سامانه یکپارچه خودرو حذف می گردد؟

به گزارش مجله سامی، تعدادی از خودرو های صفر کیلومتر وارداتی با حضور وزیر صمت تحویل متقاضیان شد.

سامانه یکپارچه خودرو حذف می گردد؟

به گزارش تسنیم، صبح امروز با حضور علی آبادی وزیر صمت تعدادی از خودرو های صفر کیلومتر وارداتی در نمایشگاه بین المللی تهران تحویل متقاضیان شد.

علی آبادی وزیر صنعت، معدن و تجارت در این مراسم با اشاره به اینکه پیگیر تحویل خودرو ها هستیم گفت: مطالبه ما این است که روند تحویل سرعت و شتاب بگیرد و ظرف سه تا چهار ماه آینده همه خودرو های وارداتی تحویل داده شوند.

وزیر صنعت، اضافه نمود: آیین نامه واردات خودرو های کارکرده به دولت داده شد و آنالیز آن در دستور کار دولت قرار گرفته است که پس از تصویب در هیئت دولت آن را اجرایی خواهیم کرد.

علی آبادی با تاکید بر اینکه سیاست ما خروج از تصدی گری است، ادامه داد: من از وارد نمایندگان مطالبه کردم تا در واردات خودرو تسریع ایجاد گردد و امید است ظرف چند ماه آینده تمام خودرو های ثبت نام شده وارد و تحویل متقاضیان گردد.

وی اضافه نمود: هیچ رانتی در واردات خودرو وجود ندارد؛ از این جهت خودروساز ها در اولویت قرار گرفته اند که بتوانند تکنولوژی ها را برای داخلی سازی ها استفاده نمایند.

علی آبادی با بیان این که همه مردم باید به برترین خودرو ها به خصوص خودرو های داخلی و با قیمت های مناسب دسترسی داشته باشند گفت: حذف سامانه یکپارچه عرضه خودرو صحت ندارد و همچنان فروش خودرو به وسیله سامانه یکپارچه صورت خواهد گرفت.

علی آبادی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال حذف سامانه یکپارچه عرضه خودرو خاطرنشان کرد: این موضوع صحت ندارد و برنامه ما برای کنترل عرضه خودرو بر اساس سامانه یکپارچه خواهد بود.

وی تاکید نمود: هدف ما کاهش قیمت خودرو و انطباق آن با شرایط جهانی است و دنبال آن هستیم تا مردم به برترین خودرو ها دسترسی داشته باشند و بتوانند خودرو های خوب داخلی متناسب با قیمت های جهانی دریافت نمایند.

علی آبادی توضیح داد: ما در زمینه فراوری خودرو به سمت برقی سازی در حرکت هستیم با توجه به اینکه مسائل آلودگی هوا داریم در برخی شهر ها در برخی از ایام سال مجبور به تعطیلی برخی مشاغل هستیم، چون امکان تحمل آلایندگی وجود ندارد. ضمن اینکه خودرو های برقی به شدت مالی هستند و هزینه پایین سوخت آن ها می تواند محرکی برای افزایش فراوری آن ها باشد.

وی یادآورشد: سال جاری کوشش می کنیم تا شهر تهران را به تجهیزات شارژ برقی خودرو ها مجهز کنیم. در هفته دولت سال جاری 100 ایستگاه شارژ خودرو در تهران و کرج افتتاح شده و تا انتها سال به 5000 ایستگاه در سراسر کشور خواهد رسید.

وزیر صنعت در مورد احتمال کاهش تعرفه واردات خودرو، گفت: من فکر می کنم تعرفه واردات هنوز جای بهبود دارد برای واردات خودرو های برقی تعرفه بسیار مخفف در نظر گرفته ایم پیشنهاد ما 4 درصد برای خودرو های برقی است و برای خودرو های هیبریدی تعرفه 4 تا 15 درصد را پیشنهاد داده ایم.

علی آبادی درباره واگذاری سهام خودروسازان گفت: واگذاری ها بر عهده وزارت صنعت نیست و وزارت اقتصاد مجری آن است، اما آنچه ما دنبال می کنیم خروج از تصدی گری است.

در این مراسم خودرو های چینی، کره ای و اروپایی وارداتی زیر 2500 سی سی به متقاضیان تحویل داده شد. البته واردنمایندگان در این مراسم، در مورد مدل، اندازه مصرف سوخت، قدرت موتور، کشور محل فراوری و نوع خودرو های وارداتی توضیحاتی به وزیر صمت ارائه دادند.

علاوه بر این اولین خودروی وارداتی چانگان cs35 تحویل مشتری شد و محمد علی تیموری مدیرعامل سایپا خاطرنشان کرد که به زودی 1108 خودروی وارداتی این شرکت تحویل مشتریان می گردد.

نا گفته نماند اسفند سال گذشته بود که وزارت صمت اقدام به ثبت نام اولیه از متقاضیان خرید خودرو های وارداتی به وسیله سامانه یکپارچه فروش خودرو کرد که در نهایت با گذشت 6 ماه امروز بخشی از خودرو های وارداتی به وسیله وزیر صمت تحویل شد.

منبع: فرارو
انتشار: 6 شهریور 1402 بروزرسانی: 6 شهریور 1402 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 2319

به "سامانه یکپارچه خودرو حذف می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه یکپارچه خودرو حذف می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید