق غذاخوری دهانشویه را با 3 قاشق محلول پراکسید هیدروژن 3 درصد مخلوط کنید. چند دقیقه این ترکیب را در دهان خود غر غره کرده و سپس با آب دهان خود را تمیز کنید.

6. از بین بردن جرم دندان با روغن نارگیل

روغن نارگیل یکی دیگر از موادی است که تقریبا در تمامی خانه ها وجود دارد. روغن تراپی روشی است که امروزه افراد زیادی از آن استفاده می نمایند. گفتنی است که روغن کثیفی دهان را جذب می نماید و همچنین در برابر میکروارگانیسم های ساکن آن اثر ضد باکتریایی دارد. یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را به مدت 10 الی 15 دقیقه در دهان خود بگردانید. سپس آن را بیرون بریزید و دهانتان را با آب گرم به خوبی بشویید.

7. توت فرنگی و گوجه فرنگی مفید برای از بین بردن جرم دندان

گوجه فرنگی و توت فرنگی هر دو سرشار از ویتامین C هستند. هر کدام را که مایل باشید می توانید خرد کرده و از آن یک خمیر تهیه کرده و آن را روی دندان هایتان بمالید. 5 دقیقه صبر کنید و سپس آبکشی نمایید.

8. آلوئه ورا و گلیسیرین

به اندازه 1 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا، 4 قاشق غذاخوری گلیسیرین گیاهی، 10 قطره روغن اسانس لیمو و 4 قاشق غذاخوری جوش شیرین را در 1 فنجان آب مخلوط کنید. به قدری این مخلوط را هم بزنید تا حالت خمیری به دست آید. روزانه یک بار دندان های خود را با این مخلوط مسواک بزنید تا جرم دندان هایتان کاهش یابد. پس از آن که جرم ها از بین رفتند، بهتر است هر 3 الی 4 روز یک بار این کار را تکرار کنید.

9. از بین بردن جرم دندان با میخک

این ادویه از دیرباز به عنوان داروی ضد درد برای دندان درد مورد استفاده قرار می گرفت. همچنین میخک با میکروب های دهان مبارزه می نماید. میخک ها را خرد کرده، کمی روغن زیتون به آن اضافه نمایید و مخلوط را روی قسمت هایی که جرم تشکیل شده است، قرار دهید. ایده دیگر این است که به طور منظم میخک ها را بجویید تا بوی بد دهانتان کاهش یابد و باکتری ها از بین بروند. میخک را می توانید همچون آدامس بجوید.

سایر روش های جرم گیری دندان

مطمئن ترین روش برای جلوگیری از تبدیل پلاک به جرم و دفع کردن اثرات بیماری لثه، رعایت بهداشت منظم و موثر دهان و دندان است.

 • دندان های خود را دو بار در روز مسواک بزنید، ترجیحاً پس از خوردن- مسواک زدن دندان ها را به محض ظاهر شدن اولین دندان کودک آغاز کنید. تا رسیدن کودک به سن شش سالگی بر مسواک زدن وی نظارت کنید.
 • هر روز از نخ دندان بهره ببرید.
 • مسواک خود را هر سه تا چهار ماه تعویض کنید.
 • دو بار در سال جهت معاینه و تمیز کردن دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید.

جلوگیری از ایجاد جرم و پلاک دندان

نکات مهم برای جلوگیری و برطرف جرم و پلاک دندان عبارتند از:

 • رعایت بهداشت روزانه دهان و دندان لازم است.
 • بعد از هر وعده غذایی حداقل دو دقیقه دندان ها را مسواک بزنید و ترجیحا از خمیر دندان های طبیعی بهره ببرید، زیرا خمیر زندان های تجاری بیشتر به سلامتی آسیب می زند.
 • هر شب قبل ازخواب به جامانده غذا ها را با نخ دندان خارج کنید.
 • برای دهان شویه از دمکرده نعنا و آویشن بهره ببرید.
 • اگر به پزشک مراجعه کنید به شما می گویند که خیلی دندان ها را جرم گیری نکنید تا مینای دندان آسیب ببیند.
 • از مصرف دخانیات اجتناب کنید، چون باعث فراوری جرم در خطوط لثه می شود.
 • غذا های شیرین و حاوی نشاسته موجب رشد باکتری ها در دهان می شود، پس مصرف تنقلات را کاهش بدهید.
 • بعد از مصرف وعده های غذایی به میزان کافی آب بنوشید تا ذرات غذا از میان دندان ها خارج شوند.
 • مصرف میوه هایی مانند سیب و خربزه بعد از صرف غذا به پاکسازی دندان ها یاری می نماید.
 • مصرف میوه های حاوی ویتامین C به سلامت عمومی بدن و در نتیجه سلامت دهان و دندان یاری می نماید.

سخن پایانی

جرم دندان علاوه بر سلامتی، زیبایی ظاهرتان را نیز تحت الشعاع قرار می دهد. پس مسواک بزنید، نخ دندان را نباید فراموش کنید و بهداشت دهان و دندان را کاملا رعایت کنید. در صورتی که دندان های شما حساس شده یا واکنش شدید از خود نشان می دهد، حتما با دندانپزشک مشورت کنید.

منبع: برترین ها
انتشار: 19 مهر 1399 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1206

به "روش های سنتی جِرم گیریِ دندان در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های سنتی جِرم گیریِ دندان در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید